Bilgisayar Açılışta Bios Ekranında Kalıyor!

Bu yazımızda bilgisayarı açtığımda bios açılıyor, bios kendiliğinden açılıyor, bilgisayar direk biosa giriyor gibi sorunların çözümünü anlatacağız.

Bilgisayar açılışta BIOS ekranında kalıyor sorunu için aşağıdaki çözümleri sırasıyla yapın mutlaka sorununuz çözülecektir.

Bilgisayar Açılışta Bios Ekranında Kalıyor Sorunu Çözümü

Bilgisayar açılışta BIOS ekranında kalıyor sorunu için aşağıdaki çözümleri sırasıyla yapın mutlaka sorununuz çözülecektir.

BIOS ayarları ile bu porblem çözelbilmektedir. Ancak ayarları karıştırmadan önce aşağıdaki basit işlemleri yapın.

  • Bilgisayarınızın elektrik kablosu çekiliyken bilgisayar da ki bios pilini çıkarın 5-10 dakika boşta bios pilini bekletin. Sonra bios pilini geri takıp sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
  • Bu şekilde yaptıktan sonra sorununuz çözülmediyse bilgisayarınız da ki hard disk kablolarını kontrol edin. Kablolar çıkmış veya temassızlık olabilir. Kabloları çıkarıp geri takın kablolarda bir problem varsa bu işlem bu problemi giderir.

Adım 1# Öncelikle BIOS’a girmeniz gerekiyor. BIOS’a giriş genelde Del ve F2 tuşlarıyla sağlanır. Ancak her markanın BIOS ayarlarına girişi kendine has özel tuşlarla yapılır. Buradaki yazımızda tüm markaların hangi tuşlarla Bios’a giriş sağlanacağını öğrenebilirsiniz.

Adım 2# BIOS’a girdikten sonra Security sekmesinden  Secure boot management bölümüne girin.

Adım 3# Burada Secure boot Disabled Default Key Provisioning=Disabled olarak seçin ve Clear Secure Boot Keys seçeneğini keys enter ile devredışı bırakın.

Adım 4# Son olarak Boot sekmesine gelerek Launch CSM=Enabled olarak seçilip F10 ile ayarları kaydederek çıkış yapın.

Bilgisayar Açılışta Bios Ekranında Kalıyor!

Tekrar Biosa girildiğinde Optik sürücü görülecektir

Bir başka sorunda, PC her açıldığında BIOS ayarlarına giriyorsa, BIOS ayarları sıfırlanıyor olabilir.

BIOS ayarlarının sıfırlanması BIOS pilinin bittiği, zayıfladığı anlama gelir. BIOS pillerinin de normal piller gibi bir ömrü vardır.  Pil zayıfladığında artık pc kapandığında BIOS bilgilerini saklayamaz duruma gelir. Bu durumda çözüm olarak BIOS pilini değiştirmek gerekir. BIOS pilini değiştirmek oldukça kolay bir işlemdir. BIOS pili anakart üzerinde bulunur ve bir saat piline benzer.

Daha detaylı bilgi için BIOS pili nedir başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu