Windows gezgini çalışmayı durdurdu hatası nasıl düzeltilir ?

Windows gezgini çalışmayı durdurdu hatası nasıl düzeltilir ?

Windows’ta dosya gezgini yanıt vermiyor yada Windows gezgini çalışmayı durdurdu hatası alıyorsanız bu hatanın kesin çözüünü yazımızda bulabilirsiniz.

Windows Gezgini, bilgisayarınızın içerisindeki belirli bir klasöre, dosyaya, alt klasörlere ya da belgelere ulaşmanızı sağlayan bir özelliktir.

Windows Gezgini’ni açmaya çalıştığınızda “Dosya Gezgini yanıt vermeyi durdurdu” “Dosya Gezgini yanıt vermiyor” “Windows gezgini çalışmayı durdurdu” gibi hatalarla karşılaşmanız halinde aşağıdaki önerdiğimiz çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Windows gezgini çalışmayı durdurdu hatası nasıl düzeltilir ?

Windows gezgini çalışmayı durdurdu hatası nasıl düzeltilir ?

Windows gezgini çalışmayı durdurdu hatası çözümü için aşağıdaki işlemlere başlamadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows başlat menüsünü kullanarak yada Alt + F4klavye kısayolunu kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Windows dosya gezgini yanıt vermeyi durdurdu hatası yeniden başlatma ile çözülmediyse aşağıdaki çözüm yöntemlerini tek tek deneyiniz.

[dropcap type=”circle”] 1 [/dropcap] Güncellemeleri yükleyin: Windows, yaygın hatalara ve güvenlik açıklarına yönelik birçok güncelleştirme yayınlar. Bu güncellemeler Dosya Gezgini yanıt vermiyor dahil birçok sorunu giderebilmektedir.

Windows 10’u güncellemek için

  • Windows + I” klavye kısayolunu kullanarak “Windows Ayarları” penceresini açın.
  • Windows Ayarları” penceresinde yer alan “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
  • Bu işlemin ardından “Güncelleştirmeleri denetle” butonuna tıklayın.
  • Sonrasında “Şimdi indir ve yükle” yazısına tıklayarak Windows güncellemeyi başlatın.

[dropcap type=”circle”] 2 [/dropcap] Diskinizde boş alan yaratın:  Windows gezgini çalışmayı durdurdu hatasına neden olan bir diğer faktör sabit diskte yeterli boş alanın kalmamasıdır.  Dosya Gezgini’nin çalışması için sabit sürücünüzde yer alan bazı dosyaları silmeniz gerekiyor.

Depolama alanı dolan Windows yüklü bilgisayarınızda kişisel dosyalarınızı silmeden bilgisayarda alan kazanmanın bir takım yöntemleri bulunuyor. Buradaki yazımızda anlattığımız adımları uygulayarak ekstra disk alanı, fazladan depolama alanı kazanabilirsiniz.

[dropcap type=”circle”] 3 [/dropcap] Dosya gezginini yeniden başlatın: Görev yöneticisini kullanarak Windows gezginini yeniden başlatabilirsiniz.

  • Ctrl + Shift + Esc” klavye kısayolunu kullanarak Görev Yöneticisi‘ni açın.
  • İşlemler sekmesinde yer alan Windows Gezgini‘ni bulun.
  • Windows Gezgini‘ni sağ tıklayın ve hemen ardından “Yeniden Başlat” seçeneğini seçin.

Görev Yöneticisi’nin “İşlemler” sekmesinde Windows Gezgini’ni göremiyorsanız Windows Gezgini’ni manuel olarak başlatmanız gerekecek. Bunu işlemi gerçekleştirmek için;

  • Dosya” menüsüne tıklayın
  • Ardından “Yeni görev çalıştır” seçeneğini seçin.
  • Daha sonra arama kutusuna “Explorer” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.

[dropcap type=”circle”] 4 [/dropcap] Hızlı erişim geçmişini temizleyin: Dosya Gezgini’nin sol kısmında yer alan Hızlı Erişim’e sağ tıklayın ve açılan menü penceresi üzerinden “Seçenekler” yazısına tıklayın. Bu işlemin ardından “Klasör seçenekleri” penceresi açılacaktır. Klasör seçenekleri penceresi üzerinden “Dosya Gezgini geçmişini temizle” yazısının sağ kısmında yer alan “Temizle” butonuna tıklayın.

[dropcap type=”circle”] 5 [/dropcap] Donanım sürücülerini güncelleyin.: Eski donanım sürücüleri çok fazla Windows hatasına neden olur ve ağ aygıtlarınızı güncellemek çoğu Windows Internet bağlantı sorununu çözebilir. Windows’taki tüm sürücüleri otomatik olarak güncellemek için buradaki yazımızda anlattığımız DriverPack Solution yazılımını kullanabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol