Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller

Yerli otomobil TOGG’un tanıtılmasın sonrasında Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller merak konusu olmaya başladı. Bu yazımızda Türkiye’de satılan elektrikli otomobilleri ve elektrikli araba fiyatlarını bulabilirsiniz.

Elektrik enerjisiyle çalışan araçlar elektrikli araba olarak adlandırılır.

Elektrikli otomobillerin, gelecekte çok önemli bir yere sahip olduğu tartışmasız bir gerçek.  Doğuştan elektrikli Türkiye’nin yerli otomobili TOGG tanııtmından sonra elektrikli otomobillere olan merak artmaya başladı.

Elektrikli otomobiller yani kısaca EV’ler, içten yanmalı motorlara emisyonsuz bir alternatif oluşturuyor. İçten yanmalı motorlara göre çok daha az parçadan oluşan teknik altyapı sayesinde çok daha geniş iç mekan ve görüş kabiliyeti sunuyorlar. Ayrıca güç için belli bir devir bandı olmadığından anlık olarak tüm çekiş kuvveti anında tekerleklere aktarılabiliyor. Bu sebeple son derece seri ve sessizler. EV’leri kullanırken çevreye hiç atık gaz salımı gerçekleşmiyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından geliştirilen Yerli Otomobil TOGG hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri ve araçla ilgili görselleri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Otomotiv sektöründe tamamen elektrikli olarak sınırlı sayıda otomobil yer alırken ülkemizde ise resmi olarak satışa sunulan çok daha kısıtlı bir ürün gamı mevcut.

Bu yazımızda Türkiye’de satılan elektrikli otomobilleri ve elektrikli araba fiyatlarını bulabilirsiniz.

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller

Jaguar I-Pace

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller

Jaguar’ın Model X rakibi olarak piyasaya sunduğu tamamen elektrikli ilk SUV modeli olan I-Pace, tek şarj ile ortalama 470 km menzile sahip. 400 beygir güç üretebilen bu otomobil, sıfırdan yüze 4,8 saniyede ulaşabiliyor. Otomobilin ülkemizdeki fiyatı ise bu içeriğin yazıldığı tarih itibariyle 606 bin 962 TL’den başlıyor.

BMW i3 ve BMW i3s

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller

Global markaların çıkartmış oldukları ilk tamamen elektrikli otomobillerden birisi olarak gösterebileceğimiz BMW i3 ve i3s ülkemizde satılan sınırlı elektrikli otomobillerden birisi olarak dikkat çekiyor. Sırasıyla 170 ve 184 beygir güç üretebilen i3 ve i3s modelleri 7,3 ve 6,9 saniyede sıfırdan yüze ulaşabiliyor. Modelin menzili ise tek şarj ile 260 km yol katetme imkanı sunuyor.

Fiyatlara geldiğimizde ise 2019 modelleri artık üretilmeyen i3 serisi 302 bin 100 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Renault ZOE

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller

Elektrikli otomobil piyasasında bende varım diyen bir diğer marka da Renault oldu. ZOE modeliyle küçük teknoloji tutkunu ailelerin tercihi olabilecek olan ZOE, 135 beygir güç üretebiliyor. Sıfırdan yüze 13,2 saniyede ulaşan otomobil, 403 km menzil sunuyor.

Otomobilin fiyatı ise 234 bin 250 TL’den başlıyor.

Smart EQ

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller

Küçük arabalarıyla bilinen Smart’ın tamamen elektrikli modeli EQ’da ülkemizde resmi olarak satılan bir diğer model olarak karşımıza çıkıyor. 3 farklı model olarak satın alınabilen otomobil, 80 beygir güç üretebiliyor. Sıfırdan yüze sırasıyla 11,5, 12,7 ve 11,8 saniyede ulaşan EQ fortwo, EQ forfour, EQ fortwo cabrio modellerinin menzilleri ise 140 ile 157 km arasında yer alıyor.

Modellerin fiyatları ise 156 bin TL’den başlıyor.

Renault Twizy

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller

Kendine has bir otomobil olan Renault Twizy, iki kişilik farklı tasarımıyla dikkat çekiyor. Maksimum 80 km/s hıza ulaşabilen otomobil, 0’dan 45 km/s hıza 6,1 saniyede çıkıyor. Aracın başlangıç fiyatı ise 99.900 TL.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol