Nedir, Nasıl Yapılır

CİMER’e Başvuru Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kısa adı ile CİMER nedir, CİMER’e başvuru nasıl yapılır anlatarak CİMER dilekçesi örneği paylaşacağız.

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), Türkiye’de yaşayan vatandaşların doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na şikayet, istek, öneri, ihbarlarını iletebileceği resmi bir platformdur.  Yeni hükümet sisteminde Başbakanlık makamı olmadığı için BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) sitesi de kapatıldı ve aktif olarak CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) faaliyete girdi.

CİMER ile tüm şikayet, talep, ihbar, görüş ve önerileriniz yetkili mercilere ulaştırılabiliyor. CİMER sistemi tüm bakanlıklar ile koordineli bir şekilde çalışıyor ve sorununuzun çözümü için, ilgili mercilerle anında iletişime geçiliyor. Bu sayede kısa zamanda sorununuz mümkün ise çözüme kavuşturuluyor.

CİMER’e Başvuru Nasıl Yapılır ?

CİMER Başvurunuzu dilerseniz direk CİMER web sitesi (https://www.cimer.gov.tr/) üzerinden yada e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

1 e-Devlet üzerinden CİMER sistemine girmek için öncelikle buraya tıklayın.  e-Devlet şifreniz ile oturum açın.

2 Hemen bu alanda Yeni Başvuru ifadesine tıklayın.

CİMER'e Başvuru Nasıl Yapılır

3 Burada gelecek ekranda öncelikle üst bölümden talep türü seçilmelidir. Altta yer alan kişisel bilgilerinizide kontrol ettikten sonra ileri butonuna tıklayın.

CİMER'e Başvuru Nasıl Yapılır

4 Bir sonraki ekranda dilekçemizi yazmaya başlayabiliriz.

CİMER'e Başvuru Nasıl Yapılır

CİMER Dilekçesi nasıl yazılır diye soranlar olacaktır.

CİMER’e yazılan dilekçeler 3071 sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında ele alınmaktadır. Dilekçe yazarken resmi bir üslup kullanın, kısa ve anlaşılır cümleler kurun ve dilekçenizi kişiye değil de bir kuruma yazadığınızı unutmayın.

Dilekçe şartlarını taşımayan başvurular esastan redddedilir ve işleme alınmaz. Gerçeğe aykırı beyanda bulunmak dilekçelerin esastan reddine sebep olan bir başka etken olup aynı zamanda dilekçe yazana karşı cezai yaptırımlara sebep olabilir.

Konu altında CİMER dilekçe örneği bulabilirsiniz.

CİMER başvuru dilekçesi sorgulamak için;   https://www.cimer.gov.tr/Basvuru/Basvurularim sayfasında bulunan Başvuru Sorgula kısmına sistem tarafından verilen dilekçe başvuru sayısını yazarak kontrol edebilirsiniz.

CİMER Dilekçesi Örneği

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM
MERKEZİ MAKAMINA;
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06550 Beştepe – ANKARA

BAŞVURAN : Ad, Soyad, adres ve iletişim bilgileri
TALEP KONUSU :
AÇIKLAMALAR :

1-…(Bu kısıma gerekli açıklamayı maddeler halinde yapabilirsiniz.)
2-…

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda kısaca açıklanan nedenlerle, ilgili sorunun giderilmesi
saygılarımızla arz ve talep ederim. …/…/…

(Not: Açıklamalar ve talep kısmında gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde düzenleyebilirsiniz.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu