Mobil

Sekiz çekirdek mi daha iyi, dört çekirdek mi?

0
(0)

Android’li telefon satın alırken, işlemcideki çekirdek sayısını nasıl yorumlamalısınız?

Piyasada o denli oldukça Android’li telefon var ki, hangi telefonu satın alacağınıza karar vermekte oldukça zorlanabiliyorsunuz. Dahası üreticilerin kullandıkları yanıltıcı teknik dil, kullananların kafasını  karıştırabiliyor.

quadcores

Mesela daha oldukca çekirdeğin daima daha iyi bulunduğunu düşünüyor olabilirsiniz, sadece aslına bakarsak durum birazcık değişik. Iyi mi daha çok megapiksel, daima daha iyi kamera anlamına gelmiyorsa, mobil işlemcilerde de daha çok çekirdek, daha yüksek performansa karşılık etmeyebiliyor.

Daha çok çekirdek, daha yüksek performans demek değil

İşlemcinizin hızı, bir tek üstüne eklenen çekirdeklerle artmayacaktır. Çekirdekler, yalnız onu kullanacak olan yazılımlar gerektiği şekilde optimize edilmişse yararlı olacaktır. Dahası işlemcinin frekansının ve kullanılan mimarinin de performansta görevi vardır.

Problem bir çok süre yazılımlardadır. Bir çok mobil oyun, çoklu çekirdeği kullanabilecek halde optimize edilmiş olsa da, bazı oyunlar çoklu çekirdekten faydalanmıyor. Daha da önemlisi, uygulamaların bir çok bir yada en fazla iki çekirdeği kullanacak halde tasarlanmıştır.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

TeknolojiDolabı'ndan ayrılmak üzeresiniz.

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.