Xposed Media Scanner ile telefonunuzun şarjınızı uzatın

Android telefonlar için geliştirilen Xposed Media Scanner ile telefonunuzun şarjınızı uzatın. Xposed Media Scanner indirme ve kurulumu resimli anlatım.

Xposed Media Scanner ile telefonunuzun şarjınızı uzatın

Android cihazlarda batarya ömrünü tahmin etmek oldukça zor. Doğru ROM ve kernel eşleşmesini bulmak bataryanızın gün boyu dayanmasını sağlayabilir. Uyumlu bir donanım bulduysanız bile bu kez de uygulamalar, araçlar ve bir şekilde arka planda işleyen süreçlerin pil tüketim miktarları hakkında endişelenmeye başlıyorsunuz. Medya tarayıcı da bunlardan biri. Medya tarayıcı şarjın önemli bir bölümünü tüketmese de pilinizin azalmasında göz ardı edilemez bir payı olduğu kesin.

Artık Xposed Media Scanner sayesinde medya tarayıcıyı istediğiniz gibi zamanlayıp ya da tamamen kapatarak kontrol edebilirsiniz. Xposed Media Scanner açık bir modül dolayısıyla Xposed Framework yüklenmiş ve root edilmiş bir cihaza ihtiyacınız var.

Adım 1: Xposed Media Scanner Optimizer yükle

Xposed Installer buraya tıklayarak indirin ve yükle sekmesine tıklayın ve Xposed Media Optimizer’ı arayın. Bulduğunuzda listeden seçin ve yükle seçeneğine tıklayın. Yükleme tamamlandıktan sonra ekranda beliren aktive et ve yeniden başlat seçeneğini seçin.

Xposed-Media-Scanner-Optimizer_1

Adım 2: Medya tarayıcı seçeneklerini ayarlama

Batarya ömrünü uzatmak için yinelemeli tarama ve dizinlerin yanındaki kutucukların işaretlenmiş olması gerekmektedir. Bu sayede medya tarayıcının yeni taramalar başlatmasını ve dizinlerin taranmasını .scanMedia dosyası ile sınırlayacaktır.

.scanMedia dosyasını manuel olarak üretmeniz gerekiyor. Bu dosyayı oluşturmak için ES Explorer’daki “+” işaretine tıklayarak yeni dosya oluştur seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Ayrıca “otomatik çalıştır” seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırdığınız zaman da tarayıcı durdurulur ve sadece “medya tarayıcıyı başlat” seçeneğini seçtiğinizde tekrar çalışmaya başlar.

Xposed-Media-Scanner-Optimizer_2

Hatırlatmak gerekir ki medya tarayıcının çalışmasını durdurmak uygulamaların yeni indirilmiş içeriği bulmasını engeller.

Xposed-Media-Scanner-Optimizer_3

“medya tipleri” seçeneğini etkinleştirmek tarayıcının sadece belirli dosya tiplerini aramasını sağlayacaktır. Bu da ES File Explorer ile .scanVideo, .scanPictures veya .scanMusic gibi dosyalar oluşturulmasını gerektirecektir. Tarayıcı her çalıştığında ekranınızda bildirim görmek istiyorsanız sonuç bildirimi seçeneğini işaretlemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu