Eve İnternet Nasıl Bağlanır? Telefon Olmadan İnternet Alınır mı?

Bu yazımızda eve internet nasıl bağlanır, telefon hattı bağlatmadan internet alınır mı sorularını cevaplayacağız.

Bu yazımızda işe yada eve internet nasıl bağlanır, eve internet bağlatmak için neler gereklidir, eve telefonsuz internet bağlanır mı, yalın internet nasıl bağlanır sorularına cevap vereceğiz.

İnternet kullanımı, modern yaşamın ayrılmaz bir parçası. Evimizde işyerimizde internetsiz bir ortam artık düşünülemiyor. Evinizde henüz internetiniz yoksa bu yazımızda  Eve internet nasıl bağlanır konusuna değineceğiz.

Öncelikle en çok sorulan soruların başında gelen telefon hattı bağlatmadan internet alınır mı sorusunu cevaplayalım.

Telefon hattı olmadan internet olur mu?

Evet. İnternet şirketleri sabit hatlı telefonlar olmadan da internet hizmeti vermektedir. Bunun için Yalın İnternet (Telefonsuz İnternet) diye bir hizmet bulunmaktadır.

Yalın İnternet nedir, ne işe yarar?

Naked Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan nDSL (Yalın DSL) servisi, DSL genisbant hizmeti ile Sabit telefon hizmeti arasındaki bağlantıyı kaldıran bir servistir.

Yalın internet, telefon aboneliği yapmadan internet hizmeti almanızı sağlar.

Yalın DSL’in ADSL’den farkı nedir?

ADSL aboneligi ile beraber sabit telefon aboneligi zorunludur. Yalın İnternet’te ise sabit telefon aboneliği gerekli değildir. Telefon hattı ücreti olmadan, sadece Yalın İnternet Aylık Erişim Ücreti ödenerek internet paketlerinden faydalanılabilir.

Yalın İnternet hizmetinden kimler yararlanabilir?

Yalın internet hizmetinden yeni abone olacak tüm bireysel ve kurumsal müşteriler ile internet hizmeti alan mevcut aboneler yararlanabilir.

İnternet bağlatmak için artık eskisi gibi bir hat sahibi olmaya gerek yok, sabit hat olmadan internet bağlatmak mümkün. Yalın İnternet denilen olayla iş yada Ev Telefonu Olmadan İnternet bağlatabilirsiniz.

Öncelikle bağlantı için Yalın İnternet yani telefonsuz İnternet aldığınızı farz edersek size gerekli olan bir kaç şey bulunuyor.

Eve İnternet nasıl bağlanır ?

Eve internet bağlatmak için gereken sadece iki şey var:

  • Evinizin olduğu yerde internet altyapısı.
  • Eve internet bağlatma için gereken tek belge ise nüfuz cüzdanınız.

Öncelikle herhangi bir İnternet sağlayıcıya başvurarak işlemi başlatmamız gerekli.

ADSL bağlantısı kurmak, evine işyerine modemle internet bağlatmak isteyenler için önceleri sabit telefon bağlatma zorunluluğu vardı. Teknik olarak telefonsuz internet bağlatmak mümkün olmasına rağmen servis sağlayıcılar maddi kayıp yaşamamak için buna yanaşmıyordu. Şimdilerde ise telefon bağlatmadan internet bağlatmak mümkün.

Ev Telefonu Olmadan İnternet Nasıl Bağlatılır ?

Öncelikle herhangi bir İnternet sağlayıcıya başvurarak işlemi başlatmamız gerekli.  Telefonsuz internet bağlatmak için gerekli evraklar şahıs yada kurumsal olarak farklılık göstermektedir.

Sabit hatsız internete başvurduğunuz zaman size bu firmalar tarafından birde modem verilir ve bu modemin ücretini isterseniz tek seferde yada dierseniz taksitler halinde faturanızla ödeyebilirsiniz.

Modem kurulumu genelde hizmeti satın aldığınız firmalar tarafından ücretsiz yapılır. Modem kurulumunu ücretli yapan firmalarda vardır bunu sözleşmenizi imzalamadan önce firmayla konuşmanız sizin yararınızadır.

Eve internet nasıl bağlanır yazımıza internet bağlatma için gerekli evraklar nelerdir bakalım.

Telefonsuz İnternet Bağlatmak İçin Gerekli Evraklar

Telefonsuz internet bağlatmak için gerekli evraklar şahıs yada kurumsal olarak farklılık göstermektedir. İstenen evraklar aşağıdaki gibidir.

Telefonsuz internet için Bireysel Başvuru evrakları

  • Başvuru yapacağınız internet şirketinin abonelik sözleşmesi,
  • T.C. vatandaşları için kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi,
  • Yabancı uyruklu vatandaşlar için pasaport, gemi adamı belgesi, yabancı görev kimlik kartı veya NATO kimlik belgesi

Telefonsuz internet için Kurumsal Başvuru evrakları

  • Vergi levhası,
  • Ticaret sicil belgesi(avukat,doktor ve muhasebeciler hariç),
  • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi,
  • Şirket kaşesi

Telefonsuz internet fiyatları ne kadar?

Telefonsuz internet için tarife ücreti firmalar arasında farklılık gösterebilirler.

Eve internet nasıl bağlanır yazımızda son olarak modem bağlantı ayarlarından bahsedeceğiz.

Modem Bağlantısı nasıl yapılır?

Şimdi eve internet aldıktan sonra yapılması gereken modem bağlantı ayarlarını anlatalım.

Modem bilgisayara nasıl bağlanır?

 Eve internet nasıl bağlanır?

1- Kısımda Gösterildiği gibi  modeme ilk önce güç sağlamak için elektrik adaptörünü bağlıyoruz, Modemde elektrik bağlantısını sağladıkdan sonra İnternet led ışığı haricinde tüm led ışıkların yanması gerekmektedir.

2-Modemin Arka tarıfında telefon kablo girişi olacaktır buraya Telefon bağlantı kablosu bağlıyoruz. eğerki bu hatta telefonda kullanıyorsanız Splitter kullanmasınız gerekecektir yoksa telefonuzda cızırtılar olacaktır bunu splitter ile engelleyebilirsiniz.

3- Eğerki Modemi kablolu bağlıyacaksanız Kutu içerisinden çıkan Ethernet kablosu ( RJ-45 ) ile modem ile Bilgisayar kasası arasındaki Jaklara  takınız.Şayet kablolu bağlanacaksanız buna saten gerek duyulmamaktadır. Ethernet kartı ile modem port arasına bağlantı bağlantı kablosunu yerleri aynıdır.

Modem ile Bilgisayar Arasındaki bağlantıları sağladıkdan sonra şimdi internet bağlantısını nasıl yapacağız.

Modemin İnternet Bağlantısı nasıl yapılır?

Kutunun içinden çıkan Cd ile bilgisayarınıza kurulum yapabilirsiniz. Bu cd ile ne yapmanız gerekeceğini cd adım adım gösterecektir.  ttnet den aldığınız kullanıcı Adı ve şifresini girdikden sonra bilgisayarınız internete açılacaktır.

Örnek :

Kullanıcı adı : kullanıcıadı@ttnet

Şifre                : Size verilen şifre

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikden sonra Modemde İnternet ışığı yanmış olması gerekmektedir.

Bu şekilde bir arayüz gelecektir burda modem ayarlarına girmek için şifre istiyecektir.

eve-internet-baglatma-zyxel-modem-kurulumu

Klavunuzda modem arayüzü ile ilgili kullanıcı adı vardı adı ve şifrenizi yazan bir yer olacaktır. Bu marka ve modele göre değişklik sağlıyacak bu şifreleri bilmiyorsanuz Default Fabrika şifrelerini aşağıdaki linkimizden öğrenebilirsiniz.

Modemin ayarlar kısmına girdiğinizde karşınıza bir menu gelecektir.

eve-internet-baglatma-zyxel-modem-kurulumu

Burda bir çok ayarlar vardır yapmak istediğiniz tüm ayarları burda bulabilirsiniz. Şimdi bizim yapmamız gerek Kullanıcı Adı ve şifresini Modeme girip internet giriş yapmaktır Bunun için , modem çeşitine göre farklılık gösterilir Adsl – Wan- Lan kısımlarına göre değişebilir.

eve-internet-baglatma-zyxel-modem-kurulumu

Ttnetden aldığınız kullanıcı adını ve şifresini girerek kayıt et tuşuna basarak  , Modem üzerindeki internet ışığının yanmasıyla birlikte internet’e açılabilirsiniz.

Not : Kullanıcı adı ve şifresi gireeceğiniz yer Modemin Marka ve Modeline göre değişikilk gösterir kimi modemlerde ara yüze ilk girişte kurulum sihirbazında gelebilir.

Eve internet nasıl bağlanır yazımız sona erdi.

Modeminizin arayüzüne yani yönetim paneline girmek için ihtiyaç duyacağınız Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinden oluşan Tüm Modem Arayüz Şifreleri ‘ni buradaki yazımızda daha önce sizlere sunmuştuk.

Eve İnternet bağlatma hakkında sıkça sorulan sorular

Eve internet bağlatmak için ne lazım?

Öncelikle herhangi bir İnternet sağlayıcıya başvurarak işlemi başlatmamız gerekli. Ancak bu işle durum bitmiyor bazı şeyleri yapmamız gerekiyor. İnternet bağlatmak için gerekli evrakları da hazırlamanız gerekmekte.

Internet bağlatmak için telefon gerekli mi?

Hayır, internet bağlatmak için bir telefon hattı gerekmiyor.. İnternet şirketleri sabit hatlı telefonlar olmadan da internet hizmeti vermektedir. Bunun için Yalın İnternet (Telefonsuz İnternet) diye bir hizmet bulunmaktadır.

Eve internet kaç günde bağlanır?

Bu servis sağlayıcıya göre değişiklik göstermektedir Eve internet bağlatma ortalama 2 ila 15 gün sürmektedir.

Hangi Mbps iyi?

Evde kullandığımız internet genelde film dizi izlemek için harcanır. Film dizi izlemek dışında eğer yoğun olarak program ve dosya indirmesi de yapıyorsanız yüksek hızda internet almanız gerekiyor.
Örnek verecek olursak 10GB’lık bir oyunu 5 Mbps hızda 4 saatte, 100 Mbps hız 15 dakikada indirirsiniz.

İnternet kurulum ücreti var mı?

Bu operatöre gire değişir. Bazıları almıyor bazıları internet kurulum ücreti alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu