Yeni bir Akıllı Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Yeni bir telefon almak kolay bir iş değil. Yeni bir akıllı telefon alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli özellikler alacağınız telefonda mutlaka bulunmalı.

Yeni bir telefon almak kolay bir iş değil. Telefon modellerinin sayısı çoğaldıkça seçim yapmak da bir o kadar zor bir hal alıyor. Satın alacağınız telefon konusunda kafanızda pek çok soru işareti oluşabilir.

Binlerce lira ödeyeceğiniz yeni bir akıllı telefon alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri biliyor musunuz? İşte telefon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Oleofobik Özelliği

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Oleofobik ekran, genellikle akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan özel bir ekrandır. Bu özellik sayesinde ekran, özellikle parmak izi, sıvı ve kirlere karşı direnç gösterir. Oleofobik özelliğe sahip ekranların yüzeyi böylece daha temiz kalır.

Gorilla Glass Koruma

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Corning’in ürettiği Gorilla Glass, her seviyedeki telefonda kullanılabiliyor. Bu ekran panelleri, çizilmelere ve düşmelere karşı ek bir koruma sağlıyor.

Ekran Özellikleri

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında belkide en önemlisi ekran ve çözünürlük miktarı. Zira telefonu kullandığınız süre boyunca ekranına bakacaksınız, o nedenle renkleri nasıl sağladığı ve optimum çözünürlüğü oldukça önemli. Geniş görüntü almak da bir o kadar önemli elbette, ancak ekranın boyutu telefonun kullanımını da zorlaştırmamalı. O anlamda bu noktada 5.5 inç boyutundaki ekranlar, hem geniş görüntü hem kolay kullanım açısından en mantıklı olanı. Çözünürlük olarak Full HD uygun ve panel olarak da Super AMOLED olanları tercih etmekte fayda var. Zira bu panel, 16 milyona kadar canlı renkler ve keskin detaylar sunuyor.

Depolama Özellikleri

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hafıza durumu da bir telefonun tercih sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Alacağınız telefonunun maksimum kapasiteli hafızaya sahip olması gerçekten önemlidir. Örneğin; hafızası 16 GB olan bir telefonun size istediğiniz performansı vermesi mümkün değildir. Zaten 16 GB’lik bir telefonun 6 GB kadarında işletim sistemi ve telefonla birlikte gelen uygulamalar yer kaplayacaktır. Bir de üstüne yüklediğiniz uygulamalar sürekli olarak güncellenirse elinizde bir kaç gigabayttan öteye geçmeyen bir telefon kalacaktır. Yüksek grafikli, kaliteli bir oyun yükleyeyim derseniz en aşağı 1.5 GB’ı gözden çıkarmanız gerekir. Sonuç olarak, elinizde birden fazla oyun yükleyemediğiniz, içinde bir kaç mp3 olan bir telefondan başka bir şey olmayacaktır..O nedenle de alacağınız telefonunu minimum 32 GB’lık bir hafızaya sahip olması gerekir. Bir telefonun hafıza kapasitesi düşük olsa da en azından hafıza kartı desteği olması gerekir.

Güncelleme Geçmişi

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Telefonu üreten firmanın yazılım güncellemeleri konusundaki geçmişini araştırın. Güncellemelerin hızla dağıtılması, sizi en son Android güncellemesi için aylar ve yıllar boyunca beklemekten kurtaracak.

Kamera Özellikleri

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Eğer iyi bir Selfiiciyseniz elbette sizin için kamera da önemlidir. Günümüzde 42 megapiksele kadar renk seçeneği sunan telefonlar mevcuttur. Ancak bunun yanı sıra bir kameranın megapiksel değeri onun iyi olup olmadığını tek başına belirlemez.

İyi megapiksel değerinin yanı sıra, odaklanabilmesi veya yüzleri tanıyabilmesi ve resimlerde de bu yüzü öne çıkarabilmesi gerekir. İyi bir telefon için ön kameranın en az 8 MP ve arka kameranın en az 12 Mp olması yeterlidir. Tabi ısıya duyarlılık, yüz tanıma ve odaklama sisteminin olup olmaması, karanlık ortamlardaki performansı gibi pek çok etken de göz önünde bulundurulmalıdır.

Ek Mikrofon

Telefonla konuşurken veya video kaydederken birden fazla mikrofonun faydası olacaktır. Üreticilerin çoğu, gürültü iptali için telefonlarına ek bir mikrofon ekliyorlar. Ancak hepsi bunu yapmıyor. Yeni bir telefon almadan önce bu yeteneğin sunulup sunulmadığına mutlaka bakın.

Hızlı Şarj 

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Özel hızlı şarj teknolojileri, sadece cihazınızla gelen resmi adaptörle çalışır. Bu yüzden adaptör bozulursa veya kaybolursa, orijinal adaptörü yüksek bir ücretle satın almak zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı sunulan hızlı şarj işlevinin evrensel mi yoksa özel mi olduğunu kontrol edin.

Batarya Ömrü 

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Günümüzde telefonlara uçuk meblağlar ödenebiliyor, ancak trajikomik olan şudur ki bir cihaza ne kadar para ödüyorsak o telefonun batarya ömrü bir o kadar az oluyor. Her zaman şarjınızın az olması ve sürekli “ince uçlu şarjınız var mı?” diye gezmek gerçekten sinir bozucu. Cihazınızı ne zaman şarj edeceğiniz konusunda hiç endişe duymasak harika olmaz mıydı? Bundan dolayı telefon almadan evvel batarya ömrü konusunda ‘uzuuuun’ bir araştırma yapmanız iyi olacaktır.

Tasarım

telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler denince tasarım çok önemli bir noktaya nüfuz ediyor. Her konuda olduğu gibi, telefonların tasarımının güzel olup olmaması kişiden kişiye göre değişen bir kavram. Bu nedenle seçim tamamen size ait. Fakat estetik kısmını bir yana bırakırsak, tasarım konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Özellikle telefonunuzun dayanıklı olmasını istiyorsanız, su ve toz geçirmezlik gibi özellikleri ön planda tutmanız tavsiye ediliyor. Aynı şekilde, telefonunuzun kasasının metal olması, dayanıklılığı artıran unsurlardan biri.

Eğer telefonunuzun ağırlığı sizin için önemli bir unsursa, metalden ziyade cam kasalı telefonları tercih edebilirsiniz.

Bazı akıllı telefonlarda kırılmaz cam, düşmeye karşı kırılmazlık garantisi ve benzeri özellikler olduğunu unutmayın. Kullanım amacınıza göre en doğru seçimi yapmanız hem telefonunuzu uzun süreli kullanmanıza hem de bütçenizi çok daha verimli değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol