İnternet Altyapısı Nasıl Sorgulanır ?

Binanız yada sokağınızda hangi tür internet altyapısı var ve ne kadar hız veriliyor merak ediyor musunuz ? Bunu öğrenmek aslında çok kolay.

İnternet altyapısı nasıl sorgulanır yazımızda, bulunduğunuz adresi yazarak alabileceğiniz en yüksek internet hızını görüntüleyebilir ve altyapınıza en uygun Türk Telekom, Türknet, Vodafone ve Turkcell SuperOnline internet paketini seçebilirsiniz.

Binanız yada sokağınızda hangi tür internet altyapısı var ve ne kadar hız veriliyor merak ediyor musunuz ? Bunu öğrenmek aslında çok kolay.

İnternet altyapı sorgulaması nedir?

İnternet altyapı sorgulama alanından adresinizde alabileceğiniz en yüksek internet hızını görüntüleyebilir ve altyapınıza en uygun internet paketi için başvuruda bulunabilirsiniz.

İnternet paketlerinde ADSL, VDSL ve Fiber internet nedir ve birbirinden ne farkları var öncelikle bakalım.

İnternet bağlantı türleri

Daha hızlı olan fiber internet, bakır tellerle fiber internetin hızlarına çıkabilen VDSL paketleri veya ADSL paketleri gibi farklı ürünleri ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz.

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)  açılım olarak asimetrik sayılsal abone hattı demektir. En yaygın kullanılan bağlantı teknolojisidir. Bakır kablo aracılığını ile santrale kısa mesafede, genellikle 4 km den fazla olmayan mesafelere dağıtılabilir. Fakat ek cihazlar sayesinde daha uzun mesafelere de taşınabildiği gibi, verim ve bağlantı hızı aynı oranda düşecektir.

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line Service) açılım olarak çok yüksek hızlı dijital abone hattı olarak karşımıza gelir. Bakır kablo aracılığı ile santrale kısa mesafede bulunan internet abonelerine yüksek bant genişliği sunan hızlı bir internet hizmetidir.

VDSL2 (Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı), bakır kablo üzerinden, santrale kısa mesafelerdeki abonelere yüksek bant genişliği sunulabilen internet hizmetidir.

Fiber  (Fiber Optik),  veri aktarımı için fiber kabloların kullanıldığı bir internet türüdür. Fiber kablolar cam elyaf türevi kablolar olup daha fazla verinin daha hızlı aktarılmasını sağlar.  Fiber internet, dünyanın en hızlı internet erişim teknolojisidir.

Fiber internet ADSL ile kıyaslandığında tamamen yeni nesil bir teknolojidir. Yeni altyapısıyla internette devrim niteliği taşır.

Fiber internet sabit telefon hattına ihtiyaç duymaz. Fakat sabit hattınızı iptal ettirmeden de Fiber internet bağlantısı yaptırabilirsiniz. Fiber internet fiber kablolar sayesinde çok daha hızlı bir internet erişimi sağlar. İnterneti kullanırken takılma, donma vb. sorunları ortadan kaldırır. Şuan için internet hızı 1000 Mbps kadar çıkabiliyor.

İnternet Altyapısı Nasıl Sorgulanır ?

İnternet hizmeti veren firmaların internet altyapı sorgulama sayfalarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

İnternet Altyapısı Nasıl Sorgulanır ?

İnternet Altyapısı sorgularken adresinizi doğru girdiğinizden emin olun. Çünkü bir sokak ve hatta bazen bir bina öncesinde bile altyapı durumu değişebiliyor.

Hali hazırda kullandığınız internetinizin performansından memnun değilseniz dilediğiniz zaman Internet servis sağlayıcı değiştirme talebinde bulunan ISS’nizi değişitirebilirsiniz. Üstelik İnternet Servis Sağlayıcısı değiştirme işlemi yaparken internetsiz kalmıyorsunuz!..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu