Nedir, Nasıl Yapılır

Ebeveynlerinin Kan Grubuna Göre Çocukların Kan Grubu Ne Olur ?

Hangi kan grupları birbiriyle uyuşur? Kan uyuşmazlığı nedir? Ebeveynlerinin Kan Grubuna Göre Çocukların Kan Grubu Ne Olur ?

Anne babadan çocuğa kan grupları Mendel kanunlarına göre aktarılır. Buna göre bir anneden alınacak gen, birde babadan alınacak gen çocuğun kan grubunu belirleyecektir.

Kan A, B, AB, 0 olmak üzere 4 gruba ayrılırken, rh negatif ve pozitif olmak üzere kendi her kan grubu kendi içerisinde 2 bölüme ayırıldı. Her vatandaşın kendi kan grubunu bilmesi hayati önem taşımaktadır. Kan grupları konusunda sadece kendi grubumuzu bilmek yeterli değildir.

Kan grupları aslında sadece grubumuzu bildiğimizde yeterli gibi görünse de karmaşık bir yapıya sahiptir. Her bir kan grubunun kendine özgü özellikleri vardır. Her grup kendi grubuna kan verebilirken, farklı grubada kan verebilir, yada herkese kan veren grup kimseden kan almayabilir.

Ebeveynlerinin Kan Grubuna Göre Çocukların Kan Grubu Ne Olur ?

Hangi Kan Grubu Kime Kan Verir, Kan Alır?

AB Rh+ Tüm kan gruplarından kan alabilir. AB Rh- Tüm Rh- kan gruplarından kan alabilir. A Rh+ O Rh- O Rh+ A Rh- A Rh+ kan alabilir. A Rh- O Rh- A Rh- kan alabilir. B Rh+ O Rh- O Rh+ B Rh- B Rh+ kan alabilir. B Rh- O Rh- B Rh- kan alabilir. O Rh+ O Rh- O Rh+ kan alabilir. O Rh- O Rh kan alabilir.

AB Rh+ AB Rh+ kan verebilir. AB Rh- AB Rh- AB Rh+ kan verebilir. A Rh+ A Rh+ AB Rh+ kan verebilir. A Rh- A Rh+ A Rh- AB Rh+ AB Rh- kan verebilir. B Rh+ B Rh+ AB Rh+ kan verebilir. B Rh- B Rh+ B Rh- AB Rh+ AB Rh- kan verebilir. O Rh+ Tüm Rh+ kan gruplarına kan verebilir. O Rh- Tüm kan gruplarına kan verebilir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı erkek pozitif (+) kadın negatif (-) ise ailede kan uyuşmazlığı vardır. Bu ailede doğan çocuk eğer negatif (-) kan grubuna sahipse sağlık sorunlarına neden olabilir. Evlilik öncesi sağlık kontrollerinde bu uyuşmazlık incelenmektedir. Uyuşmazlık olan çiftler bilgilendirilirken, çiftler aşı vurulmalıdır.

Ebeveynlerinin Kan Grubuna Göre Çocukların Kan Grubu Ne Olur ?

Ailedeki anne babaların kan grupları çocuğun kan grubunu belirlemektedir. 0 grubu ile AB grubu anne babanın çocukları her zaman ya A grubu ya da B grubu doğar. Bu çiftin AB yada 0 grubu çocukları olamaz. 0 grubu ile 0 grubu çiftin her zaman 0 grubu çocukları olur.

AB ve AB grupları olan anne babadan hiç bir zaman 0 grubu çocuk doğmaz.

A; B ya da AB grubu çocuk doğar. A ve B gruplarında ki çiftlerin A; B, AB ya da 0 grubu çocukları doğabilir.

AB kan grubuna sahip birisi hangi kan grubuyla birleşirse birleşsin hiçbir zaman 0 kan grubu çocuğu olmaz. 0 kan grubu hangi kan grubuyla eşleşirse eşleşsin hiçbir zaman AB kan grubu olan bir çocuğu olmaz.

Şarkılar Neden Dilimize Takılır ?

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu