En iyi Tarihi Diziler

 Generation War / Unsere Mütter, unsere Väter

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.5

Oyuncular : Volker Bruch, Tom Schilling, Katharina Schüttler

En iyi 20 tarih dizisi listemizde bulunan, Unsere Mütter, Unsere Väter (UMUV); 17, 18 ve 20 Mart 2013 tarihlerinde Alman ZDF kanalında yayınlanmış, II. Dünya Savaşına beş yakın arkadaşın penceresinden bakan bir televizyon dizisidir.

Berlin, 1941. Beş arkadaş Avrupa’nın çehresini ve kendi hayatlarını değiştirecek bir macerada kahraman olmak istemektedir. Wilhelm savaştan çok edebiyata ilgi duyan hassas bir hayalperest olan küçük kardeşi Friedhelm ile doğu sınırına gider. Doğu sınırındaki Wehrmacht’ta çalışmayı dört gözle bekleyen hemşire Charlotte ise Wilhelm’e aşıktır.

Greta hayalleri olan yetenekli bir şarkıcıyken, Yahudi erkek arkadaşı Viktor ailesini Almanya’dan ayrılmaya ikna edememiştir. Friedhelm zaman içinde ruhsuz bir ölüm makinesine dönüşür.

Milyonlarca kişi onlar gibi kahraman olmak istemiştir ama hiçbiri savaşın onlara neler yapabileceğini düşünmemiştir.

Dizide tarih kitaplarında pek göremediğimiz, ancak Almanya’da savaşın kaybedilmesinin sebeplerinden biri kabul edilen Wehrmacht – SS çekişmesine de değiniliyor. UMUV, kötülüğün insanın özünden mi geldiği, yoksa içinde bulunulan şartlardan mı doğduğu sorusuna da kendince bir yanıt arıyor.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu