Windows’da büyük boyutlu dosyaları bulma

Windows'da büyük boyutlu dosyaları bulma

Bilgisayarınızda boş alan sorunu yaşıyor ve büyük dosyaları silmek istiyorsanız Windows’da büyük boyutlu dosyaları bulmak için Windows Gezgini’ni kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda boş alan sorunu yaşıyorsanızi bilgisayarınız “Yeterli depolama alanı yok” şeklinde uyarı mesajları vermeye başladıysa kullanmadığınız büyük boyutlu dosyaları silmeniz gerekiyor.

Bilgisayarınızda büyük boyutlu dosyaları bulmak ve gereksiz olanları silmek istediğinizde, tek tek klasörleri taramak yerine belli boyuttan büyük dosyaları arama yaparak büyük boyutlu dosyalara daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda yer alan büyük boyutlu dosyaları Dosya Gezgini üzerinden bulabilirsiniz.

Windows Gezgini bilgisayarınızdaki klasörleri görüntülemenizi ve bu klasörlerlerdeki dosyalara ulaşmanızı sağlayan temel Windows araçlarından biridir. Aslında bilgisayarda “pencere” olarak adlandırılan her ekran bir Windows Gezgini penceresidir.

Dosya Gezgini’nde yer alan arama seçeneğini kullanarak büyük boyutlu dosyaları bulabilir ve silebilirsiniz.

Windows’da büyük boyutlu dosyaları bulma

  • Windows arama çubuğuna “Dosya Gezgini” yazarak uygulamaya giriş yapın.

Windows'da büyük boyutlu dosyaları bulma

  • Arama seçeneklerinin yer aldığı sekmeye erişmek için Dosya Gezgini’nin sağ üst kısmında bulunan arama kutucuğuna tıklayın.
  • Bu işlemin ardından üst kısımdaki sekmeden Arama Araçları seçeneğine tıklayın. Arama araçlarında tür, boyut, diğer özellikler, son aramalar, değiştirme tarihi gibi pek çok araç bulunuyor.

Windows'da büyük boyutlu dosyaları bulma

Boyut aracına tıklayın ve açılan pencere üzerinden “Aşırı büyük” seçeneğini seçin. Aşırı büyük seçeneğini seçtiğiniz takdirde Dosya Gezgini, boyutu 4 GB’tan büyük olan dosyaları arayacaktır.

Windows'da büyük boyutlu dosyaları bulma

Son olarak sonuçlarda görüntülenen büyük boyutlu dosyaları silebilirsiniz.

Dikkat! Windows klasörü içindeki alt klasörlerde sistem dosyaları olduğunu görebilirsiniz. Asla sistem dosyası olabilecek büyük dosyaları silmeyin. Bir dosyanın bir sistem olup olmadığından emin değilseniz, silmeyin.

Windows dosya gezgini haricinde büyük boyutlu dosyaları bulmak için programda kullanabilirsiniz.

Büyük dosya bulma programı

Büyük dosya bulma programı olarak Large Files And Folders Finder‘ı kullanabilirsiniz.

Large Files And Folders Finder; bilgisayarınızda tarama yaparak bulunan büyük boyutlu dosyalarınızı bulmanıza olanak sağlayan kullanımı kolay ve tamamen ücretsiz bir yazılımdır.

Large Files And Folders Finder’ı indirdikten sonra programı çalıştırın. Daha sonra yazılım üzerinden bir tarama başlattığınızda C sürücünüzde yer alan büyük boyutlu dosyaları otomatik olarak aramaya başlayacaktır. Taramayı erken durdurmak için “Stop” butonuna, bir klasör seçmek için “Browse” butonuna tıklayabilirsiniz.

Windows'da büyük boyutlu dosyaları bulma

Windows Gezgini’ni açmaya çalıştığınızda “Dosya Gezgini yanıt vermeyi durdurdu” “Dosya Gezgini yanıt vermiyor” “Windows gezgini çalışmayı durdurdu” gibi hatalarla karşılaşmanız halinde buradaki yazımızda önerdiğimiz çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

- - - -
DMCA.com Protection Status