Neden VPN Kullanmalısınız ?

VPN sadece sansürü aşmak için kullanılan bir araç değil. Kısaca VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar. Peki Neden VPN Kullanmalısınız, VPN size başka ne yarar sağlar?

Türkçe’ye “Sanal Özel Ağ” olarak çevirebileceğimiz Virtual Private Network’ün amacı, internet üzerindeki kişisel verimizi korumak.

Neden VPN Kullanmalısınız ?

VPN sistemi gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarakda kullanılabilir.Bu nedenledir ki firmalar ve bankalar, farklı mekânlardaki çalışanlarıyla/ofisleriyle bağlantı kurmak için VPN hizmetini kullanırlar. Böylelikle, kilometrelerce ötedeki kişilerle bile, şirket içerisinde kurdukları ağ kadar güvenli bir şekilde bağlanırlar.

Dilerseniz neden VPN kullanmalısınız sorusuna cevap verecek yazımıza geçelim.

VPN Herkese açık Ortak Kablosuz Ağlarda Güvenli Gezinti sağlar

Alışveriş merkezleri, kafeler, oteller ya da parklar gibi bölgelerde ücretsiz bir Wi-Fi noktası gören her kullanıcı, bu ağa bağlanarak çeşitli işlemleri yapma ihtiyacı hissediyorlar. Ancak, bu ağlara VPN olmadan bağlanmak oldukça riskli diyebilirim. Herkese açık Wi-Fi bağlantıları verileri şifresiz gönderdiğinden (HTTPS hariç) veriler okunabilir. Ücretsiz Wi-Fi, sizi bir olta saldırısına yönlendirmeye yönelik, sahte bir bağlantı da olabilir. VPN kullanarak bu riskleri aşabilirsiniz.

VPN ile Konum Tabanlı Kısıtlamaları kolayca aşabilirsiniz

Bazı uygulamaları kullanırken ne yazık ki bölgesel kısıtlamalarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Örneğin, BBC iPlayer’ı izlemek için İngiltere’de bulunmanız, Netflix’in Amerikan sürümündeki bir içeriğe ulaşmak için ABD’de bulunmanız gerekiyor.VPN uygulamalarında konumunuzu ayarlayarak istediğiniz konumda görünebilir,  bu kısıtlamaları kolaylıkla aşabilirsiniz.

VPN ile Sansürlü, Yasaklı, Erişimi Engellenmiş Siteleri açabilirsiniz.

Ülkemizde ve daha birçok ülkede, çeşitli web sitelerine erişim engellenebiliyor. Sitelere girmenizin devletler tarafından engellenmesi bazı ülkelerde rastlanan, bizlerin de başına sıkça gelen bir durum.VPN uygulamaları kullanarak, normal şartlarda erişemediğiniz web sitelerine kolayca erişim sağlayabilirsiniz. VPN bağlantısı şifreli olduğundan, VPN üzerinden ne yaptığınızı hizmet sağlayıcınızın ve aradaki herhangi birinin öğrenme imkanı yok.

VPN ile Alışveriş sitelerindeki Konum Tabanlı Fiyat Hedeflemesini Aşabilirsiniz

Alışveriş siteleri ya da seyahat firmaları kullandığınız tarayıcıya, bulunduğunuz ülkeye vb. kriterlere göre farklı fiyatlar uygulayabiliyorlar. Tüketici için kabul edilebilir olmayan bu durumu aşmak için O VPN uygulamalarını kullanarak normalden daha ucuza uçak bileti, otel kiralama, giyim vb. ürünleri satın alabilirsiniz. VPN uygulamasından konum değiştirerek, düşük fiyatları bulmaya çalışabilirsiniz.

En İyi VPN Uygulamaları yazımız için tıklayın

VPN ile İnternette yaptığınız her şey şifrelenir

Bir VPN uygulaması kullandığınızda, her şey şifreli bağlantı üzerinden gerçekleşiyor. İletilen veriler aradaki bağlantı noktaları üzerinde bir hacker tarafından ele geçirilse de, hiçbir şey ifade etmeyecektir. Verilerinizin takip edilmesini istemiyorsanız, VPN uygulaması kullanarak her şeyi şifreleyebilirsiniz.

VPN ile Online oynanabilen oyunlarda hız artışı yaşayabilirsiniz.

İntenet servis sağlayıcınız, çevrimiçi oyunlarda hızı yavaşlatmak gibi yöntemlere başvuruyorsa VPN kullanarak bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz.

VPN ile Tüm Sohbet uygulamalarınızdaki yazışmalarınız şifrelenir

Her sohbet uygulamasında whatsapp gibi şifreleme özelliği tabiki yok. Mesajlarınızın iletim sırasında okunmaması için VPN kullanabilirsiniz. Mesajlarınızın başkaları tarafından takip edilmesini istemiyorsanız, VPN uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, VPN uygulamalarının uçtan-uca şifreleme kadar güvenli olmadığı. Kullandığınız hizmet mesajlarınızı okuyabilecektir.

VPN ile tüm web Etkinliklerinizi Gizleyebilirsiniz

“Hassas” içerik araştırmalarınızda başkalarının sizi takip etmesini istemiyor olabilirsiniz. Etkinliklerinizi gizli tutmak için VPN uygulamalarına başvurabilir, güvenli bir şekilde internette gezinebilirsiniz.

İşte en iyisi Torrent’te Gizlenebilme

Yasal bir şekilde kullanıldığı sürece, torrent oldukça büyük bir nimet diyebilirim. Servis sağlayıcınız torrenti yavaşlatmak için çeşitli yöntemlere başvuruyorsa ve torrent’lerinizi gizli tutmak istiyorsanız ilacınız VPN uygulamaları. VPN hizmetlerinin torrent’lerle ilgili ilkelerini okuduktan sonra kullanmaya başlamanızda fayda var. Ayrıca

Torrent’lere VPN üzerinden indirmenin sizi virüslerden ve diğer zararlılardan korumayacağını unutmayın.

VPN ile iletişimleriniz tamamen özel bir konuma ulaşır

Grup sohbet araçları, bulut sürücüler  gibi çeşitli iletişim araçları, kötü niyetli kişilerin bir numaraları hedefleri olabiliyor. VPN uygulamaları ile bu riski ortadan kaldırabilir ve güvenli bir şekilde iletişim sağlayabilirsiniz.

iPhone İçin En İyi 10 VPN Uygulaması Android için En İyi VPN Uygulamaları

Yararlanılan Kaynak : Tam İndir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu