Nedir, Nasıl Yapılır

Ev Ağı IP Çakışması Sorunu ve Çözümü

Sık rastlanmasada internet bağlantısını sonlandırarak can sıkıcı bir durum haline gelebilen Ev Ağı IP çakışması sorunu ve çözümünü ele alacağız.

Bilgisayarımızda bazen “Sistem Bir IP Adresi Çakışması Algıladı” yada “Bu IP adresi ağda zaten kullanılıyor. Lütfen farklı bir IP adresini yeniden yapılandırın.” uyarıları ile karşılaşılarak, sürekli bağlantı kopmaları yaşayabilirsiniz.

ip çakışması çözümü

IP Çakışması Neden Olur ?

IP çakışmasının başlıca nedenlerinden birisi bir çok bilgisayarın aynı modeme bağlanarak ağ kurulumu esnasında “elle yapılandır” seçeneğini seçmedikleri taktirde oluşmaktadır. IP çakışması sadece birden fazla bilgisayarın tek bir ağa bağlanması ile ortaya çıkmaktadır. Yani tek bir bilgisayarda IP çakışması sorunu ile karşılaşamazsınız.

Bilgisayarda kimi zaman uyarı olarak karşımıza çıkan IP çakışması sorunu kimi zaman da uyarı vermeksizin sürekli bağlantı kopmaları olarak görünüyor.

IP Çakışması Sorunu Çözümü

Arama çubuğuna “cmd” yazarak “Komut İstemi”‘ne tıklayarak “Komut Satırı” penceresini açın.

ip çakışması çözümü

Açılan pencerede “netsh winsock reset” komutunu yazıp Enter tuşuna basıyoruz; daha sonrasında açmış olduğumuz pencereleri kapatıp, bilgisayarımızı yeniden başlatalım.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol