Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri 9

Windows işletim sistemleri piyasasında en çok tanınan işletim sistemi olmasının yanısıra ücretide bir hayli fazla. Yeni ve ücretsiz bir işletim sistemine ihtiyacınız varsa Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri yazımızda aradığınızı bulabilirsiniz.

Windows 10 kullanmak istemiyorum onun yerine tercih edebileceğim bir işletim sistemi var mı? Bu yazımızda Windows’a alternatif olabilecek, tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu ücretsiz işletim sistelerini ele aldık.

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

İşletim sistemlerinin indirme linklerinide yazımızda bulabilirsiniz.

Linux

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Açık kaynak kodlu bir sistem olan Linux, şüphesiz bu listenin ilk sırasında yerini alıyor. Yıllardır Windows kullandıysanız, Linux’e alışmanız biraz zor olacaktır ama kısa zamanda iyi bir Linux kullanıcısı olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Linux’un halihazırda yüzlerce dağıtımı bulunuyor ve bunların her biri çeşitli özellikler sunuyor. Mint, Ubuntu, Debian, OpenSUSE, Fedora gibi dağıtımların yanında TÜBİTAK’ın geliştirdiği Pardus dağıtımlarından birini tercih edebilirsiniz.

:: Linux İndir

Chrome OS

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Google tarafından geliştirilen Chrome OS, Chromebook olarak bilinen düşük maliyetli ve üst düzey dizüstü bilgisayarlarda bulunuyor. Bunun yanında, donanımı düşük bilgisayarınıza yüklemek için de ücretsiz olarak indirilebilir durumda.

Oldukça hafif ve bulut odaklı Chrome OS internette gezinme, sosyal medya ve kelime işlemesi için ideal bir işletim sistemi. Medya oynatma konusunda geliştirilmesi gereken ancak medya düzenleme ve oyun konusunda oldukça yetenekli olan Chrome OS’u Windows’a alternatif olarak kullanabilirsiniz.

:: Chrome OS İndir

FreeBSD

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Tıpkı Linux gibi topluluk tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan FreeBSD, açık kaynak kodlu olarak yaşamını sürdürüyor. Sunucular ve masaüstü cihazlar için güvenilir olarak görülen FreeBSD McAfee, DARPA, Google, Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Laboratuvarı, Apple ve daha birçok kaynaktan gelen TrustedBSD projesi tarafından geliştirmeler sunuyor ve bunun yanında güvenlik ve gizlilik konusunda da üst düzey koruma sağlıyor.

:: FreeBSD İndir

Syllable

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Masaüstü bilgisayarlara yönelik tasarlanan ve optimize edilen Syllable, GNU projesi ve Linux’un parçaları kullanılarak inşa edilmiş. Küçük ofis ve ev kullanıcılarına hitap eden Syllable, yerleşik WebKit tabanlı bir tarayıcı, e-posta istemcisi, medya oynatıcı ve programlama için geliştirme ortamıyla birlikte sunuluyor.

:: Syllable İndir

ReactOS

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Windows’un çalıştırdığı tüm yazılımları ve sürücüleri çalıştırabilen ve ücretsiz bir Windows alternatifi olmayı amaçlayan açık kaynak kodlu işletim sistemi olan ReactOS, Windows kullanıcılarının yadırgamadan kullanabileceği bir alternatif diyebilirim.

:: ReactOS İndir

Haiku

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Çalışmaları durdurulan BeOS projesinin yerini alan Haiku, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak 2001 yılında çıkan bir işletim sistemi. Şu anki durumunda; VLC Player’ı destekleme, HTML5 uyumlu tarayıcı ve daha birçok yetenek ile birlikte sunuluyor. BeOS hayranlarından biriyseniz ve Windows’a alternatif arıyorsanız Haiku işletim sistemi denemeye değer diye düşünüyorum.

:: Haiku İndir

MorphOS

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Amiga benzeri bir işletim sistemi olan MorphOS, PowerPC ve benzeri cihazlarda çalışıyor. Daha önceden Windows’lu bir bilgisayarınız varsa PowerPC işlemciye sahip olmayabilirsiniz fakat iMac, Mac mini veya Power Mac gibi cihazlar MorphOS’u çalıştırabiliyor.

:: MorphOS İndir

AROS

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

AROS da MorphOS’a benziyor fakat 32-bit sistemler için geliştirilmiş bir işletim sistemi. Ayrıca, eski Amiga disklerini bilgisayarınızda bilgisayarınızda kullanmanız mümkün değil ve bu yüzden ROM’ları kullanmanız gerekiyor. Windows alternatifi bir işletim sistemi arıyorsanız AROS’u denemenizde fayda var.

:: ARO S İndir

:: En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları 2017

:: Ücretli Yazılımların Ücretsiz Alternatifleri

:: İnternetten Video İndirme için Kullanabileceğiniz Ücretsiz Servisler

Kaynak : Tam İndir

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol