iPhone’un Aşırı Isınması Nasıl Engellenir?

Bu yazımızda, iPhone'un aşırı ısınması halinde yapacaklarınızı ve iPhone aşırı ısınma sorununu nasıl önleyebileceğinizi anlatıyoruz.

iPhone aşırı ısınma sorunu yaşayanlar için iPhone’un ısınmasına neden olan durumları ve iPhone’un aşırı ısınmasının nasıl engelleneceğiniz yazımızda anlatıyoruz.

iPhone, 0 ila 35 santigrat derece arasında en iyi performansta çalışır. iPhone aşırı ısındığında ekranda iPhone’un geçici süreyle kullanılamayacağını belirten bir uyarı belirir.

iPhone'un Aşırı Isınması Nasıl Engellenir?

Bu ısınma uyarısını ciddiye almak gerekiyor aksi takdirde ileride çok ciddi sorunlara neden olabiiyor.

iPhone ısınma sorununa neden olan faktörleri;

 • Yüksek kalitede grafikler içeren mobil oyunlar oynamak
 • Uzun süre boyunca hoparlörden müzik yayını yapmak
 • Güneşte uzun süre kalmak (tüm cihazlar için geçerli)
 • GPS fonksiyonunun açık kalması
 • Uzun süre boyunca internette gezinmek
 • Şarja takılı iken cihazı kullanmak

şeklinde sıralamak mümkün.

Peki iPhone’un aşırı ısınmasını nasıl engelleyeceğiz?

Bu yazımızda, iPhone’un aşırı ısınması halinde yapacaklarınızı ve iPhone aşırı ısınma sorununu nasıl önleyebileceğinizi anlatıyoruz.

iPhone’un aşırı ısınması nasıl engellenir? iPhone ısınınca ne yapılmalı?

iPhone aşırı ısındığında ve ekranda sıcaklık uyarısı belirdiğinde yapılacak en doğru şey aşırı ısınmaya başlayan telefonunuzu bir süreliğine kapatmak olmalı, yani iPhone’u dinlendirmelisiniz. iPhone’unuzu daha soğuk bir ortama götürün ve soğumasını bekleyin.

Sonrasında yapılacakları aşağıda bulabilirsiniz.

 • Kullandığınız yazılımın güncel olup olmadığını kontrol edin

Akıllı telefonunuzda karşılaştığınız herhangi bir sorunda dikkat etmeniz gereken birincil faktör, hem işletim sisteminin hem de kullandığınız yazılımların güncel olmasıdır. Çeşitli yazılım hataları cihazınızı yorabilir ve dolayısı ile daha fazla ısınmasına neden olabilir. Bu gibi senaryolarda birincil olarak yazılım güncellemelerini yüklediğinizden emin olun.

 • Pil sağlığını kontrol edin

iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın ve Pil sekmesine tıklayın. Açılan ekrandan Pil Sağlığı butonuna tıkladığınızda, cihazınızdaki ‘Maksimum Kapasite’ değerinin %80’in üzerinde olması gerekir. Şayet pil sağlığı daha aşağıda ise, bu durum bataryanızın önemli ölçüde yıprandığı anlamına gelir: Sonucunda daha kısa kullanım ömrü, performans kaybı ve ısınma sorunları ile karşılaşırsınız.

 • Kullandığınız uygulamaları kontrol edin

Yüksek işlem gücü gerektiren uygulamalar (kamera, video düzenleme uygulamaları vb.) ya da oyunlar (PUBG Mobile, Call of Duty Mobile vb.) cihazınızın ısınmasına neden olur. Bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz çok fazla seçenek yoktur ancak ısınmanın normal sınırın üzerinde olduğunu düşünüyorsanız en yakın yetkili teknik servis ile iletişime geçin.

 • Kullanmadığınız uygulamaları ve bağlantıları kapatın

Yüksek işlem gücünün ısınmaya neden olabileceğini söylemiştik. Bu durumdan kaçınmak için o sırada kullanmadığınız uygulamaları arka plandan temizleyin ve şayet ihtiyacınız yoksa Bluetooth, Wi-Fi ya da benzeri bağlantıları kapalı konuma getirin.

 • Kılıfınızın havadeliklerini kapatmadığından emin olun

iPhone’unuzu korumak için satın aldığınız o havalı kılıflar, zaman zaman hava deliklerinin kapanmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kaba, kalın ve hava deliklerini kapatan kılıfları kullanmaktan kaçının. Eğer bundan vazgeçmek istemiyorsanız, kaliteli ve resmi ürünleri kullandığınızdan emin olun.

Windows kullanılan bilgisayarda bağlantı sorunlarıyla sıklıkla karşılaşılıyor. iPhone‘unuz PC’niz tarafından tanınmıyorsa, sorunu çözebilecek bazı ipuçlarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

iPhone ısınma sorunu hakkında sıkça sorulan sorular

iPhone neden çok ısınıyor?

iPhone ısınma sorununa neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;
-Yüksek kalitede grafikler içeren mobil oyunlar oynamak
-Uzun süre boyunca hoparlörden müzik yayını yapmak
-Güneşte uzun süre kalmak (tüm cihazlar için geçerli)
-GPS fonksiyonunun açık kalması
-Uzun süre boyunca internette gezinmek
-Şarja takılı iken cihazı kullanmak

iPhone ideal sıcaklığı kaç olmalı?

iPhone, 0 ila 35 santigrat derece arasında en iyi performansta çalışır. iPhone aşırı ısındığında ekranda iPhone’un geçici süreyle kullanılamayacağını belirten bir uyarı belirir.

iPhone aşırı ısındığında ne yapmalı?

iPhone aşırı ısındığında ve ekranda sıcaklık uyarısı belirdiğinde yapılacak en doğru şey aşırı ısınmaya başlayan telefonunuzu bir süreliğine kapatmak olmalı, yani iPhone’u dinlendirmelisiniz. Sonrasında yapılacakları aşağıda bulabilirsiniz.

iPhone sıcaklık uyarısı nedir?

iPhone aşırı ısındığında ekranda iPhone’un geçici süreyle kullanılamayacağını belirten bir uyarı belirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu