Nedir, Nasıl Yapılır

.WEBP nedir, nasıl açılır?

0
(0)

Google tarafında geliştirilen ve internet siterlerinde sıkça kullanılmaya başlanan bir dosya biçimi olan webp nedir, nasıl açılır bu yazımızda ele alacağız.

.WEBP nedir?

WebP (Weppy olarak okunur), Google tarafından geliştirilen ve internet dünyası üzerindeki diğer görsel dosya formatlarının yerini alacağı düşünülen tıpkı JPEG benzeri kayıplı sıkıştırma tipindeki görsel dosya formatıdır.

Google’ın iddialarına göre bir .webp dosyası orijinal PNG dosyasından %26 daha küçük boyutta, orijinal JPG dosyasından %25-34 daha küçük boyuttadır.

Bu dosya uzantısının özel yanlarından biri de şeffaflık özelliğini desteklemesidir. Dolayısıyla sitesine logo ya da sade yazı koymak isteyen birisi PNG yüklemek yerine PNG dosyasını .webp uzantısına dönüştürerek sitesinin boyutunu çok daha aza indirger ve ziyaretçilerin internetlerini sömürmez, siteye erişim daha hızlı hale gelir.

Günümüzde birçok internet sitesi resim formatı olarak .webp’yi tercih ediyor. Bu dosya şu anda Google Chrome ve Opera tarayıcılarında açılabiliyor. Yani indirdiğiniz .webp dosyasını Windows bilgisayarınızda üçüncü parti program kullanmadan doğrudan açamıyorsunuz.

Ancak Google bunun önüne geçmek için bir codec oluşturmuş. Google’ın oluşturduğu codec sayesinde internetten indirdiğiniz .webp uzantılı resim dosyalarını artık Windows’ta Google Chrome ve Opera’ya gerek kalmadan doğrudan Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi uygulamasında açabiliyorsunuz.

İndirilen .WEBP dosyası nasıl açılır ?

WebP, Google tarafından geliştirildiğinden ve ücretsiz olduğundan, zaten bilgisayarınızda bulunabilecek birçok uygulama ve yazılıma entegre edilmiştir. Çoğu web tarayıcısı zaten formatı işlemek için gerekli olan eklentiye sahiptir.

Google’ın oluşturduğu codec sayesinde internetten indirdiğiniz .webp uzantılı resim dosyalarını artık Windows’ta Google Chrome ve Opera’ya gerek kalmadan doğrudan Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi uygulamasında açabiliyorsunuz.

  • WebpCodecSetup adlı dosyayı indirin. Eğer bağlantının güvensiz olduğunu düşünüyorsanız kaynağının Google APIs olduğunu hatırlatalım.
  • Uygulamayı yüklediğinizde herhangi bir .webp dosyasını açmaya çalışırsanız göreceksiniz ki dosya Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi ile açılacak.

.webp’yi herhangi bir program kullanmadan direkt açmak işte bu kadar basit.

.webp uzantılı resim dosyalarını açmak için Pixelmator, ImageMagick, Leptonica, XnConvert, GIMP gibi popüler esim programlarınıda kullanabilirsiniz.

WebP Kullanmanın Artıları ve Eksileri

WebP’nin JPEG, PNG veya GIF gibi diğer formatlara göre birçok avantajı vardır.

Artıları;

  • Dosya boyutları daha küçüktür.
  • Her türlü resim formatı webp’ye dönüştürülebilir.
  • Küçük boyutlara rağmen kalite bozulmaz.

Eksileri;

  • Tarayıcı desteği. Sadece Chrome ve Opera webp’yi destekliyor. Ancak endişelenecek bir durum yok. Eğer WordPress kullanıyorsanız görsellerin kullanıcılara JPEG veya PNG olarak gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

TeknolojiDolabı'ndan ayrılmak üzeresiniz.

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.