Nedir, Nasıl Yapılır

RAW nedir?

Eğer fotoğrafçılığa merak sardıysanız RAW terimi ile mutlaka karşılaşmışsınızdr. Peki RAW nedir?

RAW nedir?

RAW, dijital fotoğraf makinelerinin negatifi olarak tanımlanır. CCD veya CMOS üzerindeki ham veriyi, hiçbir görsel işleme tabi tutmadan bilgisayara aktarmayı sağlar. Zira aksi belirtilmedikçe dijital kameralar bazı görsel işlemler yaparlar.

RAW formatının kelime anlamı “ham, işlenmemiş” olarak çevrilebilir.

Günümüzde hemen hemen tüm DSLR fotoğraf makineleri JPEG ile birlikte RAW dosyası çekme desteği de bulunmaktadır.

Dijital fotoğraf makinelerinde fotoğraf çektiğiniz zaman, sensör üzerine düşen görüntü dijital işlemcisi sayesinde sayısal verilerle fotoğraf haline dönüştürülür. Çektiğimiz fotoğraflar belirtmiş olduğumuz işlemlerden geçerek JPEG veya TIFF olarak kaydedilir.t

Çektiğimiztiğimiz fotoğrafta, herhangi bir işleme tabi olmadan sayısal verilerin direkt olarak belleğe yazılıp kaydedilmesiyle oluşan özel formata RAW denir.

RAW dosyaları direkt olarak sensörden gelen veriyi aldığı için boyut olarak da JPEG ve TIFF formatına göre daha fazla yer kaplar. Tabi RAW formatında çekilen fotoğrafların boyutu elinizdeki makinanın algoritmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir; 5MB-6MB ortalama boyutta olabilir. RAW formatında fotoğraf çekmenin en güzel yanı, çekmiş olduğumuz fotoğraflar üzerinde değişiklik yapmamıza olanak sağlaması.

RAW nedir?

RAW fotoğrafların boyutu, çok fazla veriye sahip olduğundan JPG fotoğrafların en az 5-6 katı daha çok yer kaplar. Yaklaşık 30mb’lardan başlar ve fotoğraf makinesinin kapasitesine ve fotoğrafın çözünürlüğüne göre bu boyut yukarı doğru artar. Bu da çekim sırasında, dosyanın kartınıza daha yavaş yazılması anlamına gelse de, bunu bir dezavantaj olarak görmek doğru olmaz. Aksine daha iyi fotoğraflara sahip olacağınız için önemli bir dosyadır RAW. JPG dosyalarınızda düzenleme yapmak istediğinizde, fotoğrafınızda hemen bozulma olduğunu farkedersiniz, RAW dosyalarında yaptığınız her düzenleme RAW dosyasının imkanları daihlinde fotoğrafta bozulma yaratmayacaktır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Süleyman  -  12 Kasım 2019 / 14:56

teknolojidolabi sitesine hayran kaldım

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol