Pinterest nedir? Pinleme nedir? Nasıl kullanılır?

Pinterest nedir, nasıl üye olunur, Pinterest nasıl kullanılır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda popüler sosyal medya platformlarından görsel ağırlıklı paylaşım sitesi Pinterest nedir, nasıl üye olunur, Pinterest nasıl kullanılır detaylı olarak anlatacağız.

Pinterest “Pin” ve “Interest” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Adı içerisinde bulunduğu Pin kelimesinden de yola çıkabileceğimiz gibi Pinterest’i bir pano gibi düşünebiliriz.

Pinterest, 2010 yılında, Paul Sciarra, Evan Sharp ve Ben Silbermann tarafından Amerika’da kurulmuştur.

Pinterest Nedir ?

Pinterest görsel ağırlık bir sosyal paylaşım sitesidir. Facebook, Twitter ve popüler Instagram sürekli paylaşım ve beğeni ile çevrenizle etkileşime geçebiliyorsunuz. Açıldığı günden beri özellikle ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bu site adını Pin ve interest kelimelerinden alıyor. Bu panoya dilediğiniz fotoğrafları hiçbir kısıtlama olmadan istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz.

Peki Pinterest kullanımı ücretlimi ?

Pinterest tamamen ücretsiz. Pinterest’i kullanmak için herhangi bir aylık abonelik ücreti gibi para ödemeniz gerekmiyor. İhtiyacınız olan tek şey bir Pinterest hesabı açmak.

Bilmeniz Gereken Pinterest Kavramları

 • Pin : Siteye yüklenilen her fotoğrafa verilen isimdir. Panoya asılan bir resim gibi düşünülebilir.
 • Pano : Pinlerin bulunduğu alana denilmektedir. Saklanılan öğeler burada görülmektedir.
 • Repin : Bu buton twitterdaki retweet ile aynı işi yapmaktadır. Beğenilen resimler repin yapılarak panoda gösterilebilir.
 • Pin it/Pinle: Beğenilen görseller pinle/pin it butonuna basılarak saklanabilir, paylaşılabilir yada gruplanabilir.

Pinterest’e Üye Olma

Kendinize özel bir Pinterest hesabı oluşturmak ve Pinterest’e giriş yapmak için buradan platformun internet sitesine gidin.

Kolayca bir hesap oluşturabilir, çok daha kolay bir yöntem olan Google veya Facebook ile giriş seçeneğini seçebilirsiniz.

Pinterest kayıt

Bu sayfayı atladıktan sonra Pinterest’e giriş yapmış olacaksınız.

Giriş yaptıktan sonra hesabınızı oluştururken Pinterest, kim olduğunuzu belirleyebilmek için cinsiyetiniz, konuştuğunuz dil ve yaşadığınız ülke gibi bazı özel soruları sizlere yöneltecek.

Bu adımdan sonra ise karşınıza ilgi alanlarınıza yönelik paylaşımları koyabilmek için en az 5 konu seçmenizi sizden isteyecek.

Şimdi Pinterest nasıl kullanılır bakalım.

Pinterest Nasıl Kullanılır ?

Pinterest’e kayıt olup giriş yaptınız. Şimdi sıra Pinterest’i en işlevsel şekilde nasıl kullanabileceğinizde.

Pinterest nasıl kullanılır konusunda ilk olarak öğrenmeniz gereken şey, neyin nerede olduğu.

Pinterest İşlevleri

Ekranın sağ üst köşesinde üç adet noktaya sahip bir buton göreceksiniz. Bu ve yanındaki butonlar Pinterest’e giriş yaptıktan sonra kullanacağınız neredeyse tüm önemli işlevleri kapsıyor.

 • Pinterest Ana Sayfa: Takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı veya beğendiği en son fotoğrafları burada görebileceğiniz gibi Pinterest karşınıza ilgi alanınıza yönelik farklı farklı paylaşım önerilerini de çıkaracak.
 • Takip Edilenler: Takip ettiğiniz kullanıcıların hangi paylaşımları Pinlemiş olduğunu görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
 • Adınız ve Profil Fotoğrafınız: Pinterest profilinize gitmek istediğiniz zaman bu butona tıklayabilirsiniz.
 • Mesajlar: Balonun içerisinde üç nokta bulunan bir simgeyle gösterilen Mesajlar, siz ve diğer Pinterest kullanıcıları arasında geçecek olan özel mesajların ve sohbetlerin toplanacağı yer oluyor.
 • Bildirimler: Çan simgesine sahip olan bu buton ile hâlihazırda ilgilenmemiş olduğunuz bildirimlerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Pinterest üzerindeki etkileşimler ve önerilerin bildirimleri burada yer alacak.
 • Ayarlar: Sade bir üç nokta ile simgelenen Ayarlar, Pinterest platformu üzerindeki belki de en önemli yer. Pinterest’e giriş yaptıktan sonra kullanabileceğiniz bu kısım ile hesabınızın tüm detaylarını yönetebiliyorsunuz.
 • Panolar: Oluşturduğunuz tüm panoları buradan görüntüleyebilirsiniz.
 • Pinler: Pinterest üzerinde Pinlemiş olduğunuz tüm paylaşımlar ise bu buton ile karşınıza çıkacak.
 • Denemeler: Pinterest’te denemiş olduğunuz Pinler ise profilinize giriş yaptıktan sonra tıklayacağınız bu sekme ile gözükecek.
 • Konular: İlginize yönelik olarak sunulmuş bu konuları takip ederek çok daha çeşitli Pinterest içeriklerine yelken açabilirsiniz.

Pinterest Pin Kaydetme

Yukarıda anlatmış olduklarımız ile Pinterest’in ne olduğuna ve Pinterest’in nasıl kullanılacağına az çok netlik getirmiş olduk. Şimdi ise sıra Pinleri nasıl kaydedebileceğinizde. Bunun için iki yolu kullanabilirsiniz.

Pinterest üzerinde bulduğunuz paylaşımları kaydetme

Pinterest’e giriş yaptıktan sonra karşınıza ilgi alanlarınıza göre tonla fotoğraf çıkacak. Bu fotoğraflardan beğendiğinize tıkladığınızda ise hemen fotoğrafın üzerinde kırmızı renkli bir kaydet butonu belirecek. Bu butona tıklayın.

Pinterest nedir? Pinleme nedir? Nasıl kullanılır?

Kendinize özel bir Pano ismi seçin ve oluştur butonuna tıklayın. Daha sonra istediğiniz gönderileri yine aynı şekilde direkt olarak Pano isminize tıklayarak ilgili Pinterest Panonuza kaydedebilirsiniz.

Bilgisayarınızda bulunan Pinleri kaydetme

Pinterest’in üst kısmında bulunan butonlardan profilinize gidin. Arama çubuğunun altındaki artı işaretine tıklayın ve Pin oluştur seçeneğini seçin. Buraya herhangi bir fotoğrafı ekleyebilir ve bu Pini de istediğiniz Pinterest Panonuza ekleyebilirsiniz.

Pinterest Takip

Paylaşımlarını beğendiğiniz kişileri takibe aldığınızda bu kişilerin ve onlara benzer kullanıcıların paylaşımlarını da ana sayfanıza yönlendirmiş olacaksınız. Böylece çok daha çeşitli paylaşımları görme olanağınız olacak.

Kişileri takip etmek için Pinterest profillerinde bulunan Takip Et butonuna tıklayabilirsiniz.

Bir kişinin Pinterest Panosunu takip etmek istiyorsanız kişinin profiline giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan birçok Pano arasından istediğinizde bulunan Takip Et butonuna tıklamanız yeterli.

Pinterest Paylaşım

Pinterest’in oldukça başarılı bir şekilde tasarlanmış platformu kullanıcılarının sürekli etkileşim hâlinde olmasına ve kolayca paylaşım yapmasına ön ayak oluyor. Pinterest üzerinde bu yöntemlerle etkileşime geçebilirsiniz.

 • Kaydet: Pinterest giriş yaptıktan sonra herhangi bir paylaşımı kendi panonuza kaydetmek için kullanacağınız bu buton sizi diğer kişilerle çok daha yakın tutacaktır.
 • Gönder: Pinterest’te bulunan bir başka kullanıcıya bu buton ile Pini gönderebilir veye Pini başka bir sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
 • Yorum: Bir paylaşım hakkındaki görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.
 • Fotoğraf ve Not Ekleyin: Pinterest’te örneğin bir yemek tarifi paylaşacaksanız bir fotoğrafın yanında tarifin nasıl yapıldığını içeren notu eklemeyi de ihmal etmeyin.

Pinterest nedir yazımız sona erdi.

Pinterest hesabını kapatmak isteyenler için Pinterest hesap silme linki vererek hesap silme nasıl yapılır anlatacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu