Android Ayarlar Kısayolu Oluşturmak

Android Ayarlar Kısayolu Oluşturmak

Akıllı telefonda Android ayarlar kısayolu oluşturmak sık kullandığınız seçeneklere hızlı erişmenize olanak sağlayacaktır.  Android platformunun en sevilen özelliklerinden birisi kullanıcıların cihazlarını kendi ihtiyaç ve zevklerine göre büyük oranda özelleştirebilmelerine imkan tanıması. Bu durum görece tecrübesiz kullanıcıların zaman zaman çeşitli uygulamalar arasında kaybolmasına neden olsa da cihazını özgürce kullanmak isteyenler için büyük avantaj. Android cihazınızdaki ayarları ana ekrana widget şeklinde dahil ederek ayarlara hızlı şekilde ulaşma imkanı elde edebiliyorsunuz. Bunun için Power Toggles benzeri bir programdan yardım almak akıllıca görünüyor.

Power Toggles uygulamasını kullanarak cihazınızda sıkça kullandığınız ayarlarınızı ana ekrana widget formunda dahil edebilirsiniz. Uygulama bununla yetinmiyor, kısayolları dilerseniz bildirim merkezine ekleyerek herhangi bir uygulama içerisindeyken de ayarlara hızlı şekilde erişebiliyorsunuz. Power Toggles uygulaması ile Android ayarlar kısayolu oluşturmak hayli kolay.

Android Ayarlar Kısayolu Oluşturmak

Uygulamanın ana ekran menüsü oldukça sade tasarlanmış. Arayüzde sağ üst kısımda varsayılan olarak görüntülenen widget’lar bulunuyor, bu aynı zamanda uygulama ile ekleyeceğiniz widget’ın nasıl görüneceği konusunda da fikir veriyor. Ayarların yer aldığı menüye sağ üstteki buton ile erişebilirsiniz.

Android-Ayarlar-Kısayolu-Oluşturmak-1

Uygulama bünyesinde yer alan seçenekler kolayca yönetilebilmekte, oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz bir seçenek Android işletim sisteminin bildirim çubuğuna kısayolları ekleme olanağı sunuyor. Burada yer alan “Notification Priority” değerini 5’te bırakmayın, tavsiyemiz minimum yapmanız yönünde.

Android-Ayarlar-Kısayolu-Oluşturmak-2

Ana sayfaya geri dönün ve uygulamanın sağ üst kısmından çubuk seçeneğine dokunun. Bu uygulamaya eşlik eden ve kurulmuş widget’ların görüntülenmesini sağlayacaktır. Bir aracı üzerine basılı tutarak kaldırabilirsiniz, uzun basılı tutarak ise aracı çubuğun başka bir noktasına kaydırmanız mümkün.

Android-Ayarlar-Kısayolu-Oluşturmak-3

Her bir aracı dilediğiniz şekilde konumlandırdıktan sonra renk seçeneklerine göz atabilirsiniz. Yalnızca hangi rengin seçeneğin açık ya da kapalı olduğunu ifade ettiğinden emin olmalısınız. Bildirim simgesi sekmesinin rengi de önemli. Burada da çeşitli özelleştirme imkanlarını görmek sevindirici.

Android-Ayarlar-Kısayolu-Oluşturmak-4

Dilediğiniz araçları seçip düzenleyerek araç çubuğundaki yerlerini aldığından emin olunca “Confirm” butonuna dokunarak aracın kullanıcı arayüzünün üst kısmında belirmesini sağlayabilirsiniz. Özelleştirilmiş widget’ınız Widget menüsündeki yerini alacaktır. Ayarlarınızı kolayca değiştirebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu