Ekran Dokunmatiği Bozulursa ne Yapılır ?

Tablet yada telefon ekran dokunmatiği bozulursa, dokunmatik ekran çalışmıyor yada ara ara çalışırsa hemen paniklemeyin ilk etapta şunları yapın!

Ekran Dokunmatiği Bozulursa ne Yapılır ?

Dokunmatik ekranın performansı kirden, ısıdan veya cihaz kapaklarının ya da ekran koruyucuların kullanımından etkilenebilir.

Dedik ya hemen paniklemeyin ilk etapta şunları yapın;

  • Dokunmatiğin çalışmaması telefon yada tablet üzerinde bulunan kılıf, ekran koruyucu ya da jelatin kaynaklı olabilir.  Öncelikle cihaz üzerinde bulunan bu metaryalleri çıkarın Ekranınızın herhangi bir bölgesinde bulunan lekeler veya izler dokunmatik hassasiyetini etkiliyor olabilir. Antistatik bez kullanarak ekranınızı dikkatli bir şekilde temizleyiniz..
  • Bazı uygulamalar dokunmatik alanın ara ara etkilenmesine sebebiyet verebilir. Bu uygulamaları silin.
  • Telefon hafızası dolmaya başlamış olabilir. Hafızayı kontrol edin. Dosyalarınızı yedekleyin ve silin. Genelde fotoğraf ve videolar hafızayı doldurur.
  • Telefon güncellemeleri, sizler tarafından yapılan bazı hatalar yazılımsal bir şekilde dokunmatiği etkileyebilir. Telefonu yedekleyerek fabrika ayarlarına dönün.
  • Durduk yere dokunmatik alan çalışmıyor ise telefonu kapatıp tekrar açın.

… ve son olarak eğer çıkartılabilir pile sahip bir telefon kullanıyorsanız pili değiştirin. Bazı durumlarda pilin değiştirilmesi dokunmatik ekran çalışmıyor sorununa çözüm olmaktadır.

Yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen telefon dokunmatik ekran çalışmıyor ise sorunun kaynağı ekran olabilir.  Telefonun aldığı darbeler sonrasında ön cam ile ekran arasında bulunan dokunmatik alan hasar görmüş olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşılıyor ise tek çözüm yolu ekran değişimidir.

Telefonunuz garanti kapsamından çıkmadıysa telefonunuzu yetkili servise götürün.

Telefonun ekran dokunmatiği kaça yaptırılır die srouyorsanız sitemizde sürekli güncellenen dokunmatik ekran değişim ücretleri konularını arama çubuğumuzdan aratın. Güncel ekran değişim fiyatlarını bulacaksınız.

Birde telefon ekranının kendi kensine basması sorunu var. Bu sorunun kaynağı ve çözümü içinde buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu