Telefonda iç ekran kırığı nedir?

Telefonda iç ekran kırığı nedir?

Telefonda iç ekran kırığı nedir, telefon iç ekranı neden kırılır, iç ekran kırılması garantiye girer mi, ekranın kırılmasını nasıl önleriz?

Telefon ekranları genelde ön cam, dokunmatik alan ve LCD panel olarak 3 kısımdan oluşmaktadır. Ön cam ve dokunmatik ekran neredeyse tüm telefonlarda tek parça halindedir. Öncam çatlayp alttaki dokunmatik alana zarar gelmezse telefon kullanılabilir, ancak ekran çatlakları yüzünden görüş bozuklukları oluşur.

Eğer düşme yada darbe esnasında ön camla beraber dokunmatik alanda hasar görmüş ise telefona görüntü gelmeyebilir. Bunu daha önce telefon yere düştü, ses var görüntü yok ne yapmalı yazımızda ele almıştık.

Telefonda iç ekran kırığı nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi telefon ekranları ön cam, dokunmatik alan ve LCD panel olarak 3 kısımdan oluşmaktadır. Telefon yere düştüğünde yada darbe aldığında ön cama uygulanan baskı sonucu dokunmatik alan dediğimiz iç camda kırık meydana gelir.

Hatta bazen bu tip darbelerde ön cama birşey olmadığı halde düşme yada çarpmanın etkisiyle kasaya baskı yüzünden iç camda kırık ve çatlaklar meydana gelebilmektedir. Ekran çalışmaz, telefona görüntü gelmez, ekranda mürekkep dağılması gibi renklenmeler görünür. Telefonda iç ekran kırığının tanımı tam olarak da budur.

İç ekran kırıkları sadece darbelerden kaynaklanmayabilir. Uzun süreli oyun oynama sonucunda telefonun aşırı ısınması sonrasında ekran aşırı hassaslaşabilir ve en ufak bir baskıda iç ekranda çatlamalar oluşabilir.

Peki ekran kırılmalarını nasıl önleyeceğiz?

Kırılmaz kaliteli bir cam koruyucu film taknalı ve darbeleri emen kılıf kullanmalısınız. Özellikle temperli/curved ekran filmi önlem alınması açısından en iyi çözüm olacaktır.  Telefon kılıfı konusunda da seçici olun, telefonu elinize aldığınızda kullanımınızı engellemeyecek  ve ekran tarafında düz bir zemine koyduğunuzda, ekranın zeminle doğrudan temasını önleyen bir kılıf tercih etmeniz gerekmektedir. Bu sayede düşme yada çarpmalardan kaynaklanan darbelere karşı önlem almış olursunuz. Ayrıca yoğun kullanımda aşırı ısındığı farkedilen telefon bir süre işlem yapılmadan soğumaya bırakılmalıdır.

İç ekran kırılması garantiye girer mi?

Telefonunuzun ekranının kırılması durumunda servis “kullanıcı hatası” diye garanti kapsamında tamiri yada değişimi reddecektir. Ekran kırılması, çatlaması durumları genelde kullanıcı kaynaklı olarak değerlendirilir ve garanti kapsamına girmez.

Eğer sadece iç ekranda kırılma ve çatlama varsa genelde garanti kapsamına dahil edilir. Şansınızı denemenizde fayda var.

HTC. LG, Sony, Samsung ekran değişim fiyatlarına burayı tıklayarak, iPhone ekran değişim ve onarım ücretlerine ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap