Eve İnternet Nasıl Bağlanır ?

Eve İnternet Nasıl Bağlanır ?

Bu yazımızda Eve İnternet Nasıl Bağlanır, eve internet bağlatmak için neler gereklidir, eve telefonsuz internet bağlanır mı sorularına cevap vereceğiz.

İnternet kullanımı, modern yaşamın ayrılmaz bir parçası. Evimizde işyerimizde internetsiz bir ortam artık düşünülemiyor. Evinizde henüz internetiniz yoksa bu yazımızda  Eve İnternet Nasıl Bağlanır konusuna değineceğiz.

Yalın İnternet (Yalın DSL) Nedir?

Naked Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan nDSL (Yalın DSL) servisi, DSL genisbant hizmeti ile Sabit telefon hizmeti arasındaki bağlantıyı kaldıran bir servistir.

Böylece abone mevcut telefon aboneliği olmadan DSL (internet erişimi) bağlantısına sahip olabilir.

Yalın DSL’in ADSL’den farkı nedir?

ADSL aboneligi ile beraber sabit telefon aboneligi zorunludur. Yalın İnternet’te ise sabit telefon aboneliği gerekli değildir. Telefon hattı ücreti olmadan, sadece Yalın İnternet Aylık Erişim Ücreti ödenerek internet paketlerinden faydalanılabilir.

Yalın İnternet hizmetinden kimler yararlanabilir?

Yalın internet hizmetinden yeni abone olacak tüm bireysel ve kurumsal müşteriler ile internet hizmeti alan mevcut aboneler yararlanabilir.

İnternet bağlatmak için artık eskisi gibi bir hat sahibi olmaya gerek yok, sabit hat olmadan internet bağlatmak mümkün. Yalın İnternet denilen olayla iş yada Ev Telefonu Olmadan İnternet bağlatabilirsiniz.

Ev telefonsuz internet bağlatmak için buradaki yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle bağlantı için Yalın İnternet yani telefonsuz İnternet aldığınızı farz edersek size gerekli olan bir kaç şey bulunuyor.

Eve İnternet Nasıl Bağlanır ?

Öncelikle herhangi bir İnternet sağlayıcıya başvurarak işlemi başlatmamız gerekli. Ancak bu işle durum bitmiyor bazı şeyleri yapmamız gerekiyor.

ADSL bağlantısı kurmak, evine işyerine modemle internet bağlatmak isteyenler için önceleri sabit telefon bağlatma zorunluluğu vardı. Teknik olarak telefonsuz internet bağlatmak mümkün olmasına rağmen servis sağlayıcılar maddi kayıp yaşamamak için buna yanaşmıyordu. Şimdilerde ise telefon bağlatmadan internet bağlatmak mümkün.

Modem Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

eve-internet-baglatma

1- Kısımda Gösterildiği gibi  modeme ilk önce güç sağlamak için elektrik adaptörünü bağlıyoruz, Modemde elektrik bağlantısını sağladıkdan sonra İnternet led ışığı haricinde tüm led ışıkların yanması gerekmektedir.

2-Modemin Arka tarıfında telefon kablo girişi olacaktır buraya Telefon bağlantı kablosu bağlıyoruz. eğerki bu hatta telefonda kullanıyorsanız Splitter kullanmasınız gerekecektir yoksa telefonuzda cızırtılar olacaktır bunu splitter ile engelleyebilirsiniz.

3- Eğerki Modemi kablolu bağlıyacaksanız Kutu içerisinden çıkan Ethernet kablosu ( RJ-45 ) ile modem ile Bilgisayar kasası arasındaki Jaklara  takınız.Şayet kablolu bağlanacaksanız buna saten gerek duyulmamaktadır. Ethernet kartı ile modem port arasına bağlantı bağlantı kablosunu yerleri aynıdır.

Modem ile Bilgisayar Arasındaki bağlantıları sağladıkdan sonra şimdi internet bağlantısını nasıl yapacağız.

Modemin İnternet Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Kutunun içinden çıkan Cd ile bilgisayarınıza kurulum yapabilirsiniz. Bu cd ile ne yapmanız gerekeceğini cd adım adım gösterecektir.  ttnet den aldığınız kullanıcı Adı ve şifresini girdikden sonra bilgisayarınız internete açılacaktır.

Örnek :

Kullanıcı adı : kullanıcıadı@ttnet

Şifre                : Size verilen şifre

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikden sonra Modemde İnternet ışığı yanmış olması gerekmektedir.

Bu şekilde bir arayüz gelecektir burda modem ayarlarına girmek için şifre istiyecektir.

eve-internet-baglatma-zyxel-modem-kurulumu

Klavunuzda modem arayüzü ile ilgili kullanıcı adı vardı adı ve şifrenizi yazan bir yer olacaktır. Bu marka ve modele göre değişklik sağlıyacak bu şifreleri bilmiyorsanuz Default Fabrika şifrelerini aşağıdaki linkimizden öğrenebilirsiniz.

Modemin ayarlar kısmına girdiğinizde karşınıza bir menu gelecektir.

eve-internet-baglatma-zyxel-modem-kurulumu

Burda bir çok ayarlar vardır yapmak istediğiniz tüm ayarları burda bulabilirsiniz. Şimdi bizim yapmamız gerek Kullanıcı Adı ve şifresini Modeme girip internet giriş yapmaktır Bunun için , modem çeşitine göre farklılık gösterilir Adsl – Wan- Lan kısımlarına göre değişebilir.

eve-internet-baglatma-zyxel-modem-kurulumu

Ttnetden aldığınız kullanıcı adını ve şifresini girerek kayıt et tuşuna basarak  , Modem üzerindeki internet ışığının yanmasıyla birlikte internet’e açılabilirsiniz.

Not : Kullanıcı adı ve şifresi gireeceğiniz yer Modemin Marka ve Modeline göre değişkilk gösterir kimi modemlerde arayüze ilk girişte kurulum sihirbazında gelebilir.


Modeminizin arayüzüne yani yönetim paneline girmek için ihtiyaç duyacağınız Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinden oluşan Tüm Modem Arayüz Şifreleri ‘ni buradaki yazımızda daha önce sizlere sunmuştuk.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.