Telefon İle Daha İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Telefon İle Daha İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Telefon ile fotoğraf çekmek artık akıllı telefonların da gelişmesi ile birlikte daha popülerleşti ve profesyonel kameraların yerini bile aldı diyebiliriz. Üstün özelliklere sahip akıllı telefonların kameraları sayesinde birbirinden güzel fotoğraf çekmeniz mümkün. Günlük olarak milyonlarca fotoğraf çekiliyor ve sizin bir farkınız olmalı , siz daha iyi fotoğraf çekmelisiniz. Peki bu farkı nasıl yaratacaksınız ?

Bir kişiye güzel fotoğraf çekmeyi öğretmek hiç de kolay değildir çünkü bu biraz insanın içinden gelen bir şeydir ve kişiye göre değişen bir durumdur. Sizin algıladığınız bir açıyı belki biz algılayamayabiliriz veya ufak bir nesnede ki güzelliği fark eden siz olabilirsiniz. Neyse demek istediğimiz o ki herkesin kendi fotoğraf algısı ve kendi fotoğraf çekme tarzı vardır.

Ancak kişilere ufak tefek ipuçları verilebilir. Fotoğrafları hangi açılardan hangi mod ile nasıl çekeceğini anlatabilirsiniz. Bu küçük ipuçları fotoğrafların olduğundan daha güzel olmasını ve anı daha iyi bir açı ile yakalamanızı sağlayacaktır. Bizde sizler için tam 6 tane ipucu vereceğiz fotoğraf daha iyi nasıl çekilir ile alakalı.

1-Yukarıdan Fotoğraf Çekmek

lg-photo-tips-1

Yani bu çekim modeli öncelikle arkanızda ki manzarayı göstermek için kullanacağınız bir çekim açısı. Bu sayede daha pürüzsüz bir hata kavuşurken arkanızda ki manzarayı da daha iyi sergileyebilirsiniz. Yukarı dan aşağıya doğru çekerken çene yapınızı biraz daha öne verirseniz yani gülümser iseniz tam istediğiniz bir fotoğrafı yakalayabilirsiniz.

2-Deklanşör Hızını Değiştirin

lg-photo-tips-2

Deklanşör hızı bir çok kişinin kullanmadığı veya dikkat etmediği bir özellik. Bunu genellikle bir hareket var iken kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Resimde de bir örnek var ve ırmağın akışının ne kadar da farklı göründüğünü kendiniz görebilirsiniz.

Deklanşör hızı ne işe yarıyor derseniz kameranın odaklanmasını değiştiriyor diyebiliriz. Eğer deklanşör hızı fazla ise odaklanması da bir o kadar iyi olur ve her ayrıntıyı yakalar. Şimdi her ayrıntıyı yakalıyor olması daha güzel fotoğraf çıkacağı anlamında gelmez. Duruma göre deneyip test edebilirsiniz. Kimi zaman tersi daha etkili fotoğraflar elde etmenizi sağlayabilir.

3- 3’ler Kuralı

lg-photo-tips-3

Bir profesyonel fotoğrafçıya sorsanız fotoğraf çekmenin ipucu nedir dikkat etmemiz gereken şey nedir ? diye. Sizde diyeceği tek şey fotoğraf bir kompozisyon yakalamış olmanız diyecektir. Şimdi durum böyle iken bu kuralı nasıl uygularız derseniz 3’ler kuralı diyebiliriz.

Bu kuralı uygulamak içinde telefon kamerasında 3lü ızgara özelliğini açıyoruz ve fotoğraf çekmeye başlıyoruz. Tabi bu kuralı uygulamak için yapmanız gereken şey şu. Bir yere odaklanmak istiyorsunuz ve o odaklandığınız yere kareyi denk getirin ve karenin her köşesi o noktaya isabet etsin. Fotoğrafı bu şekilde daha çekebilirsiniz. İllaki ortadaki karenin köşeleri değil sağda soldaki karenin köşelerini de o odaklandığınız objeye denk getirmek iyi olacaktır.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu