Android Mobil Veri Sınırlama Nasıl Yapılır?

Mobil cihazlar yaygınlaştıkça Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal uygulamaların kullanımında da  büyük artış olmuştur.

Bununla beraber akıllı telefonlarda mobil veri kullanımı da çok fazla artmış, internet paketlerinde farkında olmadan kotasını aşan ve yüklü miktarlarda fatura ile karşılan insanlar çoğalmıştır.

Android cihazlarda mobil veri kullanımı nasıl sınırlanır?

Yukarıda bahsedilen kota aşım problemlerinin önüne geçebilmek ve mobil veri sınırlama yapabilmek için öncelikle Android cihazınızın “Ayarlar” menüsüne girin. Burada “Veri Kullanımı” bölümüne tıklayın.

Android Mobil Veri Sınırlama Nasıl Yapılır?

Açılan “Veri Kullanımı” ekranında “Mobil veri” ve “Mobil veri sınırını belirle” seçeneklerini işaretleyin. Sonrasında bu ekranda karşınıza mobil veri kullanımınızı sınırlayabileceğiniz 2 adet sınır çizgisi çıkacak. Bu çizgilerden üstteki veri kullanımını durdurmak, diğeri ise veri kullanımı belirlediğiniz seviyeye ulaştığında sizi uyarmak için kullanılır.

Örneğin internet paketiniz1 Gb” ise, üstteki kırmızı çizgiyi 1 Gb’a, alttaki sarı çizgiyi 900Mb’a ayarlayın. Veri kullanım döngüsü alanında da aylık fatura kesim tarihinize göre bu tarih aralığını ayarlayın. Örneğin fatura kesim tarihinizi her ayın 23’ü ise resimdeki gibi ayarlayabilirisiniz.

Bu ayarlar sonrası; her ayın 23’ünde veri kullanım istatistikleri sıfırlanacak, ve her ay mobil veri kullanımınız 900Mb’a ulaştığında size bildirim ile bir uyarı gelecek. Eğer mobil veri kullanımınız 1Gb’a ulaşırsa android cihazınız otomatik olarak mobil veri iletişimini kesecek.

Android Mobil Veri Sınırlama Nasıl Yapılır?

Eğer o ay içerisinde mobil veri kullanımınız doldu ve erişimiz kesildi diyelim. Siz ilave mobil veri satın aldınız ya da paket aşımı ile kullanmaya devam etmek isterseniz,  “Mobil veri sınırını belirle” seçeneğinin işaretini kaldırırsanız ya da kırmızı çizgiyi yukarı alıp sınırı artırırsanız mobil veriyi kullanmaya devam edebilirisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu