1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Windows 10 yükledikten sonra oluşan ses problemini çözmek için 4 farklı yöntem deneyebilirsiniz.

Windows 10 kullanıcıları windows 10 yüklü ses aygıtı yok yada ses hizmetleri yanıt vermiyor gibi sorunlarla karşılaşabilmekte. Bizde bu yazımızda Windows 10 Ses Sorunu Çözümü ‘nü anlatacağız.

Windows 10 kurulumu yada güncellemesinden sonra bilgisayarınızın sesi açılmıyorsa aşağıda anlattığımız 4 yöntemi deneyerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Windows 10 işletim sistemine geçiş yapan kullanıcıların çoğu farklı farklı hatalar ile karşı karşıya kalıyor. Bu hatalardan önemli olanı da Ses Sorunu hatasıdır.

Sesin tam olarak çıkmadığı, kulaklık takınca çalışmadığı veya daha az ses verdiğini belirttikleri hatalardan kurtulmanın yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Windows 10 yükledikten sonra oluşan ses problemini çözmek için 4 farklı yöntem deneyebilirsiniz. Mutlaka birisinden sorunun çözümüne ulaşacaksınız.

1# Ses Sürücüsünü Güncelleyin

Windows 10 Ses sürücüsünü güncellemek için Bilgisayarım’a sağ tık yapıp Özellikler’e ve oradan Aygıt Yöneticisi’ne  tıklayın. Aygıt Yöneticisi bölümünde, ” Ses, video ve oyun denetleyicileri” sekmesini sağ tıklayarak “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” diyelim.

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Açılan pencerede, önce “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara” diyip, güncel sürücü olup olmadığını öğreniyoruz. Eğer güncel sürücü karşımıza çıkar ise; güncelleştirmeyi gerçekleştiriyoruz. Bilgisayarımı tara ile güncel sürücü karşımıza çıkmaz ise; “Güncel sürücü yazılımını otomatik ara” butonuna tıklayarak, İnternet üzerinden güncelleştirmeyi gerçekleştiriyoruz.

2# Windows Ses Hizmetlerini yeniden başlatma

Eğer yukarıdaki ses sürücüsünü güncelleştirme yöntemi işe yaramadıysa; Windows Ses Hizmetlerini yeniden başlatma yöntemini denemelisiniz.

Bunun için öncelikle Çalıştır uygulamasını açalım. Nerede olduğunu bilmiyorsanız arama kutusuna Çalıştır yazabilirsiniz. Açılan pencereye services.msc yazıp enter tuşuna basalım.

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Alfabetik olarak sıralanmış ” Hizmetler ” ekranında, “Windows Ses” ve “Windows Ses Bitiş Noktası” nı teker teker seçip, her ikisini de solda bulunan “Yeniden başlat” butonu ile yeniden başlatıyoruz.

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

PC’yi de tekrar başlattıktan sonra Windows 10 Ses Sorunu çözülecektir.

3# Sistemi Yenileme

Yukarıdaki 2 yolda işe yaramadıysa Denetim Masası‘nı açalım. Ses‘e tıklayalım, Hoparlöresağ tık yapalım ve Özellikler kısmına giriş yapalım. Yukarıda bulunan sekmelerden Ses Efekti sekmesine tıklayın.

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Burada ayarı Windows Varsayılan olarak değiştirin. Sorun bu kez kesin olarak çözülecektir.

4# Ses Hız ve Bit Değerini Değiştirme

Yukarıdaki çözüm yollarını uyguladıktan sonra sorununuz hâlâ devam ediyorsa son bir yöntemi daha uygulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle ”Denetim Masası”na giriniz ve “Ses” uygulamasını çalıştırınız.

Açılan ekranda “Kayıttan Yürüt” sekmesi altından bulunan “Speakers – Hoparlörler” üzerine gelerek, sağ tıklayınız ve Özellikler’i seçiniz.arşınıza gelen ekranda yukarıda bulunan “Gelişmiş” sekmesine tıklayıp, aşağıdaki görselde işaretli olan yeri değiştirerek sınama yapınız ve sorununuzun geçip geçmediğini kontrol ediniz.

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Bilgisayarınızda donmalar, takılmalar gibi sistem problemleri yaşıyorsanız Windows 10 sıfırlama yaparak cihazınızı ilk günkü haline getirebilirsiniz. Peki Windows nasıl sıfırlanır biliyor musunuz?

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler