USB sorunlarına Alternatif çözümler

USB sorunlarına Alternatif çözümler

USB portları bilgisayarımıza bir çok aksesuarın bağlanması, veri akışı sağlanması gibi önemli görevler üstlenen bağlantı noktalarıdır. Evrenselliği ve CD/DVD kullanımının gittikçe azalması nedeniyle kullanım alanları oldukça genişlemiş, 3.0 ve sonrası olarak güncel ve gerekli bir yapı haline gelmiştir. Ama bu kullanım yoğunluğu sıkıntıları, arızaları da beraberinde getirmekte. Bu yazımda size kısa kısa çok karşılaşılan USB sorunlarının ve alternatif çözümlerine değineceğim.

İlk olarak; USB Port Neden Çalışmıyor?

USB portları yapısı bakımından iki veri iki elektrik akım girişine sahiptir. Taktığınız USB eğer kasanızın ön tarafında ise yani anakartınıza bir kablo aracılığı ile bağlı ise ilk olarak bu kabloları ve bağlantılarını kontrol etmekte fayda var. Yerinden çıkmış veya hiç takılmamış olabilir. Anakartların üzerinde resimdeki gibi bir çıkış ve kasanızın ön tarafından gelen yine resimdeki gibi bir giriş mevcuttur. Bu girişin takılı olup olmadığını, takılı ise tam yerine oturup oturmadığını kontrol ediniz.

usb-portu

Bu hususta diğer konu Bios ayarları.

USB portlarının Bios üzerinden açık olduğundan emin olun. Bilgisayarınızın temel ayarlarının kayıtlı olduğu biosa her bilgisayar için farklı bir tuş ve tuş kombinasyonu ile bilgisayar ilk açılış ekranında iken girilebilir. F2, F8, F12 veya özel konumlandırılmış bir tuş yardımı ile Bios ekranına ulaşabilirsiniz. Basit mavi dos ekranına benzeyen bu ekranda temel ayarlar bulunmaktadır. Bu kısımda yeralan seçenekler arasından USB portları ile ilgili ayarı karıştırarak bulabilirsiniz.

Bir de Bilgisayarıma sağ klik yapıp Yönet diyerek açılan Yönetim Panelinde bulunan Aygıt yöneticisinden USB Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyisici altında bulunan USB Kök Hub’larınızla ilgili bir uyarı olup olmadığını kontrol ediniz.

Bu üç işlem sorununuzu çözmedi ise donanımsal bir arıza mevcuttur. Bir servisten yardım almalısınız.

İkinci olarak: USB üzerinden yapılan dosya transferinin oldukça yavaş olması

Windows Vista ve 7’de bu problem kroniktir ve Microsoft tarafından güncelleme yayımlanmıştır. Bilgisayarınızı Windows Update aracılığı ile güncelleyin. İkinci husus; Anakartınızın chipset ve USB hub sürücüleri. Anakart üreticinizin güncel sürücülerini kurun.

Üçüncü olarak: USB Hub Çalışmıyor?  

Bu sorunun temel nedeni USB portunun yeterli gücü alamaması. Eğer bağladığınız cihazın ekstra bir elektrik kablosu var ise onu kontrol ediniz. Bazı HDD’ler ekstra güç için iki girişli USB kabloları üretmişlerdir. İki USB’yi de aynı anda bilgisayarınıza bağlayın. Eğer kasanızın ön tarafına takılı iken bu hatayı alıyorsanız kasanızın arka kısmında yer alan USB portlarını deneyiniz. Çünkü arka kısımdaki portlar direk anakartın üzerine lehimlidir ve istikrarlı bir güç sergilerler.

Dördüncü olarak: Cihazlarınızın USB üzerinden çok yavaş şarj alması?

Bu sorunun nedeni de yine aynı şekilde USB Hub’ın sağladığı gücün yetersizliği. Yeni üretilen anakartlar hızlı şarj için 2.7A kadar destekler. Yine arka USB portları ön kısımdakilere göre daha hızlı şarj eder. Tercihen 3.0 portlarına takmanız avantajdır. Çünkü USB 3.0 portları daha güçlüdür.

Beşinci olarak: USB Aygıtı tanınmadı, tanımıyor sorunları?

Tak-çalıştır özellikli cihazlarınızda bu sıkıntıyı yaşıyor iseniz mesela flaş diskinizde; flash diskinize virüs bulaşmış olma ihtimali çok yüksektir. Bu sorunun ana nedeni sürücülerdir. Bilgisayarınız taktığınız tüm cihazların önce sürücüsünü bulmak için kendi içerisinde araştırma yapar. Bulamaz ise bu hatayı verir. Eğer taktığınız cihaz ile ilgili elinizde bir sürücü CD’si var ise öncelikle onu kurunuz. Sorununuzu bu şekilde halledebilirsiniz.

Sonuç olarak USB aygıtlarının kullanılabilirliğinin kolaylığı yukarda da dediğimiz gibi bir çok sorunu da beraberinde getirmektedir. USB’ler hakkında en azından bu bilgilere sahip olursak çözüm üretmekte daha kolaylaşır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.