Windows.old $Windows.~WS ve $Windows.~BT Klasörleri Nasıl Silinir?

Windows.old $Windows.~WS ve $Windows.~BT Klasörleri Nasıl Silinir?

Önceki Windows sürümünde kullanılan dosyaların saklandığı silinemeyen Windows.old $Windows.~WS ve $Windows.~BT Klasörleri Nasıl Silinir?

Windows 10’a yükselterek geçiş yaptığımız zaman, sistem geride büyük boyutlu dosyalar bırakıyor. Temiz kurulum yoluyla Windows 10 yüklüyorsanız ve yükleme işlemi sırasında diski biçimlendirmezseniz, daha önceki Windows sürümünüzde kullanılan dosyalar Windows.old klasöründe depolanır.

Çünkü yeni bir işletim sistemine geçerken sorunlarla karşılabilir ve eski sürümüne zahmetsiz şekilde -veri kaybı olmadan- dönmek isteyebilirsiniz.

Windows.old Klasörü Nedir?

Adı üstünde, eski Windows sürümünüzden kalan sistem dosyaları. Bu dosyaları Windows 10 kullanmıyor. Sadece olası bir hatada, yükseltme yapmadan önceki sürüme geri dönebilesiniz diye diskinizin kuytu köşesinde saklıyor. Bazı bilgisayarlarda boyutu 21GB’a kadar yükselebiliyor ki 120GB’lik bir SSD’de çok ciddi bir alana tekabul ediyor. Windows.old klasörünü silerseniz eski sürümünüze veri kaybı olmadan dönemezsiniz. Sıfırdan format atmak gerekir. (Neden arkanıza bakasınız ki?) Bu silme işlemi var olan Windows 10 işletim sisteminizi etkilemez.

$Windows.~BT Klasörü Nedir?

Windows 10’a geçmeden önceki sürümünüzün kurulum ve ayar dosyalarını içinde barındıran klasör. Eski sisteminize geri dönmek istediğinizde “Sistem dosyalarınızı kuruyoruz, ayarlarınızı yüklüyoruz abi biraz sabır” aşamasında, bu işlemi çalıştırmaya yarayan klasörümüz. Bu klasörü silersek, eski sistem dosyalarını yükleyemeyiz, eski ayarlarımızı kaybederiz. Eski sürüme dönme gibi bir düşünceniz yoksa, hayatınızı etkilemeyecektir. Boyutu ortalama 3.5GB gibi bir değere sahip. Fazlalıklardan kurtulmaz vakti!

$Windows.~WS Klasörü Nedir?

Windows 10’a yükseltme yaparken “Kurulum Medya Aygıtını” çalıştırınca gelen klasör. Windows 10 kurulum dosyalarını bünyesinde barındırıyor. Silinmesi riskli değil ama Microsoft tarafından tavsiye edilmiyor. Sistem kurtarma menüsünü etkileyebiliyor. Bu yüzden başka bilgisayarınızda Windows 10 kurulum dosyalarını, kurulum medyası aracılığı bile USB’ye yazdırmanızı öneririm. Olası bir sorunda USB’yi takar onun üzerinden sıfırlama/kurtarma işlemini yapabilirsiniz. Boyutu ortalama 5.5GB gibi bir değere sahip.

Windows.old $Windows.~WS ve $Windows.~BT Klasörleri Nasıl Silinir?

Evet şimdi adım adım bu klasörleri nasıl sileceğinizi anlatacağım. Bu işlemi yaparken Windows’un kendisine ait “Disk Temizleyici” aracını kullanacağım. Bu sayede, güvenli bir şekilde dosyaları silmiş olacağız. Fakat $Windows.~WS klasörü bu araç tarafından şuanda silinemiyor -güncelleme henüz gelmedi- bu klasörü kod yardımıyla sileceğiz. Sizin için bir .bat dosyası paylaşacağım.

1-Denetim Masasını açıyoruz. Sağ üstteki arama kutucuğuna “Disk Temizleyici” yazıyoruz ve aratıyoruz.

2-Yönetimsel Araçlar’ın altında “Gereksiz dosyaları silerek dikte yer açın” yazısına basıyoruz.

Windows.old $Windows.~WS ve $Windows.~BT Klasörleri Nasıl Silinir?

3-Windows’un kurulu olduğu diski seçiyoruz. (Genellikle C’dir.)

Windows.old $Windows.~WS ve $Windows.~BT Klasörleri Nasıl Silinir?

4-Sistem Dosyalarını Sil” butonuna basıyoruz.

Windows.old $Windows.~WS ve $Windows.~BT Klasörleri Nasıl Silinir?

5- Önceki Windows Yüklemesi (yüklemeleri) ve Geçici Windows Yükleme Dosyaları kutucuklarını İŞARETLİYORUZ.

Windows.old $Windows.~WS ve $Windows.~BT Klasörleri Nasıl Silinir?

6- İşaretledikten sonra “Tamam” yazısına basıp silme işlemini başlatıyoruz.

Bu adımları uygulayarak Windows.old ve $Windows.~BT klasörlerini başarı ile sildiniz fakat sorun şuki $Windows.~WS klasörü hala duruyor. Onu silmek içinde aşağıdaki linkten bat dosyasını indirip “Yönetici olarak” çalıştırmanız gerekiyor. Yönetici olarak çalıştırmazsanız hata alırsınız.

Bat Dosyasını İndirmek İçin Tıklayın 

Dip Not: Bat dosyası olduğu chrome indirmeyi engelleyebilir. Ok işaretine basıp devam edebilirsiniz.

Yönetici olarak çalıştırdıktan sonra “The system cannot find the file specified” yazısı çıkınca dosya başarılı olarak silinmiş oluyor. Bu şekilde tüm fazlalıklardan kurtulmuş oluyorsunuz.

Yine bilgi dolu bir rehberin sonuna geldik. İşlemler uzun gibi gözükse de çocuk oyuncağı. Eski sürüme dönmeyi düşünmüyorsanız gözünüzü kırpmadan silebilirsiniz. Diskinizde yer açmış ve fazlalıklardan kurtulmuş olacaksınız.

] }

1 Yorum

teşekkürler aga; BÜYÜKSÜN…… :-)

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol