Staking yani Stake Etme Ne Demek?

Staking yani Stake etme kavramını pasif gelir kapılarından birisi olan Kripto para işine bulaşmış herkes duymuştur.

Kripto para piyasasında daha fazla para kazanma yöntemlerinden olan Staking hakkında kafanıza takılan soruların cevaplarına yer veriyoruz.

Stake etme ne demek?

Staking, belirli kripto paralardan günlük, haftalık veya aylık dönemlerde ödül kazanmanızı sağlayan bir metoddur. Stake etmek kavramı Proof of Stake (POS) mekanizması ile beraber kripto paralara gelmiş bir kavramdır.

Staking işleminde cüzdanınızda bulunan varlıklarınız üzerinde transfer yada harcama gibi işlemler yapmıyorsunuz yani tüm kripto varlığınızı kilitliyorsunuz. Bunun karşılığında da ödül kripto para kazanıyorsunuz. Yani bir anlamda faiz kazanıyorsunuz.

Bu ekstra kazan oranı, madenciliği yapılacak olan kripto para birimine bağlı bir durumdur. Temelde cüzdanınızda bakiyeniz ne kadar yüksekse o kadar kazanç elde edersiniz.

Staking nasıl yapılır?

Elinizdeki kripto para Stake yapmaya izin veriyorsa, varlıklarınızın bir kısmını stake edebilir ve bu varlıklardan zamanla faiz ödülü kazanabilirsiniz.

Staking işlemi Stake havuzu ile yapılır.

Staking yani Stake Etme Ne Demek?

Staking havuzları, aynı kripto para biriminin Proof of Stake ile madenciliğinin yapıldığı ve farklı kişilerin kazanç oranının artması için varlıklarını birleştirerek yaptıkları madenciliktir.

Öncelikle Stake edebileceğiniz kripto paraları öğrenmeniz gerekiyor. Bütün kripto paraların tabiiki stake etme özelliği yok.

Stake edeceğiniz kripto para için mutlaka bir minimum rakam vardır. Yani şu kadardan aşağısını Stake edemezsiniz gibi.  Eğer bu şartlar tamamsa kripto para cüzdanınızdan Stake havuzuna kripto para atarak Staking işlemine başlayabilirsiniz.

Staking’in avantajlarından birisi de piyasanın düşüşünden bağımsız olarak para kazanmaktır denilebilir. Ancak Stake süresi zarfında paranızın değeri yükselir veya düşerse, kazançları sabitlemek veya daha fazla kaybı önlemek için satış yapamazsınız demektir. Kilitleme süresi bitene kadar beklemeniz gerekir.

Bunun yanında farklı bir kripto para yatırımı düşündüğünüzde elinizdeki varlıklar kilitli stake durumundaysa elden çıkaramaz ve yeni fırsatları kovalayamazsınız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu