Sekiz çekirdek mi daha iyi, dört çekirdek mi?

Sekiz çekirdek mi daha iyi, dört çekirdek mi? 1

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Android’li telefon satın alırken, işlemcideki çekirdek sayısını nasıl yorumlamalısınız?

Piyasada o denli oldukça Android’li telefon var ki, hangi telefonu satın alacağınıza karar vermekte oldukça zorlanabiliyorsunuz. Dahası üreticilerin kullandıkları yanıltıcı teknik dil, kullananların kafasını  karıştırabiliyor.

quadcores

Mesela daha oldukca çekirdeğin daima daha iyi bulunduğunu düşünüyor olabilirsiniz, sadece aslına bakarsak durum birazcık değişik. Iyi mi daha çok megapiksel, daima daha iyi kamera anlamına gelmiyorsa, mobil işlemcilerde de daha çok çekirdek, daha yüksek performansa karşılık etmeyebiliyor.

Daha çok çekirdek, daha yüksek performans demek değil

İşlemcinizin hızı, bir tek üstüne eklenen çekirdeklerle artmayacaktır. Çekirdekler, yalnız onu kullanacak olan yazılımlar gerektiği şekilde optimize edilmişse yararlı olacaktır. Dahası işlemcinin frekansının ve kullanılan mimarinin de performansta görevi vardır.

Problem bir çok süre yazılımlardadır. Bir çok mobil oyun, çoklu çekirdeği kullanabilecek halde optimize edilmiş olsa da, bazı oyunlar çoklu çekirdekten faydalanmıyor. Daha da önemlisi, uygulamaların bir çok bir yada en fazla iki çekirdeği kullanacak halde tasarlanmıştır.

1 2

] }

2 yorum

lezzetlli  -  9 Aralık 2019 / 04:13

emeği geçen arkadaşa teşekkür ederim

tam isabet tşkrler.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol