Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda kablosuz ağ güvenliği için modem arayüzüne girilerek modem wi-fi şifre değiştirme nasıl yapılır anlatacağız.

WiFi şifresi, ilk kurulumda modemin arkasında yazan şifre olarak ayarlıdır. Daha güvenli bir ağ için bu WiFi şifresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere nasıl Modem WiFi şifresi nasıl değiştirilir detaylı olarak bulabilirsiniz.

Başlamadan önce belirtelim wi-fi şifresi değiştirmek için modem arayüzünü giriş yapmanız gerekmektedir.

Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır ?

1 Modem Wi-Fi şifresini değiştirmek için öncelikle tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak Enter tuşuna basıyoruz. Modem marka ve modeline göre kullanıcı adı ve şifresi değişiklik gösterebiliyor. Tüm modemlerin arayüz şifrelerine buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır ?
Modem arayüzüne giriş

2 Giriş yaptıktan sonra açılan modem arayüzünden “Kablosuz veya WLAN” ana menüsünün altından “Kablosuz Ağ Ayarları” üzerine tıklayın. Açılan ekranda “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” bölümüne yeni bir kablosuz ağ adı yazarak, WiFi ağınızın adını değiştirebilirsiniz.

3 Farklı türde Wi-Fi şifreleme (WEP, WPA, WPA2) türleri vardır. En son güvenlik şifreleme türü WPA2’dir. Bunu kullanmanızı öneririz. Sonraki adımda “Güvenlik” seçeneğinden “WPA/WPA2″’yi seçin ve “Parola”nızı belirleyin. Şifrenin minimum 8 karakter olması gerekiyorken, güvenli olması adına küçük ve büyük harflerle beraber sembol ve rakam kullanmanız da faydalı olacaktır.

Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Momdem şifrenizi çok dikkatli seçmeniz gereklidir. Parola ne kadar güçlü olursa, bilgisayarınız da korsanlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan o kadar korunmuş olur. Buradaki yazımızdan güvenli şifre nasıl oluşturulur bakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.