Bilgisayar

Bilgisayar Uzun Süre Açık Kalırsa Ne Olur?

Son Güncelleme: 8 Aralık 2020

Bilgisayarı açıp günlerce hatta haftalarca kapatmayanlardansanız bilgisayar uzun süre açık kalırsa ne olur, bilgisayarı kapatmamanın zararları var mı yada bilgisayarı kapatmak ne faydalar sağlar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bilgisayar sabaha kadar açık kalsa ne olur?

Günümüz bilgisayarları, çok daha güçlü donanımlara sahiptir. Bu nedenle bilgisayarınızı geceleri kapatmanız şart değildir.

Peki Bilgisayar uzun süre açık kalırsa ne olur?

Bilgisayar donanımlarımızın gücü ne olursa olsun belirli bir kullanım ömürleri vardır. Bilgisayarı sürekli olarak açık tutmak donanımların sürekli bir işlem görmesine, bu nedenle de kullanım ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

Uzun süre açık kalan bilgisayarda en sık rastlanan sorunlardan biri aşırı ısınmadır. Bu ısınma ana kartı ve buna bağlı ek öğeleri olumsuz etkileyebiliyor. Eğer cihazda UPS akım dengeleyici yoksa ani elektrik kesintisi olması ve düzensiz cereyanlardan da olumsuz etkilenebiliyor.

Bilgisayarı ihtiyacımız olmadığında kapatmak ve donanımları temiz tutmak, kullanım ömürlerini arttıracaktır.

Bilgisayarı kapalı tutmanın faydası var mı?

Bilgisayarı düzenli olarak kapatmanın en büyük faydası enerji tasarrufudur. Yalnızca uyuduğunuz sırada bilgisayarınızı kapatmak bile her ay %30 enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu