Telefon yere düştü, ses var görüntü yok ne yapmalı?

Telefon yere düştü, ses var görüntü yok ne yapmalı?

Telefon yere düştüğünde en çok zarar gören kısmı ekranları olmaktadır. Peki telefon yere düştü, telefonda ses var görüntü yok, düşme sonucu telefon açılmıyor ise ne yapmalı?

Başlarken değindiğimiz gibi telefonların en hassa kısımları ekranlarıdır. Dolayısı ile herhangi bir çarpma yada düşürme sonrasında ilk olarak ve genellikle telefon ekranı zarar görür. Bu zarar çatlama, kırılma şeklinde olmaktadır.

Telefon ekranları 3 kısımdan oluşur; 1 Ön Cam 2  Dokunmatik alan 3 LCD/LED panel.

Telefon yere düştü, ses var görüntü yok ne yapmalı?

Telefon düşme sonucu darbe alınca genelde öncelikle ön cam kırılır ancak ön camın kırılması sadece ön camın değiştirilmesi ile düzelecek bir sorun değildir. Çünkü dokumantik alanın hassasiyetini arttırmak için üreticiler ön cam ile Dokunmatik panelide bütünleşik üretirler bu nedenle darbeden dolayı ön camda kırılma/çatlama yaşandığında ekrana görüntü gelmez.

Bazı durumlarda ön camda hiç çatlama olmamasına rağmen iç ekranın kırılmasından dolayı görüntü alınamaz. Telefonunuzun ön camı kırıldığında hala çalışmasının nedeni dokunmatik panelin zarar görmesinden kaynaklıdır.

Ön camın dokunmatik alan ile beraber değişmesi gerekmektedir.

LCD/LED panel ise bilgisayarınızın monitörü gibi bir görev görür tek başına kırılabileceği gibi cam alanla beraberde kırılabilmektedir. Eğer ekranda lekelenmeler boya akması ya da hiç görüntü gelmemesi gibi bir durum söz konusuyla LCD alanıda kırılmış demektir. Bu durumda çıkıcak masrafta farklılık göstermektedir.

Telefon yere düştü, ses var görüntü yok ne yapmalı yazımızın sonunda özetlersek; telefonun yere düşmesi sonucunda ekranın bir kısmında tamamen görüntü gidebilmekte, dokunmatik alanın bir kısmı ya da tamamı çalışamaz duruma gelmekte ve  ekranda mürekkep dağılması gibi renkler çıkabilmektedir.

Tüm bu sorunların tek çözüm yolu ise ekran değişimi yapılmasıdır.

Telefon ekran değişim ücretleri telefonunuzun markasına ve modeline göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Eğer telefonunuzun garantisi var ise kesinlikle yetkili yere götürün. Telefon ekran değişimini yetkili serviste yaptırırsanız hem daha sorunsuz işlem teslimi alırsınız hemde sorun çıktığında arkasında duracak kişi bulabilirsiniz.

HTC. LG, Sony, Samsung ekran değişim fiyatlarına burayı tıklayarak, iPhone ekran değişim ve onarım ücretlerine ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

26 yorum

  1. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler

  2. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler

  3. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

  4. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?