En iyi Windows 10 Sürümü Hangisi?

Windows 10 sürümleri karşılaştırması yaparak sizin için en iyi Windows 10 sürümü hangisi, Windows 10 sürümleri arasındaki farklar nelerdir ve hangi sürüm tercih edilmeli gibi bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Geçmişte olduğu gibi, Microsoft farklı ürün grupları ve kullanıcı eğilimlerine yönelik olarak çeşitli Windows 10 sürümleri sunmaktadır. Bu sürümler, nihai tüketicilerden küçük işletmelere ve büyük kurumlara kadar, farklı kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaktadır.

Windows 10 sürümleri

 • Windows 10 Home
 • Windows 10 Pro
 • Windows 10 Enterprise
 • Windows 10 Education

Diğer Windows 10 sürümleri

 • Windows 10 Pro for Workstations
 • Windows 10 in S mode
 • Windows 10 IoT
 • Windows 10 Team
 • Windows 10X
 • Windows 10 Mobile

Şimdi bu sürümlerin ayrıntılarına bakalım.

Windows 10 Home ne demek?

PC, tablet veya ikisini bir arada sunan cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir Windows 10 sürümüdür. Daha çok, ev kullanıcılarını hedef almaktadır. İçerisinde kurumsal özellikler yer almaz.

Windows 10 Home Editionda yer alan özellikler;

-Cortana kişisel asistan
-İçerisinde kurumsal özellikler yer almaz.(Örnek : Windows Update for Business gibi )
-PC, tablet veya ikisini bir arada sunan cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir Windows 10 sürüm
-Microsoft Edge web tarayıcı
-Dokunmatik destekli cihazlar için Continuum tablet modu
-Microsoft Edge web tarayıcı
-Daha çok ev kullanıcılarını hedef alır
-XBOX One sahipleri için oyun kaydetme ve paylaşma
-Windows Hello yüz tanıma, iris tarayıcı ve parmak izi ile oturum açma
-Fotoğraflar, Haritalar, Mail, Takvim, Müzik ve Video gibi evrensel uygulamalar

Windows 10 Pro ne demek?

Orta derece işletmeleri ve kullanıcıları hedef alan gelişmiş bir sürümdür. Windows 10 Home sürümündeki tüm özelliklere ek olarak çeşitli iş ve kurumsal özellikleri de bünyesinde barındırır.

Windows 10 Pro’da yer alan özellikler;

-Home sürümündeki tüm özellikler
-Orta derece işletmeleri hedef alan bir sürümdür
-Domain Join servisleri
-Group Policy düzenleyici
-İşletmeler için Windows Update
-BitLocker sürücü şifreleme
-Uzaktan kontrol servisleri
-Windows 10 Home sürümündeki tüm özelliklere ek olarak çeşitli iş ve kurumsal özellikleri de bünyesinde barındırır.

Windows 10 Enterprise ne demek?

Yüksek derece işletmeleri hedef alan sürümdür. Daha çok kurumsal yapılarda kullanılmaktadır. Windows 10 Pro özelliklerinin tamamına sahiptir. Ayrıca geniş BT yapılarına destek olacak bazı avantajlar sağlar.

Windows 10 Enterprice’da yer alan özellikler;

-Pro sürümdeki tüm özellikler
-Cihaz koruma
-Ayrıca geniş BT yapılarına destek olacak bazı avantajlar sağlar
-Uzun vadeli arttırılmış hizmet
-Yüksek derece işletmeleri hedef alan sürümdür.
-Windows 10 Pro özelliklerinin tamamına sahiptir.

Windows 10 Education sürümü

Okullar, kolejler ve üniversiteleri hedef alan bir sürümdür. Okullar için avantajları vardır. Windows 10 Enterprise’ın tüm özelliklerine sahiptir.

Windows 10 Education’da yer alan özellikler;

-Okullar, kolejler ve üniversiteleri hedef alan bir sürümdür.
-Windows 10 Enterprise’ın tüm özelliklerine sahiptir.
-Okullar için avantajları vardır.

Windows 10 fiyatları ne kadar?

 • Windows 10 : 1.299 TL
 • Windows 10 Pro : 1.899 TL

Windows 10 sistem gereksinimleri nedir?

 • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
 • RAM: 32-bit için 1 GB / 64-bit için 2 GB
 • Boş Disk Alanı: 32-bit için 16 GB / 64-bit için 32 GB
 • Ekran Kartı: WDDM 1.0 sürücüsüyle DirectX 9 veya üzeri
 • Ekran: 800×600

Windows 10 kaç GB yer kaplar ?

Windows 10’u çalıştırmak için, en azından 1 gigahertz (GHz) hızında çalışan bir işlemciye sahip olmanız gerekiyor.

32-bit Windows 10 sabit diskte 16 GB yer kaplarken, 64-bit Windows 10, 20 GB alana kuruluyor.

Sistem özellikleri ne kadar iyi olursa işletim sistemi de o kadar daha iyi çalışır.

Windows 10 işletim sistemi için işlemci gibi bileşenlerin yanı sıra RAM miktarı da oldukça önemli konular arasında yer almaktadır.

Fazla RAM miktarı, özellikle yüksek önbellek kullanan uygulamalar için oldukça gereklidir.

Windows 10 kaç GB RAM kullanıyor ?

1 GB RAM: Windows 10’un 32 Bit’lik sürümü için minimum olarak belirlenen RAM miktarıdır. Ancak bu RAM miktarı, günümüzde çok fazla önerilmiyor. Bunun sebebi ise, birkaç internet sekmesini çalıştırırken dahi zorlanması. Temel görevlerin üstesinden zor da olsa gelseniz bile biraz daha performans isteyen uygulamaları çalıştırmayacaktır. Dolayısıyla bilgisayardaki keyfiniz internet tarayıcınızdaki birkaç sekmeden öteye gidemeyecektir.

2 GB RAM:  Bu RAM miktarı ise, Windows 10’un 64 Bit’lik versiyonunu çalıştırmak için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra internet tarayıcınızda birkaç sekmeden fazlasını ve ofis programlarını aynı anda açabilirsiniz. Tabii 2 GB RAM’in yeterli olduğu bazı oyunlar da mevcut. Genelde 2 boyutlu grafiklere sahip olan bu oyunları da 2 GB RAM ile oynayabilirsiniz.

4 GB RAM:  Windows 10 işletim sistemi için en makul minimum değerdir. Windows 10 kullanıcılarının 4 GB RAM miktarından daha az RAM miktarı kullanılması pek tavsiye edilmez. 4 GB RAM ile daha hızlı çalışmanın yanı sıra birçok uygulamayı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Bu uygulamalara, Photoshop ve Lightroom gibi görsel düzenleme uygulamaları da dahil.

8 GB RAM:  Günümüzde Windows 10 işletim sistemi için en ideal RAM miktarı 8 GB’dır. Bu RAM miktarı ile birlikte, birçok uygulamanın ve oyunun RAM ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Adobe, After Effects gibi ağır uygulamalara bile 8 GB RAM miktarının yeterli olacağını belirtiyor. Yakın gelecekte yetmeyecek olsa da yeterli bütçeniz yoksa 8 GB RAM sizin için ideal olabilir.

16 GB RAM:  Bu RAM miktarı şu anda birçok kullanıcı tarafından tercih edilse de bunun geleceğe dönük bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bilgisayarınızı aynı zamanda sanal makine ya da sanallaştırma amaçlı kullanıyorsanız ideal bir tercih olabilir. Onun dışında 16 GB’ın yarısından fazlasının pek kullanılmadığını söyleyebiliriz.

Windows sürümü nasıl öğrenilir?

Windows 10 sürüm numarasını öğrenmek için;

1- Windows + R tuşlarına basın.

2- Ardından açılan çalıştır ekranına winver yazın ve enter‘a tıklayın.

Açılan pencerede kullandığınız işletim sisteminin sürüm numarasını, Windows 10 sürümünü ve İS Derlemesi numarasını kolayca öğrenebilirsiniz.

Diğer Windows 10 sürümleri nelerdir?

Windows 10 Pro for Workstations

Microsoft’un tanımıyla bu “en güçlü Windows” sürümü, Intel Xeon, AMD Opteron ve AMD Epyc gibi işlemcilerle çok yoğun işlemlerin altından kalkabiliyor. 6TB RAM’i destekleyen işletim sistemi, dosya bozulmasına karşı ReFS dosya sistemini kullanıyor. Bu işletim sistemi daha az işlemci kullandığından, perfomans kaybı yaşamadan çok sayıda işlemi aynı anda çalıştırabiliyorsunuz.

Windows 10 in S mode

Eski adı Windows 10 S olan Windows 10 in S mode, uygun fiyatlı cihazlara yönelik bir sürüm ve sadece Microsoft Store üzerinden uygulama yüklemenize izin veriyor. İşletim sistemini tam Windows 10’a yükseltebiliyorsunuz ancak bu durumda S moduna geri dönemiyorsunuz. Windows 10 in S mod, basitliği ve kapalı yapısıyla Chrome OS’a benzetilebilir.

Windows 10 IoT

Windows 10 IoT, nesnelerin interneti olarak bilinen IoT alt yapısı Raspberry Pi 2 ve an Intel Galileo gibi mini bilgisayarlarda ücretsiz olarak çalıştırılabiliyor. Windows 10’un para çekme makineleri, satış makineleri gibi sistemlerde çalışan sürümleri de bulunuyor.

Windows 10 Team

Surface Hub için geliştirilen bu özel işletim sistemi, 55 veya 84 inçlik bir dokunmatik tahta olan cihazla standart olarak geliyor. İşletim sistemi, üç boyutlu nesneleri dokunarak kolayca döndürmenize, Skype for Business video konferansları düzenlemenize ve Microsoft Office uygulamalarını kullanmanıza izin veriyor.

Windows 10X

2019’un son çeyreğinde tanıtılan Windows 10’un bu yeni versiyonu olan işletim sistemi 2020 yılında yaygınlaşan çift ekranlı ve katlanabilir bilgisayarlar için üretildi. Elimizdeki bilgilere göre “Windows 10’un ikiye bölünmüş hâli” olarak tanımlayabileceğimiz Windows 10X, tanıtım görsellerine göre Başlat menüsü yerine Başlat ekranıyla gelecek. İki ekranda aynı anda farklı uygulamalar ile iki farklı işi aynı anda yapabileceğiz ve çift masaüstü üzerinde çalışabileceğiz. Bazı modellerde klavye tak-çıkar mekanizması ile geliyor, bazı modellerde ise ekran üzerinde dokunmatik olarak karşımıza çıkıyor.

Windows 10 Mobile

Mobile sürümler olan Windows 10 Mobile ve Windows 10 Mobile Enterprise doğrudan mobil cihazları hedef almaktadır. Pazarda gereken ilgiyi göremeyince Microsoft tarafından geliştirilmesi durdurulan Windows 10 işletim sisteminin bir sürümüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

Windows 10 Home
Windows 10 Pro
Windows 10 Enterprise
Windows 10 Education
Windows 10 Pro for Workstations
Windows 10 in S mode
Windows 10 IoT
Windows 10 Team
Windows 10X
Windows 10 Mobile

PC, tablet veya ikisini bir arada sunan cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir Windows 10 sürümüdür. Daha çok, ev kullanıcılarını hedef almaktadır. İçerisinde kurumsal özellikler yer almaz.

Orta derece işletmeleri ve kullanıcıları hedef alan gelişmiş bir sürümdür. Windows 10 Home sürümündeki tüm özelliklere ek olarak çeşitli iş ve kurumsal özellikleri de bünyesinde barındırır.

Yüksek derece işletmeleri hedef alan sürümdür. Daha çok kurumsal yapılarda kullanılmaktadır. Windows 10 Pro özelliklerinin tamamına sahiptir. Ayrıca geniş BT yapılarına destek olacak bazı avantajlar sağlar.

Okullar, kolejler ve üniversiteleri hedef alan bir sürümdür. Okullar için avantajları vardır. Windows 10 Enterprise’ın tüm özelliklerine sahiptir.

Windows 10 : 1.299 TL
Windows 10 Pro : 1.899 TL

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM: 32-bit için 1 GB / 64-bit için 2 GB
Boş Disk Alanı: 32-bit için 16 GB / 64-bit için 32 GB
Ekran Kartı: WDDM 1.0 sürücüsüyle DirectX 9 veya üzeri
Ekran: 800x600

Windows 10’u çalıştırmak için, en azından 1 gigahertz (GHz) hızında çalışan bir işlemciye sahip olmanız gerekiyor. 32-bit Windows 10 sabit diskte 16 GB yer kaplarken, 64-bit Windows 10, 20 GB alana kuruluyor. Sistem özellikleri ne kadar iyi olursa işletim sistemi de o kadar daha iyi çalışır. Windows 10 işletim sistemi için işlemci gibi bileşenlerin yanı sıra RAM miktarı da oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Fazla RAM miktarı, özellikle yüksek önbellek kullanan uygulamalar için oldukça gereklidir.

Windows 10 sürüm numarasını öğrenmek için;
1- Windows + R tuşlarına basın.
2- Ardından açılan çalıştır ekranına winver yazın ve enter'a tıklayın.
Açılan pencerede kullandığınız işletim sisteminin sürüm numarasını, Windows 10 sürümünü ve İS Derlemesi numarasını kolayca öğrenebilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol