Türkiye Kart Nedir?

Türkiye Kart Nedir?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Türkiye Ortak Ödeme Platformu sistemi ile hayatımıza girecek olan Türkiye kart nedir, Türkiye kart nereden ve nasıl alınır ve Türkiye kart nerelerde kullanılacak sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Denizbank, PTT, Turkcell, Türk Telekom ve Vakıf Katılım Bankası’nın işbirliği sonucunda ortaya çıkan bu sisteme paranın dijitalleşmesi yolunda ülkemizde atılan en büyük adım hayata geçmiş oldu. Artık banka hesabı olmayan vatandaşlar bile cep telefonlarından para transferi yapabilecekler.

Türkiye Kart Nedir?

Türkiye’nin neresinde olursak olalım geçerliliği olacak bu kartı sadece ulaşımda değil, alışverişte ve para transfer işlemlerinde de kullanabileceğiz. Banka hesabı olmayan, vatandaşlarımızı da bu sistemle bu kartla iş yapar ödemelerini yapar hale getirecek. İstediği vakit vatandaş sistem içindeki parasını en yakın noktadan çekebilecek. Türkiye Kart’ı banka hesabı olmayanların da sahip olabileceği, çok fonksiyonel bir ön ödemeli ve debit kart olarak özetleyebiliriz.

Banka hesabı olmayanlar cep telefonlarından para yatırabilecekler. Burada özellikle bir konu var. Bu bir kredi kartı değil. Buna gidip borç para almak yok.

Türkiye Kart Nereden ve Nasıl Alınır?

Ulaşım, para transferi, alışveriş dışında mili parklar ve müzelerde de kullanılabilecek olan Türkiye Kart, PTT’lerden temin edilecek. Ön ödemeli veya debit (kartın bağlı olduğu hesapta belli tutarda para tutulması) özellikli Türkiye Kart seçenekleri sunulacak. Dolum işlemleri de – satış işlemi gibi – PTT’lerden yapılacak.

Türkiye kart nerelerde kullanılacak ?

  • Ulaşımda: Şu anda İzmir, İstanbul, Ankara ve daha pek çok şehirde toplu taşıma – ulaşım araçlarını kullanmak istediğinizde cebinizde o şehrin kartının olması gerekiyor. Yüklemesi de ayrı bir sorun olan bu şehiriçi ulaşım kartları yerine kullanılacak. Türkiye’nin hangi şehrinde olursak olalım otobüse, metrobüse, metroya, dolmuşa, vapura hatta taksiye bindiğimizde ödeme için cebimizdeki Türkiye Kart’ı kullanacağız.
  • Para Transferinde: Türkiye Kart, sadece ulaşımda değil, finansal işlemlerde de büyük kolaylık sağlayacak. Banka hesabı olmayanlar cep telefonlarından para transferi yapabilecek, kartlarına diledikleri ATM’den para yatırabilecek. Hem de ara ödemeler, komisyonlar olmadan havale işlemleri gerçekleşecek. Tabii ki bu bir kredi kartı olmadığından borç alma imkanımız yok; işlemleri kendi paramızla yapacağız. Kartın Tüm ATM’lerde kullanılabilir olacağını da ekleyelim.
  • Alışverişte: Türkiye Kart’ı ister online ister mağazadan yaptığımız alışverişlerde ödeme aracı olarak kullanabileceğiz. Kartla veya cep telefonumuzu kullanarak alışveriş ödemesini gerçekleştirebileceğiz. Limitini kullanacağının belirlediği kartın tüm POS’larda geçerli olacağı da belirtildi.

Yazımızda Türkiye kart nedir, Türkiye kart nereden ve nasıl alınır ve Türkiye kart nerelerde kullanılır sorularını cevapladık.

] }

1 Yorum

yardımcı oldu sağolun

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol