Mobil

Akıllı Telefonlarda Veri Kullanımı

Akıllı Telefonlarda veri kullanımı nedir, nasıl kontrol edilir, mobil veri kullanım uyarısı nedir, mobil veri kullanım sınırı aşıldı ne demek, mobil veri kullanım uyarısı nasıl kapatılır bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

Akıllı telefonlarda “mobil veri” terimini sıklıkla duymuşsunuzdur. Peki nedir bu mobil veri, akıllı telefonlarda veri kullanımı nasıl kontrol edilebilir?

Akıllı Telefonlarda Veri Kullanımı

Veri kullanımı, mobil veri kullanılırken telefonunuzun yüklediği veya indirdiği veri miktarıdır. Akıllı telefonlar henhangi bir wifi ağına bağlı değillerse mobil veri paketleri vasıtasıyla internette veri alışverişi yapar.

Hücresel veri adıyla da karşımıza çıkan mobil veri, telefon operatörleri tarafından sağlanan ve akıllı telefonlarımızdan internete bağlanmamızı sağlayan bağlantı türüdür diyebiliriz.

Eğer internet paketiniz çabuk bitmesin istiyorsanız veri kullanımını kontrol etmeniz gerekiyor. İnternete bağlı durumdayken dikkatli olmadığınız taktirde veri kullanım limitini aşabilir ve beklenmedik faturalarla karşılaşabilirsiniz.

Mobil veri nasıl açılır ve kapatılır?

Mobil veri kullanımını telefonunuzdan açıp kapatabilirsiniz. Mobil veri kullanımınızın takibini yapmak ve istenmeyen durumlarda mobil veri harcanmasını önlemek için mobil veriyi kapatmak uygun olacaktır.

Mobil veri açma kapatma ve diğer bir çok ayarı telefonunuzdaki Ayarlar bölümde giderekMobil Veri veya Hücresel Veri kısmında yapabilirsiniz.

Andorid ve iOS cihazlarda farklı isimlerle yer alsa da temel olarak mobil veri ile ilgili ayar ve kısayollar benzerlik göstermektedir.

Mobil veri tasarrufu nasıl yapılır?

Mobil veri kullanımınızda tasarruf yapmak için öncelikle mobil veri kullanımınızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

Mobil veri ayarlarınız içinde aylık olarak harcanan mobil verilerinizin takibini yapabilir,hangi uygulamaların ne kadar veri harcadığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra akıllı telefonlardaki mobil veri tasarrufu modunu etkinleştirebilir veya mobil veri sınırı belirleyerek mobil veri uyarısını aktifleştirebilirsiniz.

Mobil Veri Kullanım Uyarısı Nedir ?

Akıllı telefonlarda mobil veri kullanımını takip eden bir sayaç bulunuyor. Bu sayaç sayesinde mobil veri kullanımını takip edebilirsiniz.

Mobil Veri Kullanım Uyarısı Nedir ?

Mobil veri kullanım uyarısı alıyorsanız, muhtemelen mobil veri kullanım sınırını aştığı için bu uyarıyı alıyorsunuz. Mobil veri kullanım ayarları standart 2GB olarak geliyor. Mobil veriniz bu kotayı aştığı için bir uyarı alıyorsunuz.

Mobil Veri Kullanım Uyarısı Nasıl Kapatılır ?

Mobil veri kullanım uyarısı aldıysanız ve düzeltmek istiyorsanız yapmanız gerekenler.

1 – Telefonunuzda Ayarlar menüüsne giriniz.

2 – Burada Mobil Veri Veri Kullanımı seçeneğine tıklayalım.

Mobil Veri Kullanım Uyarısı Nasıl Kapatılır ?

Bu bölümden mobil veri kullanım ayarlarına girebilirsiniz. Mobil veri kullanımını sınırla seçeneği sizde işaretli ise bu işareti kaldırıp mobil İnternet’e bağlanabilirsiniz.

Mobil verinizin kullanımını yükseltmek istiyorsanız Mobil GB sınırınızı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca paket başlangıç tarihini ve paket bitiş tarihini yine bu sayfadan tarih seçenekleri ile ayarlama yapabilirsiniz.

Mobil veri dolaşımı nedir?

“Veri dolaşımı” veya “dolaşımda olmak” ifadeleri mobil operatörünüzün çekmediği veya hizmet alanı dışında kalan bölgelerde mobil veri hizmetinin uygun olan başka bir operatörden alınmasıdır. Örneğin yurt dışına çıktığınızda telefonunuzun veri dolaşımı açıksa mobil veri hizmeti orada telefonunuzun bağlandığı operatörden alınır. Dolaşım modu kapalı olduğunda ise operatörünüzün alanından çıktığınızda mobil veri kullanımı durur.

Mobil veri nasıl paylaşılır?

Mobil veri kullanımınızı gereken durumlarda başkaları ile paylaşarak telefonunuzu modem gibi kullanıma açabilirsiniz. Kişisel erişim noktası veya mobil erişim noktası denilen bu yöntem ile mobil veri üzerinden internet sağlayan bir hotspot haline gelen telefonunuza diğer cihazlar oluşturduğunuz ağ adı ve şifre ile bağlanabilir ve internet kullanabilirler. Kablosuz internet bağlantısına erişim olmayan acil durumlarda kişisel erişim noktası özelliğini kullanarak mobil verileri paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu