Mac’ta Uzman Olmak İçin 5 İpucu

Mac’ta Uzman Olmak İçin 5 İpucu

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir Mac sahibiyseniz ne kadar pratik ve kolay bir kullanım sunulduğunu bilirsiniz. Fakat buna rağmen Apple kullanıcı için düşünülmüş birçok detayı kullanıcının keşfetmesi için gizli bırakır. Mac kullanımında uzman olabilmek içinse bilmeniz gereken 5 temel ipucu bulunuyor. Bu listemizi benimseyerek profesyonel bir Mac kullanımının başlangıç rotasını öğrenebilirsiniz.

Mac’ta Uzman Olmak İçin 5 İpucu

Uygulamaları Spotlight Kullanarak Çalıştırmak
Uygulamaları Mac üzerinde çalışmak için Launchpad gibi sistemler kolaylık sağlayabilir. Bunlar Mac kullanıcıları için yaratılmış özel sistemlerdir. Fakat profesyonel anlamda bir Mac kullanıcısı uygulamayı çalıştırmak için saniyeyi yeterli görür. Command + boşluk tuşuyla açacağı Spotlight satırına açacağı uygulamanın birkaç harfini yazması uygulamanın belirmesine yeterli olacaktır. Seçerek uygulamayı açmak saniyeler sürer.

Uygulama Açıkken Masaüstünü Görmek Çok Basit
Uygulama açıkken masaüstünü göremeyenler için ilk öneri Command + F3 olacak. Fakat bu yöntemde Mac için profesyonellere uygun bir yöntem değil. Uzman bir Mac kullanıcısı masaüstünü görmek için ufak bir parmak hareketi kullanır. Trackpad üzerinde başparmağımız ve 3 parmağımızı koyarak açalım ve karşımızda beliren masaüstüne merhaba diyelim. Tekrar geri dönmek için parmaklarımızı eski yönüne doğru hareket ettirmemiz yeterli olacak.

Dosyaları Açmadan Bakmak
Mac üzerinde uzmanlar tarafından en sık kullanılan yöntemdir. Dosyaları açmadan göz atmanın yolu boşluk tuşundan geçer. Space tuşuna basarak var olan resim, Excel, World, sunum, müzik ve video içeriklerini açmayla uğraşmadan ve zaman kaybetmeden görebilirsiniz. Quick Look adı verilen özellik Mac uzmanı olmanın başlıca etkenlerinden biri.

Mission Control kullanmak
Mac çok derin bir dosya sistemine sahiptir. Bazen klasörler ve uygulamalar arasında kaybolduğunuzu hissedebilirsiniz. Fakat uzman bir Mac kullanıcısı Mission Control ile bu sorunun üstesinden gelmektedir.

Menü Seçenekleri Gözünüze Az Mı Geldi?
Mac için dosyalarda yer alan menü çubuğunda işlevsel öğelerin hepsine yer verilmiş. Fakat gizlenmiş bazı işlemleri görebilmek tamamen sizin elinizde. Mac ile uzman bir kullanım için kullanacağınız bir takım kısa yol tuşları sizi başka sürpriz menülere yönlendirebilir. Kullanacağınız tuşlar shift, command, option (alt), control tuşlarıdır

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol