1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Windows’ta Yazıcıyı Paylaşıma Açma

Windows’ta Yazıcıyı Paylaşıma Açma

Windows'ta Yazıcıyı Paylaşıma Açma

Windows’ta yazıcıyı paylaşıma açma ile ev yada ofisinizde bulunan yazıcınızı kablosuz olarak diğer bilgisayarlar tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Ağ üzerindeki bilgisayarlar, içlerinden birine doğrudan bağlı olan bir yazıcıyı paylaşabilirler. Yazıcının doğrudan bağlı olduğu bilgisayar yazıcı sunucusudur ve diğer bilgisayarlar yazıcıyı yazıcı sunucusu ile paylaşmak için izin almaları gereken istemcilerdir. İstemciler yazıcıyı yazıcı sunucusu üzerinden paylaşır.

Yazıcıyı Paylaşıma Açma

Diğer bilgisayarının yazıcıyı görebilmesi için önce yazıcının kurulu olduğu bilgisayarda yazıcıyı paylaşıma açmalısınız. Paylaşıma açmazsanız diğer bilgisayarlar yazıcıyı göremez. Daha sonra da diğer bilgisayarlardan yazıcıyı Ağ üzerinden tanıtmanız gerekir, bilgisayarda kurulu olan yazıcı sürücüsünü kullanarak yazıcıyı kullanamazsınız.

Yazdırma sırasında ağ üzerinden tanıttığınız yazıcıya yazdırmanız gerekir (Varsayılan yazıcı olarak ağ üzerindeki yazıcıyı seçmelisiniz).

Öncelikle Denetim Masası > Aygıtlar ve Yazıcılar bölümüne gidiyoruz. Burada, ağ üzerinden paylaşmak istediğiniz yazıcıya sağ tıklayarak Yazıcı özellikleri seçeneğine tıklıyoruz.

Yazıcıyı Ağda Paylaşma

Açılan pencerede Paylaşım sekmesine gidiyoruz ve Bu yazıcıyı paylaştır seçeneğini işaretliyoruz. Sonrasında açık pencerelerde Tamam butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Yazıcıyı Ağda Paylaşma

Bu pencereyi tamam ile kapattıktan sonra yazıcıyı ağda tanıtmak için:

Aygıtlar ve Yazıcılar sayfasında bulunan Yazıcı ekle butonuna basın

Yazıcıyı Ağda Paylaşma

Açılan penceredeki listeden paylaşmak istediğiniz yazıcıyı seçin ve İleri tıklayın

Yazıcıyı Ağda Paylaşma

Yazıcınız ağa eklendikten sonra bir sonraki açılan pencerede ağda görünmesini istediğiniz ismi girin

Yazıcıyı Ağda Paylaşma

İsminizi belirledikten sonra sonraki açılan pencerede bir sınama sayfası yazdırarak ağda tanımlandığından emin olabilirsiniz

Yazıcıyı Ağda Paylaşma

Bu işlemi yaptıktan sonra aynı modeme üzerinden yazıcı paylaşımı b  için:

Diğer bilgisayarda penceresine gelin Buradan yazıcının bağlı olduğu bilgisayarı seçerek hedef bilgisayarın şifresini girin

Yazıcıyı Ağda Paylaşma

Giriş yaptıktan sonra bu kısımdan ağda paylaştığımız yazıcıya çift tıkladığınızda otomatik olarak driver’ların yüklendiğini göreceksiniz

Yazıcıyı Ağda Paylaşma

Bu işlem bittiğinde herhangi bir programdan yazdıra bastığınızda yazıcı listesinde bu yazıcıyı seçebilirsiniz.

Bilgisayarınıza yüklü olan ve artık kullanmadığınız yazıcıları sisteminizden tamamen silebilirsiniz. Buradaki yazımızda  anlatttığımız adımları izleyerek yazıcıyı tüm sürücüleri birlikte tamamen sisteminizden temizleyebilirsiniz.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap