PS4 Oyunları Bilgisayarda Nasıl Oynanır?

Son güncelleme: 6 Ekim 2020

PS3 ve PS4 oyunları bilgisayarda oynamak isteyenler için, uygulamalar ve PS4 emülatörleri paylaştığımız bu yazımızda oyun konsollarında oynanan video oyunlarını bilgisayarda oynamak için PS3 veya PS4 cihazınızın olmasına gerek kalmayacak.

PS4 Remote Play

PS4 oyunları bilgisayarda oynamak için Remote Play uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak öncelikle bu uygulamanın bilgisayarınızla uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Remote Play uygulamasını kullanabilmek için Windows ve MAC bilgisayar sistem gereksinimler şu şekilde;

PS4 Oyunları Bilgisayarda Nasıl Oynanır?

Sony tarafından geliştirilen uygulama kablolu bağlantılarla çalışacak şekilde geliştirilmiştir, PS4 kontrol cihazını bu nedenle bilgisayarınıza takmanız gerekiyor. Remote Play’i bilgisayarınıza indirdikten sonra kurulum işlemlerini başlatabilirsiniz.

Tüm bu detaylara ek olarak bu uygulamayı kullanırken DualShock 4’ü (PS4’ün kumandası) bilgisayarınıza kablo ile takmanız gerekmekte.

.:: Remote Play İndir ::.

PS4 Remote Play programı kuruldukduktan sonra;

  • Ayarlar > PlayStation Network/ Hesap Ayarları > Birincil PS4‘ü ayarla deiyerek, Ayarlar > Remote Play yönergelerini izleyip Remote Play‘i aktif  hale getirin.
  • PS4 Remote Play uygulamasını PC veya Mac cihazınızda çalışıtırın.
  • Dualshock 4 kontrolcüsünü bağlayın. PSN hesabınıza aynı PS4’te olduğu gibi giriş yapın.

– Bağlantı gerçekleştiğinde PS4 menüsünü PC veya Mac bilgisayarınızda görüyor olmalısınız.

PS4 PS Now

PS4 oyunları bilgisayarda oynamak için kullanabileceğini bir diğer uygulama olan PlayStation Now (PS Now) ile PlayStation Network hesabınızı kullanabilir ve PS3 ve PS4 oyunlarını PC’de oynamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

PS Now, Netflix veya Spotify gibi, oyun oynamak için bulut tabanlı bir hizmettir. Geniş bir katalog koleksiyonuna ve son PS3, PS4 oyunlarına sahiptir (700’den fazla oyun).

.:: –PlayStation Now İndir ::.

PS4 Emülatörleri

PlayStation 3 ve PlayStation 4 oyunlarını oyun konsolundan değil de bilgisayarda oynamak isteyenlerin kullanabileceği son yöntem ise emülatör kullanmadır.

PS4 ve PS Vita için deneysel emülatörlere ek olarak PS1, PS2, PSP ve PS3 için emülatörler de vardır. Android için PlayStation emülatörlerini bile bulabilirsiniz.

Windows ve Mac işletim sistemlerine özel olarak geliştirilen emülatörler sayesinde PlayStation’daki video oyunlarını büyük bir kolaylıkla bilgisayarınızda da oynamaya devam edebilirsiniz.

ESX PS3 Emulator

PlayStation 3’teki oyunları bilgisayarda da oynamak için ESX PS3 Emulator’u kullanabilirsiniz. Windows 7 ve üstü bir işletim sistemine, 32 bit bilgisayarlar için 1 GB Ram, 64 bit bilgisayarlar için 2 GB Ram gereklidir. Windows ve Mac kullanıcısı olarak ESX PS3 Emulator’un dışında PlayStation 3’teki oyunları oynamak için RPCS3 PS3 Emulator veya PPSSPP PS3 Emulator’u de kullanabilirsiniz.

PCSX4 PS4 Emulator

PCSX4 PS4 Emulator, Windows 10 ve MacOS işletim sistemlerini kullanan oyunseverlerin PlayStation 4’teki video oyunlarını bilgisayarda oynamasına izin veren bir emülatördür. Windows kullanıcılarının PCSX4 PS4 Emulator’u çalıştırmak için 64 bit Windows 7, 8.1 veya 10 bir işletim sistemine, MacOS kullanıcılarının ise MacOS 10.13.6 sürümüne sahip olması yeterlidir. Emülatörü çalıştırmak için bilgisayarda .net framework 3.5, VC++2015 ve DirectX 11.1 olması gereklidir.

RetroArch

Şık arayüzü ve kullanışlı geri sarma özelliği, RetroArch’ı SNES classic gibi ticari emülatörlerle aynı seviyeye getirmiştir. Yapılandırma işlemi can sıkıcı olabilir, bu nedenle diğer konsollar için oyun oynamakla ilgilenmiyorsanız, çabaya değmeyebilir.

XEBRA

XEBRA’nın kurulumu son derece kolaydır, bu nedenle yeni başlayanlar için harika bir emülatördür. Orijinal PS1 gibi, XEBRA da zaman zaman insan arabası ile tanınır, bu yüzden belki de biraz fazla özgündür.

PlayStation oyunlarını bilgisayarda oynarken DualShock 4 kontrolcülerini de kullanmak isteyebilirsiniz. Bu cihazları PC’de kullanmanın en kolay yolu Sony’nin özel DualShock 4 USB Kablosuz Adaptörünü kullanmak. Bu adaptörü bilgisayarınıza taktıktan sonra Bluetooth ayarlarından DS4 kontrolcülerinizi seçip onları kullanmaya başlayabilirsiniz.

PlayStation Oyunları iPhone ve iPad’de Nasıl Oynanır?

PlayStation 4 oyunlarını iPhone ve iPad’de oynama gibi fantastik bir düşünceniz varsa tek ihtiyacınız olan Sony’nin resmi uzaktan oynatma programı Remote Play ve TeamViewer, Microsoft Remote Desktop gibi mobilden PC’yi yönetmeyi sağlayan ücretsiz programlardan biri. PS4 oyunlarını iOS cihazınızdan oynamak için izlemeniz gereken adımlar oldukça basit:

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol