Nedir, Nasıl Yapılır

Xinput1_3.dll Hatası Çözümü

Bilgisayarınızda Xinput1_3.dll eksik veya bulunamadı sorunu ile karşılşatıysanız Xinput1_3.dll hatası çözümünü yazımızda ele alacağız.

xinput1_3.dll, uygulamaların Windows için Xbox 360 tipi kontrolcülerden girdi alabilmesi için ihtiyaç duyulan bir dosyadır.

Dosya, DirectX paketine dâhil olduğu için DirectX grafik kütüphanesini kullanan tüm oyunların yükleme dosyalarında yer alıyor. Çünkü bilgisayar oyunları, biraz önce de söylediğimiz gibi oyun koluyla oynanabilmek için bu dosyaya ihtiyaç duyuyor.

Xinput1_3.dll hatası aslında en çok PUBG gibi oyunlara girerken alınıyor. Oyuna girmeye çalıştığınızda “xinput1_3.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor...” şeklinde bir hata ile karşılaşıyorsunuz. Şimdi bu hatanın neden olduğunu ve nasıl giderileceğini anlatalım.

Xinput1_3.dll Hatası neden olur ?

Xinput1_3.dll hatası genellikle bilgisayarınızın Windows sistem dosyalarında eksik olmasından kaynaklanır. Xinput_3.dll bir DLL (Dynamic link library) dosyası olduğundan dolayı, oyunlarınızın ve programlarınızın çalışması için hayati bir öneme sahiptir.

Bu sorunları çözebilmeniz için eksik olan bu dll dosyasını bilgisayarınıza indirip gerekli yere atmalısınız.

Xinput1_3.dll Hatası Çözümü

1. Çözüm: .ddl dosyasını indirip system dizinine atmak

Öncelikle hata veren Xinput1_3.dll dosyasını indirerek system dizinine atarak sorunun çözümüne ulaşalım.

Sorunlıu DLL dosyasını buradaki siteye tıklayarak indirin. Sisteminizin 32Bitmi, 64Bitmi olduğunu bilmeniz laazım. Buna göre uygun DLL dosyasını indirebilirsiniz.

Xinput1_3.dll dosyasını ndirdikten sonra sıradaki işlem dosyayı ilgili dizine atmak olacak.

64 Bit ise : Çıkardığımız DLL dosyasını sırasıyla; C:\Windows\SysWOW64 dizinine ve C:\Windows\System32 dizinine kopyalıyoruz.

32 Bit ise; C:\Windows\System32 dizinine indirdiğiniz DLL dosyasının 32 bitlik sürümünü atmanız yeterli

Klasörlere dosyayı atarken aynı dosyanın olduğuna dair bir uyarı alırsak aşağıdaki gibi “Hedefteki Dosyayı Değiştir” e tıklayarak var olan dosyayla değiştiriyoruz.

xinput1_3.dll hatası bu şekilde çözümlenmiş oluyor.

2. Çözüm: DirectX Kurulumu

Aynı şekilde bilgisayarınızdki xinput1_3.dll sorunu, Direct X kurulumu eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bilgisayarınıza bulaşmış bazı virüsler, programlar ve oyunlar için önemli olan Direct X programının silinmesi, bu hatada büyük bir pay sahibi olabiliyor.

DirectX kurulumunu yaparak Xinput1_3.dll sorununu giderebilmeniz mümkün.

1- Buraya tıklayarak DirectX son sürümü indirin.

2- İndirdiğimiz “dxwebsetup.exe” dosyasını çalıştırın ve “I Accept the agreement”  kutucuğunu işaretleyerek devam edin.

3- Install the Bing Bar” kutucuğunu kaldırararak devam edelim.

Xinput1_3.dll Hatası Çözümü

4- Program yüklenirken internet bağlantınızın aktif olması gerekmekte. İnternet bağlantınız olmazsa, program yükleme işlemini tamamlayamaz

5- Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra “Tamam” diyerek çıkıyoruz ve yükleme işlemimizi sonlandırıyoruz.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Xinput1_3.dll hatası çözümlenmiş olacaktır.

Microsoft yeni DirectX sürümlerini güncellerken sürüm ismini değiştirmiyor. O yüzden bilgisayarınızda bulunan sürümle indirdiğiniz sürüm ismi aynı olabilir. Aynı zamanda yükleme işlemleri sırasında dikkatli olun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

Bir cevap yazın