Mobil

iPhone’un Aşırı Isınması Nasıl Engellenir?

iPhone'un Aşırı Isınması Nasıl Engellenir

Aşırı düşük veya yüksek sıcaklıklara maruz kalmak, elektronik cihazların ömrünü kısaltan ve performanslarını düşüren yegane unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle yaz mevsiminde yüksek sıcaklıklarda bilinçsizce kullanılan mobil cihazlar, bozulmaya varan durumlarla karşı karşıya kalıyor ve çoğu zaman kullanıcıları zor durumda bırakıyorlar.

Bu yazımızın odak noktası ise iPhone’lar. Hazır yaz mevsimi sıcak yüzünü göstermeye devam ederken cihazlarımızı sıcaktan nasıl koruyacağımıza değinmenin iyi bir fikir olduğuna karar verdik. Değineceğimiz maddelerin özellikle sık sık dışarıda bulunmak zorunda kalan veya tatil amacıyla plajlara giden kullanıcıların epey işine yarayacağını düşünüyoruz.

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki son teknoloji ürünü özelliklerle donatılmış olan iPhone’lar, aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bileşenlere zarar vermemek için otomatik olarak kapanır. Bu durumda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşmanız olası.

iphone-asiri-isinma

Aşırı ısınan iPhone’dabeliren bu uyarı, cihaz normal çalışma sıcaklığına gelene kadar kullanıcıyı bilgilendirme amaçlı olarak ekranda durmaya devam ediyor. Bu durumda yapılması gereken en akıllıca şey cihazı gölge ve serin bir ortama aktarmak.

Eğer mevcutsa klima veya vantilatör önüne yerleştirmek de cihazın soğumasını kolaylaştıracaktır. Fakat kesinlikle cihazı suyla veya ıslak herhangi bir nesneyle soğutmaya kalkışmayın.

iPhone’ların ısınmasına sebep olan durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yüksek kalitede grafikler içeren mobil oyunlar oynamak
  • Uzun süre boyunca hoparlörden müzik yayını yapmak
  • Güneşte uzun süre kalmak (tüm cihazlar için geçerli)
  • GPS fonksiyonunun açık kalması
  • Uzun süre boyunca internette gezinmek
  • Şarja takılı iken cihazı kullanmak

Eğer plajda bulunduğunuz zamanlarda iPhone’unuzu aşırı ısınmadan korumak istiyorsanız üzerine ufak bir havlu veya şapka koyabilirsiniz. Güneş mocil cihazlar için baş düşman olsa da kullanımın da bu konudaki önemi büyük. Bu yüzden sıcak günlerde cihazınızı yoğun bir şekilde kullanmaktan kaçının. Isınma durumunda ise soğuk bir ortama veya en azından gölge bir yerde muhafaza edin.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu