Bilgisayar

Windows 10 Ekran Klavyesi Boyutunu Değiştirme

Fiziksel klavye haricinde ekran klavyeside kullanıyorsanız ve klavyenin boyutlarından memnun değilseniz Windows 10 ekran klavyesi boyutunu değiştirme yaparak klavye boyutlarınızı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Windows 10’da fiziksel klavyenin yanında, ekran klavyesi özelliğide mevcuttur. Ekran klavyesi dokunmatik ekranlı işletim sistemleri tarafından kolayca kullanılabileceği gibi mouse aracılığı ile de kontrol edilebilecek kolaylığa sahiptir.

Ekran klavyesini kullanabilmek için dokunmatik ekran gerekmez. Ekran klavyesi tüm standart tuşların bulunduğu, görsel bir klavye gösterir. Böylece, tuşları seçmek için fare veya başka bir işaret cihazı kullanabilir veya fiziksel tek bir tuş ya da tuş grubu kullanarak ekrandaki tuşlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Windows 10 Ekran Klavyesini Açma

  • Arama alanına ekran klavyesi yazın. Gelen başlığa tıklayın. (yada Ayarlar (Windows Tuşu + I) > Erişim Kolaylığı > Klavye > Ekran Klavyesini aç’dan yapabilirsiniz.)
  • Karşınıza Ekran Klavyesi gelecek.

Windows ekranında bir pencere şeklinde açılan bu klavyeyi bilgisayarınızın faresi yani mouse vasıtasıyla ya da dizüstü bilgisayarınızın touchpad’i vasıtasıyla kullanabilirsiniz.

Windows 10 ekran klavyesini açma ve kapama kısayol tuşu : Windows Tuşu + CTRL + O

Windows 10 Ekran Klavyesi Boyutunu Değiştirme

  • Başlat butonunun sağ tarafında yer alan arama simgesine tıklayın, arama bölümüne “ekran klavyesi” yazın ve arama sonucundaki ekran klavyesini seçin.
  • Win + R tuşlarına aynı anda basın ve önünüze gelen çalıştır ekranındaki boş kutucuğa “osk” (Tırnak işaretleri dâhil değildir.) yazın.

Klavyeniz açıldığında boyutu genişletmek ya da daraltmak için bir köşeye basılı tutmanız ve istediğiniz kadar büyütmeniz yeterlidir. Ekran klavyesinin penceresinin herhangi bir köşesinden tutabilir, boyutunun almasını istediğiniz şekle kadar sürükleyebilirsiniz.

ekran klavyesi boyutunu değiştirme, ekran klavyesini açma, ekran klavyesi açma komutu, ekran klavyesi sabitleme

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu