Samsung Galaxy E5 Format Atmak

Samsung Galaxy E5 Format Atmak

Samsung Galaxy E5 Format Atmak


Eski telefonlarda format atma gereksinimi neredeyse hiç yoktu. Bunun nedeni sistemleri basitti ve çok fazla imkan sağlamadığı için donma ve yavaşlama pek yaşanmıyordu. Telefon teknolojisi epey bir ilerledi.

Artık akıllı telefonlar sayesinde bilgisayar ile yapabildiğimiz tüm işlemleri telefonumuz üzerinden yapabiliyoruz. Buda demek oluyor ki, yeni nesil telefonlarda bilgisayar kadar kapsamlı ve gelişmiş işletim sistemleri kullanılıyor. Hal böyle olunca bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarda da format gereksinimi doğuyor.

Akıllı telelfonlardaki işletim sistemlerine göre format işlemleri değişiklik göstermektedir. Samsung Galaxy E5 android işletim sistemi kullanan bir modeldir. Android işletim sistemi kullanan tüm telefonlarda format işlemi hemen hemen aynı diyebiliriz. Samsung E5 için iki çeşit format yöntemi bulunmakta.


Samsung Galaxy E5 İçin Birinci Format Yöntemi


Bu yöntem, telefonun tüm ayarlarını sıfırlıyor ve telefon fabrika çıkışında ki gibi ayarlanıyor. Donma ve kasma gibi durumlarda bu yöntem ile format atabilirsiniz.

Ayarlar > Kişiselleştirme > Yedekle ve sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla

Yukarıda ki yörüngeyi izleyerek Samsung Galaxy E5 telefon modeline format atabilirsiniz.


Samsung Galaxy E5 İçin İkinci Format Yöntemi


Birinci yönteme oranla bu format yolu daha verimlidir. Birinci yöntemi uygulayabilmeniz için telefonda donanımsal problemler olmaması gerekiyor. Yani sağlıklı şekilde menüden ayarlara ulaşabilmeniz gerekiyor.

İşte menüye ulaşamadığınız durumda ikinci format yöntemi adeta kurtarıcı oluyor. Özellikle kilit şifrenizi unuttuğunuzda yada telefon virüsler sebebi ile açılmıyorsa bu yöntem ile format atabilirsiniz.

  • Telefonu kapatın.
  • Kilit, home ve ses açma tuşlarına aynı anda basın ve android ekranı gelene kadar basılı tutun. Ortalama 2-3 saniye içerisinde android ekran gelecektir.
  • Gelen ekranda, ses kısma tuşunu kullanarak ” Wipe data/factory reset ” seçeneğinin üzerine gelin ve kilit tuşuna basarak onaylayın.
  • Son olarak en üstte yer alan ” reebot system now ” seçeneğinin üzerine gelin ve kilit tuşuna basarak onay verin.

Yapılan bu işlemlerden sonra telefon formatlanarak yeniden başlayacaktır. Samsung Galaxy E5 için ikinci format yöntemi bu şekildedir. Telefon açıldığında gerekli kişiselleştirme ayarlarınızı yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu