Mobil

iPhone ile ÖnYüklü Gelen Uygulamalar Nasıl Silinir?

iOS 10 ile birlikte iOS cihazlarımızda önyüklü gelen, hiç kullanılmayan stock uygulamaların silinebileceği söylentileri gerçeğe dönüştü. Borsa, İpuçları, Pusula gibi Apple’ın tüm cihazlarından yüklü gelen uygulamaları silebiliyorsunuz. 16GB iPhone/iPad modeline sahip kullanıcıların hoşuna gidecek bir yenilik olduğunu düşünüyorum. Kaldırılabilir uygulamaların mağazada yer alması dilediğiniz zaman sildiğiniz stock uygulamayı yükleyebileceğiniz anlamına geliyor. Peki iPhone ile ÖnYüklü Gelen Uygulamalar Nasıl Silinir?

iOS cihazlarda yüklü gelen diğer deyişle stok uygulamalar her ne kadar cihazda 150MB’a yakın bir alan kaplasa da göz önünde durmasını istemiyor, onları kullanılmayan klasörlerde topluyorduk. iOS 10 ile beraber gereksiz olarak nitelendirdiğimiz bu uygulamaların kaldırılacağını müjdesini aldık. iOS 10 ilk Beta sürümünde de beklediğimiz özellik geldi. Cihazınızı iOS 10’a güncellediyseniz normal uygulamaları kaldırır gibi Apple’ın tüm uygulamalarını sorunsuzca ana ekranımızdan kaldırabiliyoruz.

İlginizi çekebilir : iOS 10 Nasıl Yüklenir?

iPhone ile ÖnYüklü Gelen Uygulamalar Nasıl Silinir?

Hangi uygulamaları kaldırabilirim?

Takvim, Hesap Makinesi, Pusula, Kişiler, FaceTime, Arkadaş Bul, Home (akıllı evler için uzaktan kontrol uygulaması), iBooks, iCloud Drive, iTunes Store, Mail, Harita, Müzik, Haberler, Notlar, Podcast’ler, Anımsatıcı, Borsa, İpuçları, Videolar, Sesli Notlar, Hava Durumu ve Watch uygulamasını kaldırmanız mümkün. Bu noktada birkaç uygulamada oluşan değişikliklerden de bahsetmem gerekiyor. Kişiler uygulamasını kaldırdığınız vakit kişi bilgileriniz uçmuş olmuyor; sadece iPhone’unuzdan uygulamayı kaldırmış oluyorsunuz. Watch uygulamasını kaldırırken Apple Watch’la ilişiğinin kesileceğine dair uyarı alıyorsunuz. Bunun dışında uygulamayı kaldırdığınızda widget’ı da kalkmış oluyor. Örneğin; Hava Durumu uygulamasını kaldırdığınızda araç takımlarının olduğu listede artık hava durumunu görmüyorsunuz veya Hesap Makinesini kaldırdığınızda Denetim Merkezi’nden de uçup gidiyor.

iPhone ile ÖnYüklü Gelen Uygulamalar Nasıl Silinir1

Kaldırdığım uygulamaları nasıl geri yükleyeceğim?

Sildiğiniz uygulamaları tekrar kullanmaya karar verirseniz tek yapmanız gereken App Store’u açıp veya Spotlight üzerinden sildiğiniz uygulamayı aratıp bulut simgesine dokunarak indirip yüklemek. Bu arada kaldırılan stok uygulamalar hakkında Apple’ın da paylaştığı bir detayı aktarmak istiyorum; Herhangi bir stok uygulamayı kaldırdığınız vakit sadece simgesi gözünüzün önünden gitmiş oluyor. Başka bir deyişle sistemden tamamen kaldırılmıyor. İkili dosyası sistemin kolaylıkla ulaşamayacağınız bir köşesinde kalmaya devam ediyor.

iPhone ile ÖnYüklü Gelen Uygulamalar Nasıl Silinir2

IOS 10’un öne çıkan diğer özelliklerine bakmak isterseniz bu yazımızı okumanızı öneriririz.  iOS 10’un Öne Çıkan Özellikleri

Kaynak : Tam İndir (Erkan Calp)

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu