Android Telefon Kodları

Android tablet ve telefonlarınızda cihaz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşarak bir çok işlemi yapabileceğiniz Android telefon kodlarını  bu yazımızda ele alacağız.

Android telefonlarının hepsinde bazı detaylara bakabileceğiniz, ya da sistemsel değişiklerini yapabileceğiniz bazı kodları bulunmakta. “Android Gizli Kodları” olarak adlandırılan bu kod sistemlerini telefonun arama bölümünden bahsedilen kodları girerek detaylara ulaşabiliyorsunuz.

USSD kodu ne demek?

USSD, kullanıcıların tuş takımında girdikleri kodlar ile standart cihaz ayarlarından ulaşamayacağı bazı operatör ya da cihaz ayarlarına ulaşmasını sağlayan telefon yazılımlarının ‘arka kapıları’dır. USSD, Unsctructered Suplementary Service Data ifadesinin kısaltılmışıdır.  Türkçemizde Yapılandırılmamış Tamamlayıcı Hizmet Bilgisi anlamında kullanılmaktadır.

USSD kodu ne işe yarar?

Bu kodları kullanarak servis sağlayıcıların bilgisayarları ile iletişim kurabilir ya da cihazınızın arkasında yer alan özellikleri keşfedebilirsiniz.

Android kodları nasıl kullanılır?

Herhangi bir kişiyi ararken kullandığınız numara çevirme ekranına giriş yapmanız ve hemen aşağıda yer alan kodları bu ekranda tuşlamanız çoğu zaman kendi başına yeterli olacaktır. Bu kodlar genellikle (*) ya da (#) ile başlar ve yine (*) ya da (#) ile biter.

Android telefon kodları (USSD Kodları)

Android işletim sistemine ait kodları kullanabilmek için herhangi bir internet ağına bağlı olmanız gerekmiyor. Yalnızca telefonunuzun arama ekranına, söz konusu kodları yazmanız yeterli.

Android Telefon Kodları
Android Telefon Kodları

Genel Test kodu

Kod: *#0*#

Bu kodu tuşlayarak akıllı telefonunuzdaki işlevlerin beklendik bir şekilde çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Ekranı, sensörleri, titreşimi ve çok daha fazlasını buradaki kütüphane üzerinden test edebilirsiniz. Yine de her akıllı telefonda çalışmadığını gözlemliyoruz. Bu nedenle akıllı telefonunuzu kontrol etmek için çeşitli üçüncü parti uygulamalardan yardım almayı düşünebilirsiniz.

Android Telefon Kodları
Android Telefon Kodları

Alan Modu kodu

Kod: *3001#12345#*

Bu kodu tuşlayarak yerel ağ ve baz istasyonları hakkında çeşitli çevrim içi bilgilere erişebilirsiniz. Muhtemeln yerel baz istasyonunca ölçülen RSSi hakkında bilgi sahibi olmak işinize yaramayacak ancak kurcalamak eğlencelidir.

IMEI bulma kodu

Kod: *#06#

Bütün akıllı telefonlarda kullanabileceğiniz bu kod ile birlikte akıllı telefonunuzun IMEI numarasını görüntüleyebilirsiniz. Bu, çeşitli durumlarda işinize yarayabileceği için kodu aklınızda tutmak faydalı olacaktır. Ayrıca bu IMEI numarasını bir yerlere not etmeyi de ihmal etmeyin.

Çağrı yönlendirme kontrolü kodu

Kod: *#67#

Bu kod meşgul olduğunuzda ya da aramaları reddettiğiniz durumlarda çağrıların hangi numaraya yönlendirildiğini görmenizi sağlar. Varsayılan olarak muhtemelen operatörünüzün sesli posta hizmetine yönlendirildiğini göreceksiniz. Bu ayarı akıllı telefonunuzun ayarlar uygulamasından, operatörünüzün internet sitesinden ya da müşteri hizmetlerinden değiştirebilirsiniz.

Çağrı Kimliğini Gizleme kodu

Kod: #31#

Eğer arayacağınız kişinin telefon numarasından önce bu kodu uygularsanız, karşı taraf arayanı ‘Bilinmeyen Numara’ olarak görüntüleyecektir. Örnek uygulanışı #31#05300000000 gibidir. Tabii bunun için alternatif bazı yöntemlerin daha olduğunu hatırlatalım. Buna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

SMS Mesaj Merkezi kodu

Kod: *5005*7672#

Bu kod size kısa mesaj, mesaj merkezi numaranızı söyleyecektir. Bu bilgiye neden ihtiyacın olduğu konusunda herhangi bir fikrim yok ancak işte burada.

Çağrı Bekletme Ayarı kodu

Kod: *43# / #43#

Bu kod ile birlikte başka birisi ile konuştuğunuzda çağrı bekletme ayarını aktif hale getirebilirsiniz. İlk kod aktif hale getirirken ikinci kod ise ayarı kapatacaktır.

Sizler için hazırladığımız bu rehberin de sonuna geldik. Peki siz listedeki kodları denediniz mi ve kaçı sizin akıllı telefonunuzda çalıştı? Konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar sekmesinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Batarya Durumu Kontrolü kodu

Kod: *#0228#

Neredeyse her telefonda uygulanabilen *#0228# kodunu arama ekranına girmeniz halinde batarya durumunuz hakkında detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

Voltaj durumu başta olmak üzere bataryanın tüm teknik verilerine erişebilirsiniz.

GPS Testi kodu

Kod: *#*#1575#*#*

Artık günümüzde akıllı telefonların en çok kullandığı özellik haline gelen GPS’inizi *#*#1575#*#* ya da *#*#1472365#*#* kodunu yazarak test edebilirsiniz.

WiFi Test kodu

Kod:*#232339#

Wi-Fi bağlantınızda sorun olduğunu düşünüyorsanız *#232339#, 526#*#*#*#* ya da 528#*#*#*#* kodlarından biriyle test edebilir, telefonunuzun WLAN ağında herhangi bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz.

Bluetooth Test kodu

Kod:*#*#232331#*#*

GPS ve WiFi’da olduğu gibi bluetooth bağlantınızın nasıl olduğunu ve sorun olup olmadığını *#*#232331#*#* kodu ile test edebilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönme (Hard Reset Kodu)

Kod:*2767*3855#

*2767*3855# kodunu kullanarak fabrika ayarlarına dönerek telefonunuzu ilk günkü haline sıfırlayabilirsiniz.

Cihaz Yazılım Yenileme (Soft Reset kodu)

Kod:#*#7780#*#*

Verileriniz kaybolmadan yazılım konusunda bir yeniden yükleme yapmak isterseniz #*#7780#*#* kodunu kullanabilirsiniz.

Cihaz Sürüm Kontrolü kodu

Kod: *#1234#

Gerekli durumlarda telefonunuzda bulunan yazılım sürümünü kontrol etmek isterseniz *#1234# kodunu kullanabilirsiniz.

Genel Test Kodu

Kod:*#0*#

*#0*# kodunu girerek direkt olarak test edebileceğiniz tüm testleri görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu