Nedir, Nasıl Yapılır

Youtube Dünya Trend Sıralamasına Nasıl Bakılır ?

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Her ülke için ayrı olarak sunulan Yotube Dünya Trend sıralamasına bakabilir ve bu videolardan fikir alarak sizde Youtube kanalınızı geliştirebilirsiniz.

Youtube’da belkide en çok ilgi çeken kısımlardan biri trend videolardır. Youtube, ülkeler için trend listesi olarak ayırdığı 50 videodan oluşan ‘Trendler’ adını verdiği bir sekmeye sahip. Bu listede yer alan videolar bu sekmeye giriş yapan kullanıcıların karşısına çıkmakta.

Youtube, “trendler” başlığı altında, kullanıcıların bulunduğu lokasyon ve ülke içinde en çok izlenmiş popüler videolar içinden oluşturulmuş bir sıralama yer alır. Trend sıralamasında, yeni çıkan bir film fragmanı, yeni bir video klip, yeni çıkmış bir albüm gibi videolar ağırlıklı olarak yer alır.

Trend Videolar bölümüne baktığımızda popüler YouTube video blogcuları tarafından yayınlanan videoları, TV dizilerinin fragmanları, çeşitli spor karşılaşmalarından kesitler ve reklamları görüyoruz. Bu bölümde yer alan videoların her biri son üç güne ait ve izlenme sayıları da beş veya altı haneli değerlere ulaşmış.

Trendler, kişiselleştirilebilen bir özellik değildir. Trendler sekmesinde, her ülkede (Hindistan hariç) tüm kullanıcılar için aynı trend videolar listesi gösterilir. Trend videolar listesi yaklaşık her 15 dakikada bir güncellenir. Her güncellemede videolar listede üst veya alt sıralara taşınabilir ya da konumunu koruyabilir.

Trendler, her gün YouTube’da yayınlanan çok sayıda yeni videodan yalnızca bazılarını gösterebilir. Trendler, şu özelliklerdeki videoları göstermeyi amaçlar:

  • Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden
  • Yanıltıcı olmayan, tıklama tuzağı kurmayan veya sansasyonel özellikler taşımayan
  • YouTube’da ve dünyada olup bitenleri içerecek şekilde kapsamlı olan
  • Tercihen şaşırtıcı ya da yeni olan

Trendler bu özelliklerin hepsini dengelemeyi amaçlar. Bunun için aşağıdakilerin dahil olduğu, ancak bunlarla sınırlı olmayan bazı sinyalleri dikkate alır:

  • İzlenme sayısı
  • İzlenme sayısındaki artış hızı
  • İzlenmelerin nerede yapıldığı (YouTube dışındaki kaynaklar dahil)
  • Videonun ne kadar eski/yeni olduğu

YouTube’da ve dünyada neler olup bittiğini gösteren videoların listesini oluştururken tüm bu sinyalleri bir araya getiriyoruz. Bu nedenle, belirli bir günde en çok izlenen video, Trendler sekmesinde 1. sırada yer almayabilir. Daha çok izlenen videolar da daha az izlenenlere göre daha alt sıralarda gösterilebilir.

Videonuz yukarıdaki kriterlerin tümünü karşılasa bile, bu kriterleri karşılayan birçok video olabileceği için videonuz Trendler sekmesinde görünmeyebilir. Trendler sistemi, izleyicilerimizle en alakalı videoları ve platformdaki geniş içeriği en iyi şekilde yansıtan videoları seçmeye çalışır.

YouTube, Trendler sekmesinde daha üst sıralar için ödeme kabul etmez. Trendler için video seçerken YouTube reklamlarından gelen izlemeleri dahil etmez. YouTube hiçbir içerik üreticiye ayrıcalıklı davranmaz.

Kısaca özetlersek; Youtube Trend listesinde yer almanız için, yüksek bir izlenme sayısına, geniş bir kitleye hitap eden bir konunuz olmasına, videonuzun izleyici tarafından kaç dakika izlendiğine  hangi konumdan izlendiğine dikkat edilmektedir

Trend listeleri her ülke için, bir liste olarak yayınlanmaktadır. Kişiye özgü değildir.  Aşağıdaki ülke isimlerine tıklayarak, o ülkenin güncel youtube trend videolarını görüntüleyebilirsiniz.

Youtube dünya trending listesi

Türkiye Youtube Trendleri

Azerbaycan Youtube Trendleri

ispanya Youtube Trendleri

Belçika Youtube Trendleri

Japonya Youtube Trendleri

Almanya Youtube Trendleri

italya Youtube Trendleri

ingiltere Youtube Trendleri

Rusya Youtube Trendleri

İrlanda Youtube Trendleri

Romanya Youtube Trendleri

Hindistan Youtube Trendleri

Fas Youtube Trendleri

Sırbistan Youtube Trendleri

İsrail Youtube Trendleri

İsviçre Youtube Trendleri

Singapur Youtube Trendleri

 Kenya Youtube Trendleri

Arjantin Youtube Trendleri

Güney Afrika Youtube Trendleri

Nijerya Youtube Trendleri

Tunus Youtube Trendleri

Brezilya Youtube Trendleri

Hollanda Youtube Trendleri

Avustralya Youtube Trendleri

Portekiz Youtube Trendleri

Kanada Youtube Trendleri

Yeni Zellanda Youtube Trendleri

Polonya Youtube Trendleri

Peru Youtube Trendleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu