Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu

Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu

Bu yazımızda tablet yada telefonunuzun daha uzun süreler kullanabilmeniz için pil ömrünü uzatmanın 10 yolundan bahsedeceğiz.

Öncelikle kısaca Pil ömrü ve Pil kullanım süresi terimlerinin üzerinden geçelim.

Pil ömrü, aygıtınızın bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. Pil kullanım süresi ise, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen zaman dilimidir.

Şimdi telefon batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenlere bakalım.

Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu

Telefonlarda pil ömrünü uzatmak için bazı özellik veya hizmetleri kapatmanız gerekiyor.

Ekran parlaklığını düşürün.

Pil ömrü uzatmak içinAyarlar bölümünden yapacağınız bu değişiklik sayesinde ekran parlaklığınızı otomatik olarak düşürebilirsiniz. Ekran parlaklığı şarjınızı en fazla tüketen etkenlerin başında gelir.

Bluetooth’u gerekmediği durumlarda kapatın.

Sadece kullanacağınız zamanlarda Bluetooth’u açmanız telefonunuzun şarjının daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır.

Telefonunuzu bilgisayar üzerinden şarj etmeyin.

Bu yöntem bilgisayarın standby konumda olduğu zaman telefon bataryasına olumsuz etki ediyor.

Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatın.

iOS ve Android tabanlı tabletl ve telefonlarda arkaplanda çalışan uygulamalar, RAM’inde yer kapladığı gibi işlemcisinin de pasif çalışmasına neden olur. Dolayısıyla kullanıcı cihaz üzerinde işlem yapmasa bile tablet, pili aktif şekilde tüketmeye devam eder. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için kullanmadığınız uygulamaları mutlaka kapatmalısınız.

Bildirimleri kapatın.

Akıllı telefonunuzda bulunan uygulamaların size bildirim göndermesine izin veriyorsanız bu şarj ömrünü azaltan bir başka etken.

Konum servislerini kapatın.

Telefonunuzun en çok şarj tüketen özelliklerinden biri dahili GPS’dir. Bunu kapalı tutmak size hatırı sayılır bir tasarruf sağlayacak.

Otomatik parlaklık özelliğini kullanın.

Otomatik parlaklık özelliği telefonunuzun ekran parlaklığını o anki koşullara göre ayarlamasını ve yüksek enerji harcanmamasına olanak sağlıyor.

Pil tasarruf modunu açın.

Her ne kadar bu mod telefonunuzun bazı özelliklerini devre dışı bıraksa bile zor zamanlarda hayat kurtarır. Bu modu açık hale getirerek kritik anlar için pilinizi maksimum düzeyde kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Titreşimi kapatın.

Titreşim özelliği olmazsa olmaz bir özelik değil, öte yandan pilinizi harcamaya devam ediyor. Bu özelliği gerekli zamanların dışında devre dışı bırakarak tasarruf edebilirsiniz.

Hareketli Duvar Kağıdı Kullanmayın

Her ne kadar telefonumuza etkileyici bir görünüm kazandırsa da, hareketli duvar kağıtları cihazı her elimize alışımızda aktif hale gelmekte ve güç tüketmektedir.

Her aksesuarın olduğu gibi telefonumuzda kullandığımız bataryalarında garanti şartları var. Telefonumuzun bataryası 24 ay garanti kapsamı altındadır. Bataryayı garanti dışı bırakacak bazı etkenler bulunmakta.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol