Nedir, Nasıl Yapılır

Düşen Domain Nasıl Alınır ?

Domain neden düşer, domain düşme süresi nedir, düşen yada düşecek domainler nasıl takip edilir, düşen domain nasıl alınır ?

Alan adları esasen ‘kiralanan’ bir hizmettir. Diğer bir ifadeyle müsait durumdaki alan adını bir hizmet sağlayıcıdan satın almanız ilebebet o alan adının sizde kalacağı anlamına gelmemektedir.

Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir.

Alan adları bir defada en fazla 10 yıllığına tahsis edilebilmektedir. Expiry Date diye ifade edilen son kullanma tarihinden önce alan adınızı Renew (yenileme)niz gerekmektedir.

Alan adının süresinin dolması ile alan adı üzerindeki hak sahipliğimiz hemen sona ermez. Alan adımızın süresi dolsa da belli bir web sayfasını işaret etmeye devam eder, arama motorlarındaki indekslenmiş sayfaları varlığını korur.

Yaklaşık 80 günü bulan süreçte alan adı hizmet sağlayıcığınız size son bir şans vermek adına kurtarmalı yenileme imkanı sunar. Yine redemption period safhasına gelene kadar alan adınızı bir başka işletmeciye taşıyarak süresini uzatmanız da mümkündür.

Yaklaşık 80 gün süren bu süreçte herhangi bir yenileme yapmazsanız alan adınız silinir ve WHOIS sorgu sayfalarında ‘Müsait’ olarak görünür.

Domainler saat kaçta düşer ?

Türkiye saati ile;

com uzantılı domainler 21:00 – 22:00 arasında

net uzantılı domainler 20:00 – 21:30 arasında

org uzantılı domainler ise 16:00 – 18:00 arasında düşer bu saatler arasında o gün domain sırası gelip düşmemiş yani silinmemiş ise ertesi gün %100 aynı saatler arasında düşer.

Düşen Domain Nasıl Alınır ?

Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir domain üzerindeki sahipliğin kaybolması ve ilgili domainin boşa düşmesi durumunda domain, uzantı politikasına uygun olarak herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydettirilebilir.

Düşen yada düşecek domainleri aşağıdaki sitelerden takip edip alabilirsiniz.

www.expireddomains.net

İlgili siteden düşen domainleri ilgi odağınıza göre bir çok şekilde aratabilirsiniz. Bir çok arama seçeneği bulunan sitede ilgi odağınıza uygun olan domainleri bulabilirsiniz.

Dropcatch.com

Alan adının boşa düşmesine kalan süreyi anbean göstermesiyle göz kamaştıran güzel bir servis.

Freshdrop.com

Söz konusu alan adının SEO kalitesini de gözlemleyebilmek adına Mozrank değerlerine göre sıralama özelliğine sahip olması oldukça işe yarıyor.

tr.auctions.godaddy.com

GoDaddy’nin ikinci el alan adı pazarını ziyaret edip açık artırmalara katılmak, zararına satılan alan adlarını satın almak mümkün.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu