Şarj Yuvasında Nem Algılandı Sorunu Nedir, Çözümü Var mı?

Suya ve Toza dayanıklı olarak üretilen IP68 sertifikalı ürünlerde karşılaşılan şarj yuvasında nem algılandı sorunu nedir ve nem algılandı sorunu çözümü var mı yazımızda anlatacağız.

Şarj yuvasında nem algılandı sorunu nedir?

Bağlantı noktasını kontrol et, Şarj yuvasında nem algılandı uyarsının gelmesinin nedeni, telefon üreticilerinin güvenlik amacıyla cihazlarına yerleştirdiği sensörden kaynaklanmaktadır.

Bu sensör, Micro USB veya Type-C giriş alanlarının nemli ya da ıslak olması durumunda, ‘nem algılandı‘ uyarısını gösteriyor ve cihazın şarj işlemini devam ettirmiyor. Bu durum, şarj girişi ıslakken cihazın şarj olmasına ve bu sebeple kısa devre yaparak yanmasına engel oluyor.

Şarj Yuvasında Nem Algılandı Sorunu Nedir, Çözümü Var mı?

Telefonunuzu gerekmedikçe şarj yuvası nemli iken şarj etmeye çalışmayın.

Şarj yuvasında nem algılandı sorunu nasıl çözülür?

Nem algılandı sorununun kesin bir çözümü henüz bilinmiyor ancak bazı kullanıcıların deneyimleyerek bu problemi çözdükleri söyleniyor. Aşağıda nem sorununa çözüm olabilecek önerilerini bulabilirsiniz.

1 Telefonunuzu çok iyi bir şekilde kurulamanız gerekmektedir.Bunun için bir pamuk ya da kulak çöpü kullanılabilir. Özellikle şarj girişi tuzlu suyla temas ettiyse, müdahalenizi daha hızlı yapın.

2 Bu uyarıyı aldığınızda telefonunuzu temizlediğiniz halde çözümlüyorsa kapatın. Telefon kapalı iken şarj etmeyi deneyin. Şarj oluyorsa birkaç dakika bekleyin ve telefonu açıp şarj etmeye devam edin.

3 Telefonun şarj etme sorunu devam ediyorsa USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayara bağladıktan sonra telefonda çıkan seçeneklerde “sadece şarj” seçeneğini uygulayın.

4 Telefonunuz hala şarj etme moduna geçmiyorsa; Ayarlar>Uygulamalar’a girin Sağ üstteki üç noktadan Sistem Uygulamalarını Göster>USBSetting>Kayıt Yeri>Veriyi Sil ‘ Ön Belleği Temizle işlemlerini sırasıyla yapın. Fakat bu işlemi uygulamadan önce, verilerinizi yedeklemeniz gerekebilir.

5 Cihazı sıfırlayın. Cihazınızı sıfırlamak için de, şarj seviyenizin %30 üzerinde olması lazım. Yoksa sıfırlama işlemine şarjınız yetmeyebilir ve bir daha çalıştırabilmeniz için servise göndermek zorunda kalabilirsiniz. Cihazınızı sıfırlamadan önce, telefonunuzda bulunan bütün bilgilerinizi yedekleyin. Google hesaplarınızı kaldırın ve tuş kombinasyonlarını kullanarak sıfırlama işlemini yapın.

6 Bu çözümler işe yaramıyorsa telefonun tüm parçalarını (çıkarabildiğinizi) çıkarın. Tüm parçaları ve telefonu bir pirincin içine gömün. Telefonu ve parçalarını en az 24 saat pirinçte bekletin ve çıkarın. Telefon parçalarını takıp şarj etme durumunu deneyin.

7 Bu durumlardan hiçbiri sorunu çözmüyorsa sensörlerle sorun olma ihtimali yüksektir. En kısa sürede telefonunuzu teknik servise götürün.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu