En iyi Tarihi Diziler

TArihe merakı olanlar için, dönemini en güzel yansıtan yüksek IMDB puanına sahip en iyi tarihi dizileri bir araya getirdik.

The Borgias

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 7.9

Oyuncular :  Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger

The Borgias, tarihte Papa VI. Alexander olarak da bilinen Rodrigo Borgia’nın hayatı ve papalık dönemi üzerinden uyarlanmış bir yapımdır.

Borgia ailesi İspanya kökenli bir ailedir. Kardinal Rodrigo (ileride VI. Alexander), Papa’ nın ölümünün ardından seçimlere hile karıştırır ve Papalık makamına oturur. İspanyol kökenli olduğu için ve gayrimeşru şekilde tahta geçtiği için herkes karşısındadır. Yanında sadece iki oğlu, kızı, metresi ve karısı vardır.

Borgias dizisinde genel olarak, Borgialar’ ın Papalık Devleti için fon oluşturma gayreti, düşman ailelerle çekişme ve iktidar mücadelesi, Roma’ yı yabancı ulusların istilalarından koruması gibi konular işleniyor.

Geçen olaylar, karakterlerin birbirleriyle ilişkisi ve planları derin derin işleniyor. Ayrıca tarihi güzel yansıtmasıyla da adını duyurmuş bir dizi. Mekanlar, kıyafetler, eşyalar döneme oldukça uygun, özenle seçilmiş. Ayrıca konuşulan dilde bile dönemin esintilerini hissetmek mümkün. Yani kısaca tarihe dikkat edilerek yazılmış ve çekilmiş The Borgias.

Dizide Jeremy Irons Papa VI. Alexander rolünde ve onu sırasıyla Juan, Cesare, Lucrezia ve Gioffre Borgia rollerinde oynayan David Oakes, François Arnaud, Holliday Grainger ve Aidan Alexander takip ediyor. Derek Jacobi de Kardinal Orsini’yi oynuyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu