Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama

Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama 1

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazımızda bilgisayarınızı ilk günkü performansıyla ve uzun yıllar kullanabilmeniz amacıyla Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama ‘yı derledik.

Bilgisayarınızı ilk günkü performansı ile ve uzun yıllar kullanabilmeniz için sistem bakımlarını aksatmamanız gerekir. Bilgisayarınızı ne kadar stabil tutarsanız o kadar uzun ömürlü olacağından emin olabilirsiniz.

Bilgisayarınızda gerekli sistem bakımlarını aksatmanız halinde işletim sisteminiz sürekli hantallaşmış bir kod yığını ile uğraşmak zorunda kalacaktır.

Peki Windows Sitem bakımı nasıl yapılır ? Sistem bakımı yapabilmeniz için muhakkaki güvenilir programlara ihtiyacınız olacak. Bizde bu yazımızda Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama ‘yı sizler içöin derledik.

Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama

 

1-Disk kullanımı ve kaynak kullanımı görüntüleme : WinDirStat

Bir disk kullanım istatistik gösterme aracı olan WinDirStat.Disklerinizin kullanımını göstermesinin yanında gereksiz dosyaları sisteminizden temizlemek için de kullanılabilir. Üstelik kullanmak için çok da eksper bilgiye sahip olmanız da gerekmiyor.

Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama

Tüm işlem ağacını okuyarak hangi uygulamaların Windows Explorer üzerinde işlem yaptığını ve ne kadar işlem gördüklerini bu küçük yazılım ile görebilir ve ne kadar kaynak kullandığını izleyerek hakkında işlemler yapabilirsiniz.

Kolay okunabilir grafiksel tablolar ile kullanımları sunan WinDirStat ile bilgisayarınız hakkında çok daha fazla bilgi edinebilmeniz de mümkün.

WinDirStat İndir
(Disk Kullanımı Görüntüleme ve Temizleme Aracı)

 

2-Diskteki gereksiz dosyaları bulup temizlemek için : CCleaner

En bilindik sistem iyileştirme araçlarından biri olan CCleaner artık işini en iyi yapan sistem bakım araçlarından biri olarak biliniyor. Bu mertebeye de kararlı bir yazılım olmasına bağlayabiliriz.

Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama

Program yardımıyla bilgisayarınız üzerinde yer alan gereksiz dosyaları silerek veya kayıt defteri üzerinde yer alan hataları onararak, sisteminizi çok daha kararlı ve yüksek performanslı bir hale getirebilirsiniz.

Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde en çok tercih edilen yazılımlardan bir tanesi olan CCleaner, içerisinde bilgisayar hızlandırma için gerekli olan en temel araçları barındırıyor. Ücretsiz sürümü kısıtlı da olsa ev bilgisayarları için yeterli bir performans sözü verirken, ücretli olan sürümü daha farklı özelliklerle tam bir bakım sağlayabiliyor.

CCleaner İndir (Sistem Bakım, Temizleme ve Optimizasyonu)

 

3-Hiç artık bırakmadan program kaldırmak için : GeekUninstaller

Bir çok program kaldırma yani “unistaller” uygulaması, kaldırdıkları programların çapaklarını PC’lerde köşede beride bırakarak gereksiz bir kod yığını bırakabiliyor. İnatçı ve tam olarak silinmeyen programlar için kuvvetli kaldırma desteği bulunan GeekUninstaller, yararlı bir yazılım olarak dikkat çekiyor.

Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama

Kurulum gerektirmediği için her an yanınızda bir USB bellek veya taşınabilir disk içerisinde taşıyabileceğiniz GeekUninstaller’ı her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Programın bir diğer güzel yanı ise çoklu dil desteğine sahip olması ve Türkçe de bu dillerden birisi.

GeekUninstaller İndir (Ücretsiz Program Kaldırma Uygulaması)

 

4-Spyware ve Malware tipi yaılımları kaldırmak için : Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes Anti-Malware programı, uzun yıllardır PC sahipleri tarafından tercih edilen kaliteli ve hızlı malware temizleme araçları arasında yer aldı.

Bilgisayarlara bulaşabilen malware ve adware tehditlerini olabildiğince hızlı bir şekilde ortadan kaldırma yeteneğine sahip olan Malwarebytes Anti-Malware, ücretsiz olarak sunuluyor ve çok kolay kullanılır bir arayüzle birlikte geliyor.

Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama

Malwarebytes Anti-Malware yazılımın detaylı kullanımı hakkında ayrıntılı bilgiler verdiğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Malwarebytes Anti-Malware İndir (Zararlı Yazılım Temizleme Programı)

 

5-Tüm PC Bileşenlerini görüntüleme ve durumlarına bakmak için : Speccy

Bilgisayarınızın içinde ne olduğunu merak ediyorsanız, tornivadıyı bir kenara bırakın ve buraya gelin. Tüm PC bileşenlerine ait bilgilere kolaylıkla ulaşabileceğiniz ücretsiz bir sistem bilgisi gösterme programı olan Speccy, derinlemesine analiz imkanı verebiliyor.  Bu ücretsiz program sade ve basit bir arayüz üzerinden bilgisayara ait donanım, yazılım bilgilerini ve sıcaklık, çalışma hızı gibi anlık sistem bilgilerini size düzenli bir şekilde raporluyor.

Windows Sistem Bakımı için 5 Uygulama

Speccy İndir (Sistem Bilgisi Öğrenme Programı)

] }

2 yorum

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinie sağlık.

Şükran  -  17 Aralık 2019 / 17:02

emeği geçen arkadaşa teşekkür ederim

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol