CBR Dosyası Nasıl Açılır?

CBR Dosyası Nasıl Açılır?

CBR Dosyası nedir, CBR Dosyası nasıl açılır, CBR uzantılı dosyaları açmak için hangi programa ihtiyacım var?

Sitemizde sık sık bazı bilinmeyen dosya uzantılarının nasıl açılacağınza dair bilgiler vermekteyiz. Bu bilgiler arasına CBR dosyalarının ne olduğu ve nasıl açılacağına dair çözümüde koymaya karar verdik.

CBR Dosyası Nedir?

.cbr dosyası , içinde .jpg, .png ya da .bmp gibi resim dosyalarının sıkıştırılıp özel bir programla görüntülenen bir dosya uzantısıdır. CBR (Constant Bit Rate) özellikle çizgi roman dosyalarında karşınıza çıkar ki, herhangi bir çizgi roman indirme sitesinden çizgi roman indirdiğinizde uzantısının cbr yada benzer eş dosyalar cbz , cbt , cba gibi bir formatta olduğunu görebilirsiniz.

Peki CBR Dosyası Nasıl Açılır?

Aşağıda örnek olarak .cbr uzantılı bir dosya görüntüsü verdik.

CBR Dosyası Nasıl Açılır

Şimdi CBR dosyalarını nasıl açacağız bakalım.

CBR uzantılı dosyaya sağ tıklayıp ‘Özellikler’ seçeneğini seçin ve ardından çıkan pencerede kırmızıyla işaretlediğim yerdeki ‘Değiştir’ butonuna basarak “Birlikte Aç” özelliğini çalıştırın.

CBR Dosyası Nasıl Açılır

CBR dosyalarını açmak için programımız WinRAR olacak. Bilgisayarınıza kurulu ise “Birlikte Aç” penceresinde “Winrar” seçeneği belirecektir. Eğer bilgisayarınızda WinRAR yüklü değilse buraya tıklayarak indirin.

CBR Dosyası Nasıl Açılır

.cbr uzantılı dosyayı açmak için “Birlikte Aç” pencersinde WinRAR’ıişaretleyerek “Tamam” butonuna tıklayın.

CBR Dosyası Nasıl Açılır

Dosya WinRAR ile açıldığında aşağıda gördüğünüz gibi dosyanın içerdiği tüm resimler ortaya çıktı. Burada ‘Dizine Çıkart’ butonuna basarak dosyaları bilgisayarınızdaki uygun bir klasöre kopyalayın. Artık çizgi romanınızı okumaya başlayabilirsiniz.

CBR Dosyası Nasıl Açılır

Sosyal Medyada Paylaşın:

11 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın