Ping nedir, neden olur, Ping süresi kaç olmalı?

Ping nedir, neden olur, Ping süresi kaç olmalı?

Online oyunlarla haşır neşir olanlar Ping kelimesini sıkça duymuşlardır. Bu makalemizde Ping nedir, neden olur, ping nasıl ölçülür ve ideal ping süresi ne olmalı gibi bir çok soruya cevap vereceğiz.

Aslında sadece oyunlarda değil bir çok uygulama, internetten görüşme, video izleme gibi konularda karşımıza çıkabilir Ping kavramı.

Ping nedir, neden olur, ping nasıl ölçülür ve ideal ping süresi ne olmalı gibi bir çok soruya cevap vereceğimiz makalemize başlamadan önce Ping denen bu bu basit programın 1983 yılında Mike Muuss tarafından oluşturulduğunu belirtelim.

Ping nedir ?

Ping yada gecikme süresi bilgisayarınız ve iletişim kurduğunuz sunucu arasında geçen zamandır. Yani  ping, sunucuya yollanan ve cevap beklenen bir sinyaldir.

Internette iletişim veri paketleri ile olur. Bu veri paketleri çeşitli bilgiler taşıyan parçacıklardır. Örneğin bir download yaptığında, bir internet sitesinde gezindiğinde veriler senin bilgisayarına parçalar halinde iletilir.

Ping süresi internet sitelerinde pek sorun yaratmasa da özellikle online oyunlarda bu süre uzadıkça oyun performansı düşer. Ping süresi ne kadar kısa olursa, yaşayacağınız gecikme de o kadar kısa olacaktır. Sanıyoruz ki ping ne demek sorusuna getirilebilecek en kısa açıklama bu olabilir.

Ping neden olur?

1- Yüksek pinge yol açan en önemli sebep, internet servis sağlayıcınızın ve kullandığı alt yapının yetersiz olmasıdır.

2- Aynı modemi birden çok bilgisayar kullanıyorsa trafik artarak pingin yükselmesine neden olur.

3- Etkenlerden birisi de bağlandığınız sunucunun fiziksel konumunun uzaklığıdır. Yani Türkiye’de bulunan bir sunucuya 30 ms ping ile bağlanırken İngiltere’deki bir sunucuya 60 ms ping ile bağlanabilirsiniz. Aynı oyunu oynamanız ya da aynı bilgisayarı kullanmanız önemli olmayacaktır ama fiziksel konumu daha uzak bir yerde olan sunucuya daha yüksek bir ping değeri ile bağlanacaksınız.

4- Google DNS gibi DNS sunucularını kullanmanız ping sürenizin yükselmesine yol açacaktır.

Ping nasıl ölçülür?

# Komut satırına ulaşmak için “Windows tuşu + R” tuşlarına basın ve gelen Çalıştır ekranına CMD yazarak Tamam deyin. Ve gelen MS-DOS ekranına aşağıdaki komutları yazın.

# Örnekte teknolojidolabi.com yazılmıştır siz ping testi için ping atmak istediğiniz cihazın ip adresini ve web sitesinin adını yazın.

ping www.teknolojidolabi.com

Ping nedir, neden olur, Ping süresi kaç olmalı?

# Sürekli ping atmak istiyorsanız -t parametresini kullanabilirsiniz.

ping teknolojidolabi.com -t

Ping işlemini durdurmak için CTRL + C tuşlarına basabilirsiniz.

Ping Nasıl Atılır konumuza devam etmeden önce kullanılan beli başlı ping komutlarına bakalım.

Ping komutları

pathping: Komut ile routerlar arasındaki veri kaybını kontrol edebilirsiniz.

-n <Sayı>:Gönderilen ping isteği iletilerinin sayısını belirtir. Varsayılan değer 4’tür.

-l <Boyut>:Gönderilen ping isteği iletilerinde bayt olarak veri alanı uzunluğunu belirtir. Varsayılan değer 32′dir. En büyük boyutise 65.527 bayttır.

-f: IP üstbilgisinde Parçalama bayrağının 1′e ayarlanmış olarak gönderileceğini belirtir (Yalnızca IPv4′de kullanılabilir). Yankı İsteği iletisi hedef yolunda yönlendiriciler tarafından parçalanamaz. Bu parametre, yola ait En Fazla İletim Birimi (PMTU) sorunlarının giderilmesinde yararlıdır.

-i <TTL>:Gönderilen ping isteği iletilerinin IP üstbilgisindeki TTL alanı değerini belirtir. Varsayılan değer, ana makinenin varsayılan TTL değeridir. TTLiçin en yüksek değer 255′tir.

-v <TOS>:Gönderilen ping isteği iletilerinin IP üstbilgisindeki “Hizmet Türü” (TOS) alanı değerini belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Varsayılan değer 0′dır.TOS, 0 (sıfır) ile 255 arasında bir ondalık değer olarak belirtilir.

-r <Sayı>: IP üstbilgisindeki “Kayıt Yolu” seçeneğinin, ping isteği iletisi ve karşılık gelen “Yankı Yanıtı” iletisi tarafından alınan yolu kaydetmek için kullanılacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Yoldaki her atlama, “Kayıt Yolu” seçeneğindeki bir girişi kullanır. Olanaklıysa, kaynak ve hedef arasındaki atlama sayısına eşit veya bu sayıdan büyük bir Sayıbelirtiniz. Sayıen az 1, en fazla 9 olabilir.

-s <Sayı>:IP üstbilgisindeki “Internet Zaman Damgası” seçeneğinin, her atlama için “Yankı İsteği” iletisi ve karşılık gelen “Yankı Yanıtı” iletisinin geliş zamanını kaydetmek için kullanılacağınıbelirtir. Sayıen az 1, en fazla 4 olmalıdır. Bağlantı yerel adresleri için bu gerekir.

-j <AnaBilgisayarListesi>:ping isteği iletilerinin, “Ana Makine Listesi”nde belirtilen ara hedefler kümesini içeren IP üstbilgisinde “Gevşek Kaynak Yönü” seçeneğini kullanacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir.). Gevşek kaynak yönlendirmesi ile, art arda gelen ara hedefler bir veya birden çok yönlendirici ile ayrılabilir. Ana makine listesindeki en fazla adres veya ad sayısı 9’dur. Ana makine listesi, boşluklarla ayrılmış IP adresinin (Noktalıondalık gösteriminde) bir serisidir.

-g <AnaMakineListesi>:ping isteği iletilerinin, AnaMakineListesi’nde belirtilen ara hedefler kümesini içeren IP üstbilgisinde Sıkı Kaynak Yönü seçeneğini kullanacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Kesin kaynak yönlendirmesinde, bir sonraki ara hedefe doğrudan erişilebilmelidir (Yönlendiricinin bir arabirimine yakın olmalıdır). Ana makine listesindeki en fazla adres veya ad sayısı 9’dur. Ana makine listesi, boşluklarla ayrılmış IP adresinin (Noktalıondalık gösteriminde) bir serisidir.

-w <Zamanaşımı>:Alınacak bir ping isteği iletisine karşılık gelen Yankı Yanıtı iletisi için beklenecek süreyi milisaniye olarak belirtir. Yankı Yanıtı iletisi belirtilen süre içinde alınmazsa, “İstek zaman aşımına uğradı” ifadesini taşıyan bir hata iletisi görüntülenir. Varsayılan zaman aşımıdeğeri 4000 (4 saniye).

-R: Gidiş dönüş yolunun izleneceğini belirtir (Yalnızca IPv6′da kullanılabilir.). <KaynakAdresi>: Kullanılacak kaynak adresi belirtir (Yalnızca IPv6′da kullanılabilir) HedefAdı:Hedefin ana bilgisayar adınıveya IP adresini belirtir.

Ping /help komutunu kullanarak tüm komutlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ping kaç olmalı?

Ping’in kendisi, “eko” talebi taşıyan tek bir paketten oluşur. Eğer sunucu uygunsa, yine tek bir paketle cevap verecektir.

Ping süresi milisaniyelerle ölçülür ve paketin sunucuya ulaşması ve cevabın yollayan tarafa ulaşmasını kapsayan bir gezinti süresidir. Ping cevap süreleri, internet üzerinde oluşan her bir talep ile alakalı olduğu için oldukça önemlidir.

Örneğin, bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ping süresi sunucunun HTML ve alakalı kaynakları bilgisayarınıza iletme süresi ile alakalıdır. Ping süreleri özellikle olayların çok hızlı geliştiği online oyunlarda önemli bir yere sahiptir.

Ping süresi tabii ki sadece online oyunlar oynarken değil, aynı zamanda video izlerken ya da yurtdışından bir siteye girmeye çalışırken de dikkate alınması gereken bir unsurdur. Peki ping kaç olmalı, hangi değerler daha iyidir ya da kabul edilebilir?

  • 30ms ya da daha az mükemmel ping süresi; neredeyse fark edilmez, online bir oyun oynamak için idealdir.
  • 30 ile 50ms arasıortalama ping süresi; eğer bir e-sporcu değilseniz kabul edilebilir.
  • 50 ile 100ms arasıyavaş sayılabilecek ping süresi; web üzerinde gezinirken çok fark edilmez ama online oyunları etkileyebilir.
  • 100 ile 500ms arası yavaş ping süresi; web üzerinde gezinirken minimal bir etkisi olur ama online oyunlar üzerinde donmalar yaratacaktır.
  • 500ms ya da daha çokyarım saniye ya da daha fazla olan ping süresi tüm istemler üzerinde fark edilir bir gecikme yaratacaktır. Genellikle kaynak ve durağın dünyanın farklı kısımlarında yer almasından kaynaklı olur.

Yukarıda maddelemiş olduğumuz süreler doğrultusunda, sizin için en uygun ya da en kabul edilebilir ping kaç olmalı karar verebilirsiniz.

Ping nasıl düşürülür ?

Kaliteli bir internet bağlantısı için Ping süresinin düşük olması gerekir.

Ping süresi düşürmenin bir kaç yolu vardır. Bunların aşağıda sizler için sıraladık.

1- Öncelikle bilgisayarınızda açık olan tüm programları kapatın ve varsa indirmeleri durdurun.

2- Ev yada ofisinizde internete bağlı cihazlarınız varsa ve aktif olarak kullanılıyorsa bu ping sürenize etki eder. Bu cihazların çalışmasını durdurabilirsiniz.

3- Ping’iniz hala yüksekse masaüstü yada dizüstü bilgisayarınızı router’ınızın yakınına taşıyın veya router’a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

4- Router bağlantılarınızda sorun varmı diye kontrol edin. Routera gelen kabloların bağlantılarını kontrol edebilirsiniz.

Eğer bunlar işi yaramadıysa modeminizi açıp kapatın.

Ping sabitleme yapılabilir mi?

Ping değeri belli sürelere sabitlenemez. Ancak, daha kabul edilebilir sürelere indirgenebilir.

Ping, kaynak ve sunucu arasındaki veri alışverişi süresi olarak değerlendirilebileceği için bu alışverişi belli bir değerde tutmak pek olası değil. Çünkü kaynak ve sunucu birbirinden ne kadar uzak olursa, gönderilen istek ve geri dönen cevabın gitme ve gelme süreleri de artacaktır.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol